Kamień i drewno pod stopami

Urządzając ogród warto poprowadzić w nim utwardzone ciągi komunikacyjne. Brukowany podjazd i chodniki dobrze jest też wykonać w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Prace brukarskie zwykle poprzedza przygotowanie kompleksowego projektu. Można zlecić go architektowi krajobrazu lub firmie, w której kupimy materiały do utwardzania nawierzchni. Niektórzy producenci kostki brukowej i wielkoformatowych płyt udostępniają darmowe programy, umożliwiające samodzielne wykonanie prostej wizualizacji. Właściwy dobór materiałów i ich kolorystyki pozwoli zachować spójny charakter całej posesji i utrzymać ją w jednym stylu.
PLANOWE BRUKOWANIE
Już na etapie wykonywania projektu warto sprawdzić poziom wód gruntowych i jeśli jest on wysoki, pomyśleć o ewentualnym odwodnieniu. Dobrze jest też je poprowadzić od rynien na budynku mieszkalnym, aby deszczówka nie wsiąkała w ziemię tuż przy fundamencie, co może doprowadzić do jego zawilgocenia. Wodę z dachu można odprowadzić od domu na kilka sposobów. Prawie zawsze jednak trzeba wkopać w ziemię system rur, co należy zrobić przed ułożeniem chodników. Kolejna ważna rzecz to instalacje (m.in. elektryczna, gazowa, kanalizacyjna). Powinny one znaleźć się pod ciągami komunikacyjnymi, a jeśli zostały ułożone wcześniej, o ich rozkładzie należy poinformować zarówno architekta, jak i ekipę brukarską.
Wszystkie utwardzone powierzchnie powinny mieć około 2% poprzeczny spadek, co umożliwi szybkie odprowadzanie wody. Chodniki i tarasy przy domu powinny mieć spadek w stronę ogrodu. Dobrze jest dokładnie ustalić ich przebieg i technologię wykonania, mając na uwadze to, w jaki...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
