Cieplej, lepiej, taniej
Prędzej czy później każda instalacja grzewcza będzie wymagać remontu, np. z powodu wyeksploatowania kotła, korozji grzejników itd. Jednak bardzo często to my chcemy coś w niej zmienić - przejść na mniej kłopotliwy w obsłudze rodzaj ogrzewania, obniżyć koszty ciepła, czy po prostu zmienić grzejniki na nowe, lepiej pasujące do wyremontowanych wnętrz.
Podstawą każdego udanego remontu i modernizacji jest przemyślenie nie tylko tego, co i w jaki sposób chcemy zmienić, ale w pierwszym rzędzie dlaczego chcemy to zrobić i jakich efektów oczekujemy. Inaczej łatwo o rozczarowanie i zmarnowanie pieniędzy wyłożonych na to przedsięwzięcie. Bardzo często niemałych. Musimy jasno określić cel, chcemy:
przywrócić do pełnej sprawności, starą, wyeksploatowaną instalację;
zwiększyć wygodę obsługi;
obniżyć koszty ogrzewania;
zmniejszyć uciążliwość dla środowiska naturalnego;
wymienić grzejniki na nowe, lepiej pasujące do wystroju wnętrz;
zrobić ogrzewanie podłogowe czy inne płaszczyznowe w miejscach, gdzie go nie było.
Uprzedzamy od razu, że wymienione powyżej punkty będą się w praktyce w jakimś stopniu przenikać. Przykładowo, nowy kocioł węglowy z podajnikiem, będzie miał wyższą sprawność niż stary zasypowy, przez co koszty ogrzewania spadną, Jego obsługa będzie wygodniejsza i bardziej przyjazny dla środowiska. Jednak trzeba za niego ni...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze