Remont ogrodzenia
11-12/2019
6-9 minut
Nawet muszkieterowie po 20 latach odczuwali skutki ran poniesionych w pojedynkach. Na podmurówce mojego płotu, potyczki z 20 kolejnymi zimami też pozostawiły szramy. Bardzo solidna, głęboka na 70 cm podmurówka wygląda w wielu miejscach jak na załączonych zdjęciach. Żona oczekuje, że naprawię pęknięcia i ubytki. Kiedyś potrafiłem murować, ale kiedy to było. Wiem, że teraz są jakieś gotowe zaprawy czy kleje, ale potrzebuję łopatologicznych wskazówek materiałowych. 20 lat temu budowałem swój dom z raczkującym wówczas miesięcznikiem „Budujemy Dom” i wierzę, że teraz też mogę liczyć na potężny obecnie magazyn BD.
Przedstawione na fotografiach zniszczenia podmurówki ogrodzenia wskazują przede wszystkim na niską jakość użytego betonu, który nie zapewniał dostatecznej mrozoodporności. Beton ten powstał prawdopodobnie w wyniku użycia niewłaściwego kruszywa, np. piasku z dużą zawartością pyłów, oraz niedostatecznej ilości cementu. O przyspieszenie niszczenia materiału podejrzane jest również całkowicie bezużyteczne „zbrojenie” - chyba z rur stalowych - które w chłonącym wodę betonie skorodowały, a puste przestrzenie w ich wnętrzu umożliwiały długotrwałe utrzymywanie się zawilgocenia.
Sposób wyremontowania takiej podmurówki zależy głównie od rozległości uszkodzeń. Czy występują one na krótkim odcinku, czy też dotyczą niemal całego ogrodzenia, o długości kilkudziesięciu lub nawet kilkuset metrów?
Niestety, ze względu na znaczne prawdopodobieństwo użycia betonu o niskiej wytrzymałości, przeprowadzenie lokalnych napraw nie gwarantuje, że w niedługim czasie podobne uszkodzenia nie pojawią się również...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze