Pompa na wiele sposobów
Pompa ciepła nie jest prostym zastępnikiem kotła. To urządzenie znacznie bardziej uniwersalne. Może ogrzewać, chłodzić, albo tylko podgrzewać c.w.u. Pobiera ciepło z ziemi, wody lub powietrza, co z kolei oznacza zupełnie inny zakres prac przy jej zakładaniu.
Pompa ciepła to bardzo specyficzne urządzenie grzewcze. Ona sama nie wytwarza ciepła, lecz jedynie pobiera je z otoczenia i przekształca w użyteczną dla nas postać. Wówczas przekazuje je do instalacji c.o. albo ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Do działania potrzebuje jednak prądu. Nie piszemy tego żeby snuć rozważania teoretyczne. Chodzi o uświadomienie potencjalnemu inwestorowi podstawowych różnic pomiędzy pompami ciepła i kotłami grzewczymi.
POMPA TO NIE KOCIOŁ
Zarówno kocioł jak i pompa ciepła ogrzewają budynek, jednak robią to w zupełnie inny sposób.
Po pierwsze, pompa większość oddawanego ciepła czerpie z otoczenia domu - gruntu, wody lub powietrza (ewentualnie z powietrza wewnętrznego). Nazywa się je źródłem dolnym. Ich temperatura ma kluczowe znaczenie. Im jest wyższa, tym lepiej. Rośnie wówczas sprawność pompy (wyrażona współczynnikiem COP). Dlatego źródło dolne jest w sumie ważniejsze niż sama pompa. Nawet najlepsze urządzenie nie będzie pracować dobrze ze zbyt małym lub ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze