Porady eksperta - rubryki stałe

Praktyczne i wytrzymałe elektronarzędzia
Zawsze chciałem mieć porządną wiertarkę, wkrętarkę, szlifierkę, pilarkę. Teraz dysponuję wreszcie dużym garażem i mogę kupić wymarzony sprzęt. Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę wybierając elektronarzędzia? Czy warto decydować się na urządzenia zasilane akumulatorowo?
Jak stosować tynki renowacyjne?
Odziedziczyłem prawie 100-letni dom zbudowany z pełnej cegły. Konieczne będzie przeprowadzenie w nim wielu prac remontowych. Mój szczególny niepokój budzi stan dolnych części ścian, gdzie tynk kruszy się i odpada, a nawet widać miejscami zniszczone powierzchniowo cegły. Czy do naprawy takich uszkodzeń wystarczy użycie zwykłej zaprawy tynkarskiej czy też trzeba zastosować specjalny tynk renowacyjny jak radzi zaprzyjaźniony murarz?
Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią z gruntu?
Przymierzamy się do zakupu domu i w ofercie sprzedającego znajduje się również opinia o stanie technicznym budynku. W opisie zamieszczono informację, że w budynku może występować zjawisko podciągania kapilarnego wilgoci z gruntu na skutek uszkodzenia izolacji poziomej ścian fundamentowych. Czy tego rodzaju wada jest trudna do usunięcia i jak to się robi?
Jak szybko osuszyć ściany piwnic po zalaniu?
Kupiliśmy dom do remontu. Podczas prac w piwnicy wykonawca uszkodził rurę z wodą i wszystkie pomieszczenia na tej kondygnacji zostały zalane. Ponieważ przez weekend tam nie zaglądaliśmy, woda lała się dwa dni. Po powrocie poradziliśmy sobie z wymianą uszkodzonej rury i odpływem wody, ale problemem są zawilgocone ściany. Ponieważ wkrótce zamierzamy przeprowadzić się do tego domu - chcemy osuszyć ściany. Jak to szybko zrobić? Ponieważ przyczyna zawilgocenia jest znana i nie wynika z uszkodzenia lub źle wykonanej hydroizolacji ścian piwnic, wystarczy pomieszczenia wysuszyć.
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Remont ogrodzenia
Nawet muszkieterowie po 20 latach odczuwali skutki ran poniesionych w pojedynkach. Na podmurówce mojego płotu, potyczki z 20 kolejnymi zimami też pozostawiły szramy. Bardzo solidna, głęboka na 70 cm podmurówka wygląda w wielu miejscach jak na załączonych zdjęciach. Żona oczekuje, że naprawię pęknięcia i ubytki. Kiedyś potrafiłem murować, ale kiedy to było. Wiem, że teraz są jakieś gotowe zaprawy czy kleje, ale potrzebuję łopatologicznych wskazówek materiałowych. 20 lat temu budowałem swój dom z raczkującym wówczas miesięcznikiem „Budujemy Dom” i wierzę, że teraz też mogę liczyć na potężny obecnie magazyn BD.
Nowy komin do starego domu
Remontujemy z żoną stary dom po jej rodzicach. Chcemy zasadniczo zmienić podział przestrzeni na parterze, wyburzając większość ścianek działowych. Jednak tu pojawił się istotny problem. Najlepiej byłoby przenieść kotłownię. Ale to wymaga zrobienia nowego komina. Jeżeli się na to zdecydujemy, to co wybrać - komin w środku czy dostawiony od zewnątrz? Czytałem, że przy ścianie zewnętrznej mogą stać nawet kominy prefabrykowane z ceramiki.