Ewelina - Członkini Klubu Budujących Dom, ogród zimowy użytkuje od 2010 r.
Ogród zimowy: ogrzewany, na planie kwadratu, powierzchnia 15,25 m2. Profile - aluminiowe z przekładkami termicznymi, pomalowane lakierem proszkowym na kolor brązowy (jak drewniane ramy okien). Szyby - antywłamaniowe. Instalacje - wodne ogrzewanie na gaz z sieci, wentylacja grawitacyjna.
Wystawa: północna.
Decyzja: Celowo wybraliśmy z mężem projekt domu z ogrodem zimowym. Ustawiliśmy budynek na działce w taki sposób, żeby z salonu, ogrodu zimowego i tarasu oraz z sypialni małżeńskiej na poddaszu rozciągała się panorama na całą działkę. To nic, że wymienione pomieszczenia są od północy. Dzięki temu mniej się nagrzewają. Dla nas to zaleta. Cały budynek wyposażyliśmy w okna z drewnianymi ramami i antywłamaniowymi szybami ze współczynnikiem U = 1. Takie same szyby zastosowaliśmy w aluminiowym szkielecie cieplarni. Zdecydowaliśmy się na użycie aluminium. To materiał trwalszy od drewna, nie potrzebujący konserwacji.
Konstrukcja stoi na wysokim fundamencie.
Rady i przestrogi:
- W ogrodzie zimowym lubię siedzieć w zimie, zgodnie z jego nazwą, stawiam tu choinkę na Boże Narodzenie. Przyjemnie jest również wczesną wiosną i późną jesienią, cenię rozproszone światło i ciepło oraz widok na cały ogród. Oranżeria ma ogrzewanie podłogowe i potężny kaloryfer na ścianie między nią a ja...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze