Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Nowoczesny system centralnego odkurzania HIDE-A-HOSE - wąż ukryty w ścianie
To, inaczej mówiąc, wąż chowany w ścianie, który wystarczy wyjąć z gniazda na odpowiednią długość a po skończonym sprzątaniu przyłożyć rękę do jego końcówki, aby automatycznie schował się z powrotem do gniazda. Wąż umieszczony jest w położonej za gniazdem pętli instalacyjnej i może mierzyć od 9 do 18 m. Jedno specjalnie zaprojektowane gniazdo HAH pozwala obsłużyć nawet do 200 m² powierzchni sprzątania, dając tym samym możliwość zastosowania go zarówno w małych, jak również dużych obiektach mieszkalnych, jak i przemysłowych.
Nowość! Okna obrotowe SCHÜCO z PVC-U - design w funkcjonalnym wydaniu
Z myślą o nowoczesnym budownictwie, firma Schüco uzupełniła swoją ofertę energooszczędnych okien z PVC-U o praktyczne wersje z obrotowym skrzydłem, które zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrz, efektywną wentylację i pełną wygodę obsługi.
Na zimowe remonty - MASTER nagrzewnica i osuszacz
Włoska marka MASTER to lider na rynku kompleksowej kontroli klimatu w zakresie ogrzewania, osuszania, chłodzenia i wentylacji. Na czas zimowych remontów, polecamy bardzo przydatny zestaw urządzeń tego producenta: nagrzewnicę elektryczną MASTER B 3,3 (1,65-3,3 kW), która skutecznie ogrzeje mniejsze pomieszczenia oraz osuszacz powietrza MASTER DH 752 (wydajność 47,2 l/24 h), który przyspieszy proces usuwania nadmiaru wilgoci podczas mokrych prac wykończeniowych, np. ze świeżo tynkowanych lub malowanych ścian. Urządzenia są bardzo funkcjonalne, proste w obsłudze, posiadają wytrzymałe, odporne na uszkodzenia obudowy, a wygodne uchwyty umożliwiają swobodny transport.
Drzwi przesuwne SMART-SLIDE - efektowne przeszklenia i komfort obsługi
Drzwi przesuwne smart-slide to najnowsze rozwiązanie w segmencie przesuwnych drzwi tarasowych. Cechują je przede wszystkim doskonałe właściwości techniczne oraz komfort ich obsługi, co stanowi atrakcyjną alternatywę dla często stosowanych dotychczas drzwi typu PSK/PATIO.

Projekty domów

HomeKONCEPT 37
Projekt HomeKONCEPT 37 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w zdrojówkach 11
Projekt Dom w zdrojówkach 11 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w renklodach 2 (G2)
Projekt Dom w renklodach 2 (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Hawana
Projekt Hawana pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Rozbudowany, z bali świerkowych
Krystyna i January zbudowali swój dom z bali w 1981 roku. Po upływie dwudziestu lat dodali kuchnię z prawdziwego zdarzenia. Dopiero wtedy odczuli pełną wygodę w układzie pomieszczeń. Ponadto wyremontowali rozszczelnioną posadzkę w piwnicy i zmodernizowali system grzewczy.
Piękniejszy i bardziej funkcjonalny po remoncie
W 1997 r. Aneta i Marek kupili od dewelopera segment w zabudowie szeregowej i wykończyli go samodzielnie. W 2014 r. zmienili wystrój pomieszczeń na nowocześniejszy, ponieważ poprzedni był już niefunkcjonalny i zbyt ciemny. W zaprojektowaniu renowacji pomagała architektka wnętrz.
Dom inteligentny
Kiedy korzysta się z technologii domu inteligentnego, możliwe staje się m.in. obniżenie kosztu ekspolatacji budynku, zwiększenie bezpieczeństwa oraz komfortu obsługi licznych instalacji. Co przy tym jest istotne - właściciele nie muszą być elektronikami, żeby potrafili ją na co dzień obsługiwać. Mniej lub bardziej rozbudowaną domową automatykę użytkują nasi Rozmówcy. Oto jak ją oceniają.
Man icon Lilianna Jampolska
Michał - Czytelnik Budujemy Dom, przewodową instalację inteligentną założył w 2019 r.
Parametry domu: powierzchnia 290 m2, dwie kondygnacje. Instalacja inteligentna: otwarta, przewodowa. Służy do sterowania - systemem grzewczym z gruntową pompą ciepła, wentylacją mechaniczną z rekuperatorem, alarmem, oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym, roletami zewnętrznymi, napędem w bramie wjazdowej i garażowej, automatycznym polewaniem. Instalacja bezprzewodowa - do obsługi multiroomu. Komunikacja z systemem inteligentnym następuje przez: tablet, łączniki naścienne i panele dotykowe, aplikację, smartfony.
Man icon Lilianna Jampolska
Łukasz - Czytelnik Budujemy Dom, przewodowej instalacji inteligentnej używa od 2014 r.
Parametry domu: powierzchnia 160 m2. Instalacja inteligentna: przewodowa, system komunikacji KNX. Służy do sterowania - systemem grzewczym, wentylacją z rekuperatorem, oświetleniem, roletami zewnętrznymi i markizą, muzyką, kinem domowym. Komunikacja z systemem inteligentnym: z pomocą konwertera control 4, dającego dostęp do systemu on line oraz przez aplikację i telefon, pstryki (łączniki) KNX.
Man icon Lilianna Jampolska
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, bezprzewodową instalację inteligentną użytkuje od 2018 r.
Parametry domu: powierzchnia 257 m2, dwie kondygnacje. System inteligentny: bezprzewodowy. Służy do sterowania - oświetleniem oraz silnikami przy zasłonach wewnętrznych i lustrze maskującym telewizor w salonie. Komunikacja z instalacją następuje: radiowo, przez łączniki naścienne, aplikację, telefony komórkowe.
Man icon Lilianna Jampolska
Schody
Bez schodów nie wejdziemy do budynku, ani na piętro, nie zejdziemy do ogrodu. Zaprojektowanie biegów to trudne zadanie architektoniczne, ponieważ od ich kształtu zależy ilość zajmowanego miejsca i wygoda użytkowania. Jak nasi Rozmówcy oceniają funkcjonalność swoich rozwiązań?
Man icon Lilianna Jampolska
Monika i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, schody użytkują od 2018 r.
Parametry domu: murowany, powierzchnia 115 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej - 2,75 m. Schody: zabiegowe, wykończone płomieniowanym marmurem Pietra Grey; szerokość biegu 100 cm. Konstrukcja - z żelbetonu. Stopnie - 17 szt., wysokość 18 cm. Balustrada - wysokości 97 cm, ze stali pomalowanej farbą proszkową w kolorze antracyt. Oświetlenie - kinkiet na ścianie wykończonej okładziną imitującą cegłę. Lokalizacja - w centrum domu, w salonie.
Man icon Lilianna Jampolska
Ania i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, zewnętrzne schody dobudowali w 2016 r.
Parametry domu: murowany, powierzchnia 170 m2, 4 kondygnacje. Schody: wcześniej były przy wejściu i przy bocznym tarasie; 3 lata temu dodano przy wyjściu z kuchni jednobiegowe o szerokości 120 cm i taras o wymiarach 3,5 x 4,5 m. Konstrukcja - żelbetowa, w stemplowanym szalunku. Stopnie - 11 szt., wysokość 18 cm, głębokość 30 cm. Wykończone mrozoodpornym i antypoślizgowym gresem. Balustrada - o wysokości 100 cm, ze stali. Oświetlenie - w podstopnicach lampki LED. Lokalizacja - z tyłu budynku, w centralnym miejscu, przy kuchni; od wschodu.
Man icon Lilianna Jampolska
Magda i Paweł - Członkowie Klubu Budujących Dom, zabiegowe schody użytkują od 2008 r.
Parametry domu: murowany, powierzchnia 160 m2; 2 kondygnacje, dolna o wysokości 2,80 m. Schody: zabiegowe, szerokość 110 cm. Konstrukcja - ze stali, ażurowa. Stopnie - 15 sztuk, wysokość 19 cm, głębokość 28-34 cm, wykończone klejonym drewnem. Balustrada - wysokość 97 cm, ze stali nierdzewnej i stalowych linek. Oświetlenie - żyrandol i halogeny na ścianie. Lokalizacja - w głównym holu, w centrum budynku.
Man icon Lilianna Jampolska
Tarasy
Dla użytkowników tarasu liczy się jego lokalizacja, wielkość i kształt, sposób i staranność wykończenia, zadaszenie, odpowiednie wyposażenie i umeblowanie. W praktyce nawet starannie zbudowany po jakimś czasie wymaga kosmetycznej lub poważniejszej naprawy. O modernizacji, albo remoncie tarasów opowiedziało kilkoro naszych Czytelników.
Man icon Lilianna Jampolska
Monika i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, taras wyremontowali wiosną 2019 r.
Taras: z drewna, wcześniej dębowego, obecnie modrzewiowego; legary ułożone na stopach z lekkiej żywicznej masy montażowej. Nawierzchnia - nieryflowane deski o grubości 27 mm i szerokości 150 mm, zabezpieczone zabarwionym olejem. Zadaszenie - konstrukcja i balustrada z kantówki dębowej 16 cm; dach pokryty płytami z poliwęglanu 20 mm. Położenie - przy bocznej i tylnej ścianie domu, przy salonie; skierowany na zachód.
Man icon Lilianna Jampolska
Iza - Czytelniczka Budujemy Dom, posadzkę tarasu wyremontowała w 2018 r.
Taras: o powierzchni 50 m2. Nawierzchnia - poprzednio płyta betonowa wykończona gresem, obecnie płyty betonowe w kilku rozmiarach, imitujące szary piaskowiec, ułożone metodą na sucho. Zadaszenie - markiza z napędem. Położenie - przy tylnej ścianie domu, przy salonie, wystawa północno-wschodnia.
Man icon Lilianna Jampolska
Ewelina - Członkini Klubu Budujemy Dom, taras remontowała w 2017 r.
Taras: wcześniej tylko płyta betonowa, wykończona gresem; obecnie - powiększony podest z kompozytu (ryflowane deski z profilem komorowym), a przy nim nawierzchnia z kostki betonowej. Zadaszenie - namiot sułtana. Położenie - przy tylnej ścianie domu, przy salonie i ogrodzie zimowym, ekspozycja północna.
Man icon Lilianna Jampolska
Alarmy, domofony, wideodomofony
Do dbania o bezpieczeństwo własne i dorobek życia właścicielom domów przydają się systemy alarmowe i monitoringowe oraz urządzenia elektroniczne w postaci domofonów i wideodomofonów. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu ochrony. Instalacje naszych Rozmówców różnią się, a w przypadku jednego budynku poddano je modernizacji.
Man icon Lilianna Jampolska
Zosia i Andrzej - Czytelnicy Budujemy Dom, alarm założyli w 2008 r., domofon w 2011 r.
Parametry domu: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 160 m2, garaż 33 m2. Powierzchnia działki: 1200 m2. System alarmowy: przewodowy (pięciożyłowy) i bezprzewodowy, połączony z firmą monitorującą; dwie strefy ochrony. Ochrona obwodowa wewnętrzna - kontaktrony na oknach, drzwiach, bramie garażowej. Ochrona przestrzenna wewnętrzna - przewodowa, kilkanaście czujników PIR+MW. Inne elementy systemu - centrala, 3 manipulatory (wiatrołap, garaż, hol na poddaszu), 2 akumulatory, sygnalizator, radiolinia, sterownik czasowy opóźnienia, pilot antynapadowy. Domofon: przewodowy, analogowy.
Man icon Lilianna Jampolska
Patryk - Czytelnik Budujemy Dom, alarmu używa od 2018 r.
Parametry domu: murowany, piętrowy, z garażem; powierzchnia 260 m2. Powierzchnia działki: 1200 m2. System alarmowy: przewodowy, połączony z firmą monitorującą; dwie strefy ochrony. Zewnętrzna ochrona - dualne czujniki ruchu. Wewnętrzna ochrona przestrzenna - detektory ruchu PIR, w kotłowni czujniki gazu, czadu i dymu. Inne elementy systemu - 2 centrale, 2 manipulatory, antena zewnętrzna wzmacniająca sygnał, sygnalizator zewnętrzny, nadajnik radiowy, podtrzymanie zasilania. Wideodomofon: przewodowy z możliwością nagrania wiadomości i filmu (w trakcie montażu, panel bramowy zostanie założony razem z ogrodzeniem od frontu).
Man icon Lilianna Jampolska
Kasia i Kostek - Czytelnicy Budujemy Dom, instalację alarmu i wideodomofonu zmodernizowali w 2013 r.
Parametry domu: murowany, z garażem; powierzchnia 191 m2. Powierzchnia działki: 900 m2. System alarmowy: przewodowy, połączony z firmą monitorującą. Wcześniej jedna strefa ochrony, obecnie dwie. Ochrona obwodowa wewnętrzna - 18 kontaktronów na oknach, drzwiach, bramie garażowej. Wewnętrzna ochrona przestrzenna - 11 detektorów ruchu, czujnik gazu, dymu, czadu. Inne elementy systemu - 2 centrale, 3 manipulatory (wiatrołap, hole na piętrach), antena zewnętrzna wzmacniająca sygnał, zasilanie awaryjne, pilot antynapadowy, syrena. Wideodomofon: obecnie model dotykowy, wcześniej standardowy. Wcześniej unifon wewnętrzny ze słuchawką oraz dwa przyciski bez słuchawki, teraz jeden dotykowy i dwa ze słuchawką.
Man icon Lilianna Jampolska
Jak zamieszkać na strychu?
Adaptacja strychu na pomieszczenia użytkowe często jest najrozsądniejszym rozwiązaniem, gdy chcemy powiększyć powierzchnię mieszkalną. W sprzyjających warunkach zakres prac może być stosunkowo niewielki, nie zmienia się też znacząco wygląd zewnętrzny budynku. A nawet jeżeli trzeba włożyć sporo pracy, to i tak prawie zawsze łatwiej przeprowadzić adaptację niż rozbudowywać dom.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Weź głęboki oddech
Jesteś tym co jesz. Znamy to stwierdzenie wszyscy i trudno się z nim nie zgodzić. Jednak idąc dalej można także śmiało powiedzieć, jesteśmy także tym, czym oddychamy. Jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Obecnie, gdy zmagamy się jako społeczeństwo z licznymi problemami związanymi ze smogiem, zapyleniem, wtórną emisją pyłów itd. kwestia ta staje się coraz bardziej istotna.
Komfort w domu - czy mamy na to realny wpływ?
W dzisiejszych czasach każdy z nas większość czasu spędza w budynkach. Wychodzimy z domu, pokonujemy drogę do pracy, tam spędzamy 1/3 naszego życia, po czym wracamy do domu. Z tego powodu tak ważnym aspektem jest zapewnienie zdrowego klimatu w tych pomieszczeniach. O ile sytuacja w pracy zazwyczaj jest mało zależna od nas, o tyle planując budowę domu, bezwzględnie należy przestrzegać kilku wskazówek, aby przynajmniej w tym miejscu poczucie komfortu było na jak najwyższym poziomie.
Bezpiecznie na poddaszu
Ze statystyk Straży Pożarnej wynika, że wprawdzie ogólna liczba pożarów w Polsce maleje, lecz w domach jednorodzinnych jest ich coraz więcej. Adaptując poddasze na mieszkalne warto pamiętać, że pożar może zagrozić i nam. A jego skutki mogą być tragiczne. Obligatoryjnych, wynikających wprost z przepisów prawa, wymogów jest w przypadku domów jednorodzinnych niewiele. Jednak warto bardziej zadbać o bezpieczeństwo własnej rodziny i budynku.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Murowane i nie tylko
Ściany tworzą szkielet konstrukcyjny domu, który zapewnia trwałość i stabilność budynku, a także wpływa na jego właściwości użytkowe. Od rodzaju tych przegród zależą bowiem między innymi koszty ogrzewania. W większości inwestorzy wybierają ściany murowane z ceramiki poryzowanej, betonu komórkowego i z silikatów. Rzadziej decydują się na keramzytobeton, konstrukcje szkieletowe, z bali czy prefabrykowane np. z kształtek styropianowych. Aby przegrody te spełniały swoje funkcje, muszą być fachowo wykonane, bez żadnych błędów.
Man icon Joanna Dąbrowska
Kuchnia przyjazna i funkcjonalna
Idealna kuchnia powinna nie tylko być wykonana z dobrej jakości materiałów, ale także właściwie zaaranżowana i wyposażona. Ważne, aby szafki oraz szuflady łatwo się otwierały, płynnie pracowały i zapewniały wygodę użytkowania, za co odpowiadają różnego rodzaju systemy i udogodnienia, pozwalające porządkować w nich przestrzeń. Jeśli meble zostaną właściwie dobrane i skonfigurowane, praca związana z przygotowywaniem posiłków będzie łatwa i przyjemna.
Man icon Tomasz Wojciuk
Po pierwsze docieplenie
Remont elewacji łączy się najczęściej z dociepleniem ścian. I słusznie. Dom zyskuje na urodzie, a jego mieszkańcy nie dość, że żyją bardziej komfortowo, to jeszcze mniej płacą za ogrzewanie. Mury ociepla się zwykle jedną z dwóch metod: lekką mokrą lub lekką suchą.
Man icon Janusz Werner
Nowe pokrycie
Remont dachu to zwykle wymiana jego wierzchniej warstwy, czyli pokrycia. Pod nią układa się podkład, zwiększający szczelność całości. Przebudowa znajdującej się najgłębiej więźby to większe wyzwanie, umożliwiające jednak zmianę kształtu dachu i uzyskanie dodatkowej powierzchni mieszkalnej.
Man icon Janusz Werner
Nowa stolarka okienna
Na co zwracać uwagę wymieniając okna? Zwykle inwestor zastanawia się: plastikowe czy drewniane? Wbrew pozorom nie jest to kwestia najistotniejsza - okna z różnych materiałów mogą mieć wręcz identyczne parametry. Ważniejsze jest, czy okno jest ciepłe, jak chroni przed hałasem, ile przepuszcza światła, czy jest bezpieczne. I to właśnie pod kątem zaspokajania ważnych dla użytkownika potrzeb należy je wybrać.
Man icon Janusz Werner
Lepszy model
Zbliżająca się zima to pora, kiedy szczególnie zwracamy uwagę na stan techniczny stolarki. Nierzadko bowiem się okazuje, że przez nieszczelne drzwi wejściowe wwiewa zimne powietrze i przedostają się hałasy z ruchliwej ulicy. Kiedy regulacja okuć nie pomaga, takie drzwi trzeba wymienić. Zainwestowane pieniądze zwrócą się dość szybko. Znacznie poprawi się też komfort mieszkania - w domu będzie cieplej i ciszej.
Man icon Joanna Dąbrowska
Same korzyści
Wymieniając bramę garażową możemy upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Po pierwsze, w garażu będzie cieplej - co ma znaczenie, gdy jest on częścią domu. Po drugie, obsługa wersji z napędem jest wygodniejsza. Wreszcie po trzecie, współczesne bramy są ładniejsze, bez trudu dopasujemy ją do innych elementów budynku.
Man icon Janusz Werner
Cieplej, lepiej, taniej
Prędzej czy później każda instalacja grzewcza będzie wymagać remontu, np. z powodu wyeksploatowania kotła, korozji grzejników itd. Jednak bardzo często to my chcemy coś w niej zmienić - przejść na mniej kłopotliwy w obsłudze rodzaj ogrzewania, obniżyć koszty ciepła, czy po prostu zmienić grzejniki na nowe, lepiej pasujące do wyremontowanych wnętrz.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Bezpieczna i ekologiczna - izolacja Tubolit DG Plus firmy Armacell
Nowoczesna izolacja instalacji sanitarnych, grzewczych czy c.w.u. powinna nie tylko gwarantować ograniczenie strat energii podczas przesyłu, ale też zapewniać bezpieczeństwo, np. w trakcie pożaru. Rozwiązaniem, które umożliwia spełnienie tych wymogów jest Tubolit DG Plus firmy Armacell - elastyczna izolacja polietylenowa o zamkniętej strukturze komórkowej.
Technologia pulsacyjna w kotłach kondensacyjnych
To już kolejny sezon grzewczy z Kotłem Pulsacyjnym. Przez ten czas „Pulsator” całkowicie odmienił nasze spojrzenie na to czym jest gazowy kocioł kondensacyjny.
Prąd w nowym standardzie
Stare, nawet zrobione 50 lat temu, instalacje elektryczne wciąż działają. Jednak ich stan jest często bardzo zły, nie sposób obejść się bez przedłużaczy i rozgałęziaczy, a pod względem bezpieczeństwa daleko im do dzisiejszego poziomu. Podpowiadamy, jak je zmodernizować przy możliwie najmniejszym wysiłku.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Więcej pożytku ze słońca
Słońce dostarcza nam ogromne ilości darmowej, odnawialnej energii. Cała sztuka w tym, żeby umieć ją wykorzystać. Kolektory słoneczne na dachu nikogo już specjalnie nie dziwią, natomiast ogniwa fotowoltaiczne dopiero się upowszechniają. Oba te rozwiązania można z powodzeniem zastosować w już użytkowanym domu.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Wreszcie ciepło bez wysiłku
Pompy ciepła to rozwiązanie nie tylko dla właścicieli nowych domów. Coraz chętniej stosuje się je również w remontowanych domach. Dobrze dobrane sprawują się tam znakomicie. Jednak w takiej sytuacji przy ich wyborze trzeba kierować się nieco innymi zasadami.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Analiza możliwości instalacji poszczególnych pomp ciepła w istniejącym domu - rozwiązania Daikin Altherma
Od czasu wprowadzenia na rynek pierwszych pomp ciepła powietrze- woda, ich popularność jako jedynego źródła ciepła dla budynków rezydencyjnych znacząco wzrosła. Obecnie pompa ciepła to źródło ciepła nie tylko dla nowych budynków, tego typu rozwiązania można zastosować także w istniejących budynkach.
Jak dobrać odpowiednią moc powietrznej pompy ciepła?
Rozwiązania grzewcze oparte na odnawialnych źródłach energii zyskują coraz większą popularność w odróżnieniu od tradycyjnych systemów z kotłami. Największy udział w rynku sprzedaży pomp ciepła stanowią urządzenia typu powietrze-woda.
Pompa ciepła, a koszt inwestycyjny? Czy to się opłaca?
Od wielu lat dla domów jednorodzinnych inwestorzy poszukują ekonomicznych i ekologicznych źródeł ciepła, które zapewnią niezbędny komfort termiczny oraz ciepłą wodę użytkową. Są to dwa nieodzowne parametry dla naszego komfortu bytowego, będące produktem ubocznym procesu spalania paliw, a co za tym idzie emisji gazów do atmosfery.
Wygodne sprzątanie
Choć nie wszyscy o tym wiedzą, system centralnego odkurzania da się zainstalować nie tylko w budowanym, ale także już wykończonym, kilkuletnim domu. Niekiedy może on być nieco uproszczony, z mniejszą liczbą gniazd ssących, jednak zawsze podniesie komfort sprzątania z porównaniu z tradycyjnym odkurzaczem.
Man icon Tomasz Wojciuk
Ładnie i czysto
Do najczęściej wykonywanych prac remontowych należą te związane z odnawianiem powierzchni ścian. Na ogół wystarczy je odmalować. Czasem niezbędne jest zamaskowanie plam lub naprawa poważniejszych uszkodzeń tynku.
Man icon Małgorzata Kolmus
Pianokleje Tytan Professional: szybkie murowanie, klejenie, ocieplanie, oraz izolacja
Pianokleje Tytan to mocna alternatywa dla tradycyjnych zapraw i klejów mineralnych. Nadają się m.in. do murowania, termoizolacji oraz prac instalacyjnych. Mają doskonałą przyczepność i są łatwe w aplikacji, a przy tym wiążą szybko i trwale. Dzięki zastosowaniu pianoklejów, prace na budowie przebiegają szybciej, wydłuża się sezon budowlany, a wykonawca może sprawniej realizować kolejne etapy inwestycji.
Równo, ładnie, stabilnie
Z każdym rokiem posadzka traci na wyglądzie, a z upływem lat również na trwałości. W końcu decydujemy się na jej remont lub wymianę. W niniejszym tekście podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas prowadzenia prac, aby nie wejść na tzw. minę.
Man icon Małgorzata Kolmus
Czy podłogi winylowe są bezpieczne dla zdrowia?
Często słyszymy o konieczności redukcji ilości tworzyw sztucznych z naszego otoczenia. Media straszą nas szkodliwością plastiku dla środowiska i naszego zdrowia. Czy jest się czego bać?
Nowe skrzydła
Drzwi wewnętrzne zwykle wymieniamy z powodu ich przestarzałego wyglądu bądź widocznych uszkodzeń. Modele wytwarzane 20-30 lat temu znacząco różnią się od aktualnie oferowanych, także pod względem jakości. Remont domu to najlepszy czas na montaż nowych skrzydeł.
Man icon Małgorzata Kolmus
Płot na lata
Zniszczony i wyglądający przestarzale płot można poddać gruntownej renowacji, jednak nie ma gwarancji, że przyniesie ona zadowalający efekt. W takim wypadku lepiej postawić nowe ogrodzenie, które będzie trwałą przegrodą dopasowaną do charakteru działki.
Man icon Małgorzata Kolmus
Prawie bezobsługowy
Każdy fragment ogrodu Marty i Piotra ma zadane konkretnie funkcje, jednocześnie jest przestronny i ozdobiony roślinami. Najważniejsze jest to, że żadna część nie wymaga uciążliwej obsługi. Członkowie czteroosobowej rodziny mogą w nim po prostu wypocząć, zażyć trochę ruchu, przyjąć gości.
Man icon Lilianna Jampolska
Nowy komin do starego domu
Remontujemy z żoną stary dom po jej rodzicach. Chcemy zasadniczo zmienić podział przestrzeni na parterze, wyburzając większość ścianek działowych. Jednak tu pojawił się istotny problem. Najlepiej byłoby przenieść kotłownię. Ale to wymaga zrobienia nowego komina. Jeżeli się na to zdecydujemy, to co wybrać - komin w środku czy dostawiony od zewnątrz? Czytałem, że przy ścianie zewnętrznej mogą stać nawet kominy prefabrykowane z ceramiki.
Remont ogrodzenia
Nawet muszkieterowie po 20 latach odczuwali skutki ran poniesionych w pojedynkach. Na podmurówce mojego płotu, potyczki z 20 kolejnymi zimami też pozostawiły szramy. Bardzo solidna, głęboka na 70 cm podmurówka wygląda w wielu miejscach jak na załączonych zdjęciach. Żona oczekuje, że naprawię pęknięcia i ubytki. Kiedyś potrafiłem murować, ale kiedy to było. Wiem, że teraz są jakieś gotowe zaprawy czy kleje, ale potrzebuję łopatologicznych wskazówek materiałowych. 20 lat temu budowałem swój dom z raczkującym wówczas miesięcznikiem „Budujemy Dom” i wierzę, że teraz też mogę liczyć na potężny obecnie magazyn BD.
Jak szybko osuszyć ściany piwnic po zalaniu?
Kupiliśmy dom do remontu. Podczas prac w piwnicy wykonawca uszkodził rurę z wodą i wszystkie pomieszczenia na tej kondygnacji zostały zalane. Ponieważ przez weekend tam nie zaglądaliśmy, woda lała się dwa dni. Po powrocie poradziliśmy sobie z wymianą uszkodzonej rury i odpływem wody, ale problemem są zawilgocone ściany. Ponieważ wkrótce zamierzamy przeprowadzić się do tego domu - chcemy osuszyć ściany. Jak to szybko zrobić? Ponieważ przyczyna zawilgocenia jest znana i nie wynika z uszkodzenia lub źle wykonanej hydroizolacji ścian piwnic, wystarczy pomieszczenia wysuszyć.
Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią z gruntu?
Przymierzamy się do zakupu domu i w ofercie sprzedającego znajduje się również opinia o stanie technicznym budynku. W opisie zamieszczono informację, że w budynku może występować zjawisko podciągania kapilarnego wilgoci z gruntu na skutek uszkodzenia izolacji poziomej ścian fundamentowych. Czy tego rodzaju wada jest trudna do usunięcia i jak to się robi?