Przegrody zewnętrzne
Technologii wznoszenia ścian zewnętrznych jest sporo, a producenci oferują szeroki wachlarz materiałów z ceramiki (poryzowanej lub tradycyjnej), betonu komórkowego, silikatów, keramzytobetonu, pustaków styropianowych wypełnionych betonem, drewna itd. Nasi Rozmówcy rozważnie dokonali wyboru i ocenili dla nas parametry swoich przegród.
Przed startem budowy rodzinnego domu, na pewno warto najpierw szczegółowo poznać i porównać popularne i mniej rozpowszechnione technologie stawiania ścian oraz stosowane w nich materiały. Dlaczego? Ponieważ po zamieszkaniu w wymarzonych czterech kątach to właśnie zewnętrzny płaszcz przez co najmniej kilkadziesiąt lat wpływa na trwałość, ciepłochronność, zdolność akumulowania ciepła i tłumienia hałasu z zewnątrz, a także - po prostu na komfort użytkowania siedziby. Sama metoda budowy wiąże się z czasem, pracochłonnością i kosztem wzniesienia przegród. Decyzja nie może być pochopna. Natomiast kiedy już zapadnie, reszta pozostaje… w rękach wykonawców. Koniecznie trzeba znaleźć odpowiednio wyszkolonych, znających daną technologię i kanony sztuki budowlanej, wybrany materiał.
NIEZBĘDNE CECHY ŚCIAN ZEWNĘTRZNYCH
Około 90% budynków jednorodzinnych ma murowane ściany zewnętrzne - jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Reszta powstaje w technologii drewnianej, m.in. szkieletowej, prefabrykowanej, z...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze