Jak zamieszkać na strychu?
Adaptacja strychu na pomieszczenia użytkowe często jest najrozsądniejszym rozwiązaniem, gdy chcemy powiększyć powierzchnię mieszkalną. W sprzyjających warunkach zakres prac może być stosunkowo niewielki, nie zmienia się też znacząco wygląd zewnętrzny budynku. A nawet jeżeli trzeba włożyć sporo pracy, to i tak prawie zawsze łatwiej przeprowadzić adaptację niż rozbudowywać dom.
Od czego powinniśmy zacząć adaptację poddasza? Od sporządzenia możliwie szczegółowego planu. I to w obu znaczeniach tego słowa. Zanim opracujemy plan działania, najpierw sporządźmy możliwie szczegółowe plany naszego poddasza. Z miarką, ołówkiem i dużym zeszytem w ręku zaznaczmy na szkicowych rysunkach wszystkie:
ściany;
schody;
okna i lukarny;
kominy;
rurociągi, piony kanalizacyjne, wodociągowe i centralnego ogrzewania;
słupy, jętki, płatwie stropowe oraz inne elementy więźby utrudniające zagospodarowanie.
W ten sposób będziemy dysponować konkretną informacją o tym, co może utrudniać zagospodarowanie, ale równocześnie będziemy wiedzieć, gdzie najlepiej umieścić np. łazienkę, żeby wykorzystać istniejące piony kanalizacyjne.
Nawet jeśli dysponujemy oryginalnymi rysunkami z projektu domu trzeba koniecznie sprawdzić na ile odpowiadają rzeczywistości. Niejednokrotnie w trakcie budowy wprowadza się istotne zmiany, np. podwyższa ściankę kolankową, zastępuje lukarnę oknem dachowy...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze