Wentylacja, nawilżacze i oczyszczacze
Duża część czynników mogących wywoływać uczulenia znajduje się w powietrzu, nie tylko tym zewnętrznym, ale również wewnątrz domu. Aby ograniczyć ich liczbę, przede wszystkim należy zadbać o skuteczną wymianę powietrza oraz jego odpowiednie nawilżenie, szczególnie zimą, a także oczyszczenie, zwłaszcza w okresie powiększającego się smogu. Zanieczyszczone, zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze może być bowiem bardzo uciążliwe dla alergika.
We własnym domu również jesteśmy stale narażeni na działanie czynników, które mogą wpływać negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Kurz, pyłki roślin, zarodniki pleśni i innych grzybów to tylko te najpowszechniejsze z nich. Mogą powodować bóle głowy, pieczenie oczu, kłopoty z koncentracją i snem oraz przewlekłe zmęczenie. Czynniki te znajdują się też w powietrzu, którym oddychamy. Aby ograniczyć ich wpływ na komfort życia należy zadbać o jakość domowego powietrza. Szczególnie zimą, gdy smog za oknem jest coraz groźniejszy.
W przypadku wentylacji grawitacyjnej konieczne jest wyposażenie okien lub ścian zewnętrznych w nawiewniki. AERECO
Jakość powietrza to jednak nie wszystko. Ważna jest też jego wilgotność. Zbyt suche powoduje np. kłopoty ze skórą. Zbyt wilgotne natomiast - negatywnie wpływa na układ oddechowy, bo sprzyja rozwojowi pleśni i innych grzybów.
Najważniejszym sposobem na poprawę jakości powietrza w domu jest skuteczna wentylacja. Jest ona niezbędna w ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze