Łukasz - Czytelnik Budujemy Dom, przewodowej instalacji inteligentnej używa od 2014 r.
Parametry domu: powierzchnia 160 m2.
Instalacja inteligentna: przewodowa, system komunikacji KNX. Służy do sterowania - systemem grzewczym, wentylacją z rekuperatorem, oświetleniem, roletami zewnętrznymi i markizą, muzyką, kinem domowym.
Komunikacja z systemem inteligentnym: z pomocą konwertera control 4, dającego dostęp do systemu on line oraz przez aplikację i telefon, pstryki (łączniki) KNX.
Decyzja: Sam projektuję i montuję systemy inteligentne. Przeobraziłem własny dom z tradycyjnego w inteligentny podczas remontu. Wolałem markowy wariant przewodowy, a nie radiowy, choć wymagało to kucia ścian. Zależało mi na zmniejszeniu kosztów ogrzewania budynku i wody użytkowej oraz zużycia prądu. Podpiąłem do automatyki możliwie największą liczbę instalacji i urządzeń, zaprojektowałem autonomiczny proces pracy po to, żebyśmy z żoną nie musieli kontrolować budynek.
Stacja pogodowa współdziałająca z domową automatyką.
Rady i przestrogi:
- Z trzyosobową ekipą w ciągu siedmiu dni ułożyłem przewody na 230 V, a do łączników magistralne BUS 48, odpowiednie do systemu KNX. Przewody zielone do sensorów są czterożyłowe (4 x 0,8), natomiast inne dopasowywałem do odbiorników, np. do oświetlenia kable 3 x 1,5, do markizy - 5 x 1,0, do zasłon - 3 x 1,5 plus skrętka do stanów bezpotencjałowych. Zaletą automatyki jest to, że podczas przygotowywania instalacji nie musimy doprecyz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze