Jak szybko osuszyć ściany piwnic po zalaniu?
11-12/2019
4-5 minut
Kupiliśmy dom do remontu. Podczas prac w piwnicy wykonawca uszkodził rurę z wodą i wszystkie pomieszczenia na tej kondygnacji zostały zalane. Ponieważ przez weekend tam nie zaglądaliśmy, woda lała się dwa dni. Po powrocie poradziliśmy sobie z wymianą uszkodzonej rury i odpływem wody, ale problemem są zawilgocone ściany. Ponieważ wkrótce zamierzamy przeprowadzić się do tego domu - chcemy osuszyć ściany. Jak to szybko zrobić? Ponieważ przyczyna zawilgocenia jest znana i nie wynika z uszkodzenia lub źle wykonanej hydroizolacji ścian piwnic, wystarczy pomieszczenia wysuszyć.
Dobór metody oraz długość jej stosowania zależą od zawartości wilgoci w przegrodach oraz materiału, z jakiego są zbudowane. W sprzyjających warunkach pogodowych - ciepłą wiosną, latem i niedeszczową jesienią - ściany mogą wysychać bez żadnej interwencji, pod warunkiem intensywnego wietrzenia, ale proces ten może trwać długo. W ten sposób można jedynie wysuszyć punktowe zalania, zapewniając intensywny przepływ powietrza (wentylację) i możliwie wysoką temperaturę w pomieszczeniu. Osuszanie następuje w wyniku odparowywania wilgoci z murów, dzięki cyrkulacji suchego powietrza, przy nieznacznym wzroście temperatury we wnętrzu.
W przypadku bardziej rozległych awarii oraz w sytuacji, gdy zależy nam na skutecznym wysuszeniu pomieszczeń w krótkim czasie, konieczne będzie wypożyczenie odpowiedniego sprzętu lub zatrudnienie specjalistycznej firmy.
W przypadku zalania piwnicy np. na skutek awarii rur wodno-kanalizacyjnych konieczne jest jej wysuszenie. MTW ORLE
Wybór metody
Je...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze