Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią z gruntu?
11-12/2019
4-5 minut
Przymierzamy się do zakupu domu i w ofercie sprzedającego znajduje się również opinia o stanie technicznym budynku. W opisie zamieszczono informację, że w budynku może występować zjawisko podciągania kapilarnego wilgoci z gruntu na skutek uszkodzenia izolacji poziomej ścian fundamentowych. Czy tego rodzaju wada jest trudna do usunięcia i jak to się robi?
Jeżeli wilgoć przenika do budynku z gruntu, samo osuszenie ścian nie wystarczy. W większości przypadków konieczna jest naprawa nieskutecznej hydroizolacji.
W domach bez piwnic wilgoć przenika do ścian parteru w wyniku podciągania kapilarnego, co objawia się pasami pleśni i wykwitów w strefie przypodłogowej ścian. Likwidacja zawilgocenia będzie trudna i będzie wymagała skorzystania z usług specjalistycznej firmy, dysponującej odpowiednimi narzędziami i materiałami umożliwiającymi wstawienie koniecznej izolacji poziomej lub wprowadzenie środków uszczelniających fundamenty.
W przypadku domów podpiwniczonych, gdy chcemy zlikwidować panującą tam wilgoć, musimy również zadbać o hydroizolację ścian piwnicy i podłogi na gruncie. Opracowanie technologii naprawy wymaga sprawdzenia istniejących powłok przeciwwilgociowych - co z reguły wiąże się z odkopaniem fundamentów - i warstw podpodłogowych.
Zapewnienie szczelności może polegać np. na utworzeniu izolowanej wanny lub nałożeniu powłok bitu...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze