Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Panoramiczny widok w salonie - nowy system okienno-drzwiowy MB-SKYLINE
Nowy system drzwi przesuwnych MB-SKYLINE idealnie wpisuje się w zasady nowoczesnego designu. Duże, panoramiczne przeszklenia to symbol komfortu i luksusu - a takie konstrukcje umożliwia nowość od Aluprof.
Nowość w ofercie BUDMAT! Zakończenia gąsiorów kalenicy skośnej do GS-LUX i GSM-FLAT
Idealne fabryczne Zakończenia Gąsiorów Kalenicy Skośnej do GS-LUX i GSM-FLAT stanowią znakomite zabezpieczenie przed dostawaniem się pod nie opadów atmosferycznych i zanieczyszczeń. Elementy mocowane do gąsiorów na krańcach kalenicy skośnej zapewniają estetyczne i funkcjonalne wykończenie dachu, zachowując jednorodność materiału.
Garaż - za i przeciw
Podmiejskie grunty drożeją, zimy są coraz łagodniejsze, a pietruszka bije kolejne rekordy cenowe - może zamiast garażu warto mieć obok domu warzywnik…? W większości projektów gotowych znajdziemy jednak garaż. Czy budować, a jeśli tak, to jaki - na ten temat wywiązała się na naszym forum ciekawa dyskusja.
Na zimowe remonty - MASTER nagrzewnica i osuszacz
Włoska marka MASTER to lider na rynku kompleksowej kontroli klimatu w zakresie ogrzewania, osuszania, chłodzenia i wentylacji. Na czas zimowych remontów, polecamy bardzo przydatny zestaw urządzeń tego producenta: nagrzewnicę elektryczną MASTER B 3,3 (1,65-3,3 kW), która skutecznie ogrzeje mniejsze pomieszczenia oraz osuszacz powietrza MASTER DH 752 (wydajność 47,2 l/24 h), który przyspieszy proces usuwania nadmiaru wilgoci podczas mokrych prac wykończeniowych, np. ze świeżo tynkowanych lub malowanych ścian.

Projekty domów

HomeKONCEPT 36
Projekt HomeKONCEPT 36 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w zielistkach
Projekt Dom w zielistkach pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w śliwach 2 (G2)
Projekt Dom w śliwach 2 (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Tuliusz VI
Projekt Tuliusz VI pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Gładka budowa, z generalnym wykonawcą
Tak się złożyło, że Asia i Jarek kupili działkę od obecnej sąsiadki, która zajmuje się budowaniem domów pod klucz, czyli generalnym wykonawstwem. Bez jej kompleksowej pomocy zapewne dom by nie powstał, bo właściciele sami nie podjęliby się organizowania budowy. Zakupiona parcela stałaby pusta i byłaby traktowana jako inwestycja na przyszłość.
Man icon Lilianna Jampolska
Na zalesionej działce
Agnieszka i Michał z wyczuciem wkomponowali dom w zastane leśne otoczenie. Przede wszystkim postarali się, żeby wielkość bryły proporcjonalnie pasowała do powierzchni działki a tradycyjna architektura nawiązywała do charakteru wsi i lokalizacji. Budynek ma wyjątkowo grube ściany i ocieplenie oraz niesztampowe rozwiązania w pomieszczeniach.
Man icon Lilianna Jampolska
Oświetlenie zewnętrzne
Oświetlamy ściany domu i efektowne elementy ogrodu po to, żeby posesja stała się komfortowa dla mieszkańców i sprawiała wrażenie ładnej i zadbanej. Nasi Czytelnicy również kierowali się względami użytkowymi i dekoracyjnymi.
Man icon Lilianna Jampolska
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, oświetlenie zewnętrzne założył w 2010 r. i 2018 r.
Oświetlenie na domu: oprawy z IP 65; na ścianach kinkiety, na ganku górne lampy ze świetlówkami kompaktowymi 8 W, nad garażem reflektor halogenowy LED 10 W z czujnikiem ruchu. Wszystkie źródła światła z ciepłą barwą, do 3000 K. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów. Oświetlenie na działce: oprawy z IP 67. Lampy słupki o wysokości 1 m, 11 szt. (w przyszłości - 6 dodatkowych przy tarasie i oprawy najazdowe w podjeździe do garażu). Żarówki energooszczędne 24 W. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 4 obwody.
Man icon Lilianna Jampolska
Marynia i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, oświetlenie zewnętrzne założyli w 2001 r.
Oświetlenie na domu i wolnostojącego garażu: oprawy stopień ochrony IP 44; w podbitce dachu na obu budynkach - oprawy wpuszczane oczka z energooszczędnymi żarówkami 3-4 W, matowe. Na frontowej ścianie halogen z czujnikiem zmierzchu (w trakcie wymiany). Barwa światła - ciepła biel. Instalacja elektryczna - 5 obwodów zasilanych prądem z sieci 230 V. Oświetlenie na działce: oprawy stopień ochrony IP 65. Przy bramie wjazdowej reflektor halogenowy 12 W, z czujnikiem ruchu. Na tarasie lampy kule z energooszczędnymi żarówkami kompaktowymi 4 W. Na rabatach przy podjeździe - na razie lampki solarne. Instalacja elektryczna - kable ziemne YKY, zasilane prądem z sieci 230 V, 2 obwody.
Man icon Lilianna Jampolska
Ewelina i Tomasz - Czytelnicy Budujemy Dom, oświetlenie zewnętrzne założyli w 2017 r.
Oświetlenie na domu: oprawy IP 65. Na frontowej ścianie - lampy oczka pod gzymsem dachu i plafoniery pod balkonem nad garażem. Na tylnej elewacji - plafoniery pod gzymsem dachu i pod balkonami nad tarasem i wejściem gospodarczym. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 3 obwody. Oświetlenie na działce: oprawy IP 65. Lampy kule z energooszczędnymi żarówkami kompaktowymi 7 W, reflektorki halogenowe 4 W. Sterowanie lampami pilotem. Lampy solarne - w kształcie żarówek i łańcuchów. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, kabel YKY, 2 obwody.
Man icon Lilianna Jampolska
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Właściciele posesji położonych na terenach, na których nie ma kanalizacji, i gdzie MPZP nie zabrania budowania przydomowych oczyszczalni ścieków, powinni koniecznie rozważyć założenie ich u siebie. Przemawia za tym rachunek ekonomiczny oraz komfortowe użytkowanie. Potwierdzają to nasi Rozmówcy.
Man icon Lilianna Jampolska
Sebastian - Czytelnik Budujemy Dom, oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2015 r.
Grunt: niejednorodny, piaszczysty i gliniasty. Oczyszczalnia ścieków: drenażowa z biologicznymi pakietami rozsączającymi (szwedzka technologia z filtrem biologicznym, materiałem nośnym dla bakterii są 4 pakiety z pofałdowanej geowłókniny). Osadnik gnilny o pojemności 2 m3, przepływ dzienny 0,6 m3/dzień. Liczba stałych mieszkańców: 3 osoby.
Man icon Lilianna Jampolska
Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, oczyszczalnię ścieków użytkują od 2005 r.
Grunt: piaszczysty, przepuszczalny, lokalizacja na górce. Oczyszczalnia ścieków: biologiczna z osadem czynnym. 8 m za wielokomorowym zbiornikiem (m.in. z komorą napowietrzania, pompą) jest studnia rozprowadzająca oczyszczone ścieki po filtrze piaskowym w gruncie (pod studnią). Liczba stałych mieszkańców: na początku 10 osób, obecnie mniej.
Man icon Lilianna Jampolska
Marta i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, drenażową oczyszczalnię użytkują od 2018 r.
Oczyszczalnia ścieków: z drenażem rozsączającym. Dwukomorowy osadnik gnilny o pojemności 2,5 m3, w I komorze kosz filtracyjny z kształtkami z tworzywa sztucznego, w II - studzienka rozprowadzająca. Poletko filtracyjne z rurami perforowanymi o średnicy 110 mm (dwie o długości 8 m, jedna 14 m) i kominki napowietrzające. Liczba stałych mieszkańców: 2 osoby.
Man icon Lilianna Jampolska
Ogrody zimowe
Ogród zimowy przestaje być w Polsce dobrem luksusowym. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych dostrzega, że warto go mieć nie tylko ze względów użytkowych i estetycznych, lecz głównie w celu obniżenia bilansu energetycznego budynku.
Man icon Lilianna Jampolska
Ela - Członkini Klubu Budujemy Dom, ogród zimowy użytkuje od 2014 r.
Ogród zimowy: nieogrzewany, narożny, na planie litery L, powierzchnia 30 m2. Profile - z aluminium, bez przekładki termicznej. Szkło - pojedyncze, na dachu bezpieczne o grubości 9 mm, na ścianach bezpieczne 6 mm. Drzwi - dwoje, przesuwne. Nachylenie dachu 40°. Wystawa: południowo-wschodnia.
Man icon Lilianna Jampolska
Ewelina - Członkini Klubu Budujących Dom, ogród zimowy użytkuje od 2010 r.
Ogród zimowy: ogrzewany, na planie kwadratu, powierzchnia 15,25 m2. Profile - aluminiowe z przekładkami termicznymi, pomalowane lakierem proszkowym na kolor brązowy (jak drewniane ramy okien). Szyby - antywłamaniowe. Instalacje - wodne ogrzewanie na gaz z sieci, wentylacja grawitacyjna. Wystawa: północna.
Man icon Lilianna Jampolska
Beata - Czytelniczka Budujemy Dom, ogród zimowy użytkuje od 2013 r.
Ogród zimowy: ogrzewany, powierzchnia 26 m2, na planie wydłużonego prostokąta. Konstrukcja murowana, dach lity, w nim 3 okna. Okna - z drewnianymi ramami, trzyszybowe. Instalacje - ogrzewanie wodne na gaz z sieci (2 grzejniki na ścianach), wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, klimatyzator. Wystawa: południowa.
Man icon Lilianna Jampolska
Podłogówka i grzejniki ścienne
Nie ma jednego systemu grzewczego zalecanego dla osób zmagających się z uczuleniami. Wielu specjalistów uważa, że najbardziej korzystne jest ogrzewanie płaszczyznowe, w tym najpopularniejsza jego wersja podłogowa. Inni twierdzą, że również bezpieczne są grzejniki, które nie powodują unoszenia w powietrze kurzu i można je łatwo wyczyścić. W większości obecnie budowanych domów oba te systemy działają razem.
Man icon Joanna Dąbrowska
Zdrowe ściany i podłogi
Wykańczanie i wyposażanie wnętrz to przyjemny etap budowy domu. Jeżeli będą w nim mieszkać osoby podatne na uczulenia trzeba tak dobierać materiały, by ich nie wywoływały. Najlepiej te wykonane z naturalnych surowców i łatwe do czyszczenia.
Man icon Joanna Dąbrowska
Dom bez alergenów
Obecnie prawie połowa społeczeństwa cierpi na alergie, w niemal każdym domu mieszka więc alergik, najczęściej dziecko. Stawiając dom warto zadbać więc o to, by każdy z domowników czuł się w nim dobrze, również osoby cierpiące na przeróżne uczulenia. Aby tak było, należy stosować prozdrowotne materiały i unikać źródeł alergii.
Man icon Joanna Dąbrowska
Wentylacja, nawilżacze i oczyszczacze
Duża część czynników mogących wywoływać uczulenia znajduje się w powietrzu, nie tylko tym zewnętrznym, ale również wewnątrz domu. Aby ograniczyć ich liczbę, przede wszystkim należy zadbać o skuteczną wymianę powietrza oraz jego odpowiednie nawilżenie, szczególnie zimą, a także oczyszczenie, zwłaszcza w okresie powiększającego się smogu. Zanieczyszczone, zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze może być bowiem bardzo uciążliwe dla alergika.
Man icon Joanna Dąbrowska
Podstawowe źródło ciepła
Do ogrzewania domów i przygotowywania ciepłej wody użytkowej najczęściej wykorzystuje się kotły, wytwarzające energię w procesie spalania paliw różnego rodzaju. Przed laty rynek zdominowały kotły na paliwa stałe. Wyższy komfort użytkowania i świadomość ekologiczna wpływają na wzrost sprzedaży bardziej przyjaznych środowisku kotłów gazowych oraz pomp ciepła. Te ostatnie to urządzenia innego rodzaju - niczego nie spalają, a energię pozyskują z otoczenia.
Man icon Janusz Werner
Bezpieczna i ekologiczna - izolacja Tubolit DG Plus firmy Armacell
Nowoczesna izolacja instalacji sanitarnych, grzewczych czy c.w.u. powinna nie tylko gwarantować ograniczenie strat energii podczas przesyłu, ale też zapewniać bezpieczeństwo, np. w trakcie pożaru. Rozwiązaniem, które umożliwia spełnienie tych wymogów jest Tubolit DG Plus firmy Armacell - elastyczna izolacja polietylenowa o zamkniętej strukturze komórkowej.
Nie tylko blachodachówka
Spośród lekkich pokryć dachowych największą popularnością cieszy się blachodachówka. Ale warto też zapoznać się z zaletami i wadami innych materiałów - blach płaskich, pokryć bitumicznych i gontów drewnianych.
Man icon Norbert Skupiński
Waga ciężka
Pokrycia ciężkie to nieliczna - w porównaniu z lekkimi - grupa produktowa. Obok chętnie stosowanych dachówek, ceramicznych i cementowych, do wyboru jest jeszcze właściwie tylko strzecha i łupek kamienny. Ze względu na duży ciężar, wszystkie te materiały wymagają solidnej konstrukcji dachowej.
Man icon Norbert Skupiński
Raz a dobrze
Ściany zewnętrzne wznoszone w najpopularniejszej w Polsce technologii, tj. murowane, mają jedną, dwie lub trzy warstwy. Najczęściej budowane są dwuwarstwowe, ale jednowarstwowe też mają wielu zwolenników. Przekonuje ich prostota tego rozwiązania i szybkość budowania murów „na gotowo”. Ponieważ przegrody muszą spełniać surowe wymogi dotyczące ciepłochronności, jednowarstwowe stawia się wyłącznie z materiałów najcieplejszych: betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej, bloczków hybrydowych.
Man icon Janusz Werner
Dobrze wybrane i dobrze zamontowane
Okna to jeden z ważniejszych elementów domu. Nie tylko zapewniają naturalne światło we wnętrzach. Mają też ogromny wpływ na zapotrzebowanie na ciepło. Ponadto od ich kształtu, wielkości, rozmieszczenia i kolorystyki w dużym stopniu zależy wygląd domu.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Żeby wreszcie było ciepło
Podstawowa zasada termomodernizacji to maksimum efektów przy minimum kosztów i wysiłku. Nie znaczy to bynajmniej, że robimy ją byle jak, oby jak najtaniej. Wręcz przeciwnie, działania powinny być starannie przemyślane i zaplanowane. Docieplenie ścian, wymiana okien albo zmiana źródła ciepła to zawsze poważne i kosztowne przedsięwzięcia.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Nowość dostępna od sierpnia!
Nie odpadnie od fasady, nawet jeśli jest przyklejony zwykłym klejem do styropianu. Metr sześcienny waży 16 kg. Szary rdzeń jest chroniony przez białą warstwę ochronną. LAMBDA MEGA WHITE® to szary styropian zespolony dla najbardziej wymagających.
Bliżej nieba
Większość budowanych obecnie domów jednorodzinnych ma okna w połaci dachu. Doświetlają one poddasze światłem naturalnym, pozwalając optymalnie wykorzystać tę przestrzeń. Producenci proponują omawiane przeszklenia w rozmaitych wariantach - oferta sprzedażowa jest dziś bardzo bogata.
Man icon Małgorzata Kolmus
Płoty, siatki, mury
Ogrodzenie zapewnia prywatność właścicielom posesji i stanowi element małej architektury. Jego charakter należy zgrać z klimatem regionu i okolicy. Powinno też pasować do stylu budynku oraz ogrodowych budowli.
Man icon Małgorzata Kolmus
Alarm na bogato
Bardziej zaawansowane technologicznie elementy systemu alarmowego to wcześniejsze i skuteczniejsze wykrywanie intruza, mniejsza podatność na fałszywe alarmy i możliwość obsługi instalacji, włączonej w system domu inteligentnego, na wiele sposobów. Należy jednak zauważyć, że np. wymiana centrali alarmowej z dobrej na najlepszą niekoniecznie skokowo zwiększa bezpieczeństwo. System alarmowy to istotne, ale nie jedyne zabezpieczenie domu - równie ważne są bariery mechaniczne (antywłamaniowe drzwi, okna itp.), czy całościowa koncepcja ochrony najbardziej zagrożonych rezydencji.
Man icon Janusz Werner
Cz. III: Domowa instalacja alarmowa – wersja premium
Kiedy pada hasło „system alarmowy”, wyobrażasz sobie doskonale zabezpieczony budynek oraz jego mieszkańców, którzy z pewnością spali tej nocy spokojnie. Czy instalacja alarmowa może dać Ci jeszcze więcej? W dobie powstawania coraz wymyślniejszych rozwiązań określanych mianem inteligentnych - wszystko jest możliwe. Sprawdź, co potrafi technologia, która - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - zmieni Twój dom nie tylko w bezpieczną, ale i komfortową przystań.
Pompa na wiele sposobów
Pompa ciepła nie jest prostym zastępnikiem kotła. To urządzenie znacznie bardziej uniwersalne. Może ogrzewać, chłodzić, albo tylko podgrzewać c.w.u. Pobiera ciepło z ziemi, wody lub powietrza, co z kolei oznacza zupełnie inny zakres prac przy jej zakładaniu.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Dom bez rachunków - 100% OZE z dotacją
Od 16 września 2019 r. trwa jesienna edycja Szwedzkiej Dotacji do powietrznych pomp ciepła NIBE. Każdy kto chce ogrzać swój dom w czysty, energooszczędny i komfortowy sposób, może ubiegać się o dotację w wysokości do 3000 zł na pompę ciepła NIBE, do 4000 zł na pompę ciepła wraz z rekuperatorem NIBE ERS lub GV-HR, do 7000 zł na zakup pompy ciepła z zestawem fotowoltaicznym NIBE PV oraz do 8000 zł na zestaw pompy ciepła, rekuperatora oraz systemu fotowoltaicznego NIBE PV. Dodatkowo w trakcie trwania promocji, producent obniża cenę 5-letniej Gwarancji Dodatkowej o 50%. Szwedzką Dotację marki NIBE, można łączyć z ulgą podatkową oraz dotacją w ramach programu NFOŚiGW „Czyste Powietrze” lub „Mój Prąd”. Regulamin promocji oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronach www.szwedzkadotacja.pl oraz www.nibe.pl
STOP SMOG: kampania STIEBEL ELTRON
SMOG: EFEKT DZIAŁALNOŚCI CZŁOWIEKA Smog jest nienaturalną mgłą, która powstaje wskutek działalności człowieka. Co nas truje? Fabryki, spaliny samochodowe, palenie węglem, drewnem, śmieciami i innymi paliwami stałymi w piecach. Zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie odczuwalne w bezwietrzne dni, ponieważ brak wiatru uniemożliwia rozrzedzenie się mgły smogowej.
Komfort w wersji maksymalnie kompaktowej. Premiera pompy ciepła Maxima Compact zintegrowanej ze zbiornikiem
Gruntowe pompy ciepła z serii Maxima są marką samą w sobie. W ostatnich dwóch latach zgarnęły liczne nagrody branżowe przyznawane najnowocześniejszym, innowacyjnym i ekologicznym urządzeniom grzewczym w Polsce. Do długiej listy zalet Maximy należy dopisać kolejną - producent, polska firma Galmet, przygotowała trzy modele tej pompy ciepła zintegrowane ze zbiornikiem ze stali nierdzewnej. To niezwykle skuteczne urządzenie nosi nazwę Maxima Compact i właśnie trafiło do sprzedaży.
Ciepło wprost ze słońca
Promieniowanie słoneczne dociera do nas w ogromnych ilościach. Kłopot w tym, że bardzo nierównomiernie, zależnie od pory roku. Najprostszy i już bardzo dobrze sprawdzony sposób jego wykorzystania to założenie kolektorów słonecznych.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Fotowoltaika Hewalex - sprawdzone rozwiązania od doświadczonego producenta z branży OZE
Firma Hewalex będąca wiodącym producentem i dystrybutorem w branży OZE od 30 lat, oferuje 3 segmenty urządzeń wykorzystujących energię odnawialną. Należą do nich instalacje solarne, fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Uzupełnienie oferty stanowią systemy automatyki, zdalnego nadzoru pracy EKONTROL oraz zarządzania bilansem energii elektrycznej OPTI-ENER.
Co potrafi zrobić Twój dom?
Po co mamy robić coś, co dom potrafi zrobić sam? Bieganie po piętrach żeby zmieniać ustawienia grzejników, wentylacji, zamykać okna nie jest raczej naszym ulubionym zajęciem. A już na pewno nikt nie lubi spieszyć się do domu, żeby zdążyć przed burzą zamknąć okno dachowe. To wszystko, i o wiele więcej, może zrobić za nas tzw. instalacja inteligentna.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Kamień i drewno pod stopami
Urządzając ogród warto poprowadzić w nim utwardzone ciągi komunikacyjne. Brukowany podjazd i chodniki dobrze jest też wykonać w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Prace brukarskie zwykle poprzedza przygotowanie kompleksowego projektu. Można zlecić go architektowi krajobrazu lub firmie, w której kupimy materiały do utwardzania nawierzchni. Niektórzy producenci kostki brukowej i wielkoformatowych płyt udostępniają darmowe programy, umożliwiające samodzielne wykonanie prostej wizualizacji. Właściwy dobór materiałów i ich kolorystyki pozwoli zachować spójny charakter całej posesji i utrzymać ją w jednym stylu.
Man icon Tomasz Wojciuk
Materiał do różnych zastosowań
Wełna mineralna to jeden z najchętniej wybieranych materiałów izolacyjnych. Jest wykorzystywana do ocieplania praktycznie wszystkich części budynku, jednak najczęściej ma zastosowanie na ścianach zewnętrznych budynku i na poddaszach, gdzie jest bezkonkurencyjna jako izolator dachów skośnych.
Man icon Norbert Skupiński
Otwierana na różne sposoby
Komfort użytkowania bramy garażowej zależy w dużej mierze od sposobu jej otwierania - w niniejszym artykule proponujemy pięć modeli różniących się właśnie pod tym względem. Ważna jest też jej wielkość i to, jak się nią steruje - ręcznie czy automatycznie. Przy wyborze należy również zwrócić uwagę na termoizolacyjność wrót, zastosowane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i estetykę.
Man icon Norbert Skupiński
Jest czym oddychać
Instalacja wentylacyjna to nieodzowny element każdego domu. Zapewnia dostarczanie tlenu i jednocześnie usuwanie szkodliwych gazów, nieprzyjemnych zapachów oraz pary wodnej. Kompleksową obsługę systemu nawiewno-wywiewnego gwarantują rekuperatory, które usuwają zużyte powietrze (odzyskując z niego ciepło), a dostarczają świeże, oczyszczone przez filtry.
Man icon Cezary Jankowski
Planujesz rekuperację w domu? Dobrze to przemyśl.
Rekuperacja z synonimu luksusu staje się powoli zupełnie naturalnym wyposażeniem nowo budowanego domu. Dobra wentylacja mechaniczna to jeden z kluczowych czynników, abyśmy czuli się dobrze i komfortowo przez cały rok. Przy wyborze urządzenia - centrali wentylacyjnej - z reguły zawierzamy słowom instalatora. Ufamy, że jako ekspert doradzi nam najlepsze możliwe rozwiązanie. O co jednak warto spytać wykonawcę, abyśmy mieli pewność, że rekuperator, który nam oferuje, jest faktycznie najlepszym możliwym wyborem i będzie spełniać na co dzień nasze oczekiwania i potrzeby.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze systemu rekuperacji?
Zakup systemu rekuperacji, podobnie jak każdego wyposażenia naszego domu, powinien być rozpatrywany pod względem doboru parametrów pracy i kosztów. Zakładając, że decyzja o zakupie wentylacji mechanicznej już zapadła, możemy skupić się na poszczególnych parametrach.
Sprzęt na miarę potrzeb
Wiertarki, młoto-wiertarki, wiertarki udarowe, wiertarko-wkrętarki czy wkrętarki wykorzystywane są przy wszelkich pracach budowlanych i remontowych, a także przy montażu i naprawach sprzętów domowych. Każdym z tych narzędzi można wykonywać różnorodne czynności, jednak do konkretnych prac najwygodniej używać dedykowanych modeli.
Man icon Cezary Jankowski
Pełen kwiatów, po liftingu
Ogródek Teresy i Macieja tonie w kwiatach, bo właścicielka nie może bez nich żyć. Sadzi je na rabatach, w donicach, a nawet na specjalnie przygotowanym z metalu kwietniku- -drzewie, który trafił na ścianę podczas zeszłorocznej modernizacji przydomowej przestrzeni. W zimie namiastką ogrodu jest oranżeria - pełna kwitnących roślin oraz bukietów w wazonach.
Man icon Lilianna Jampolska
Automatycznie otwierana brama wjazdowa na posesję
Jestem właśnie na etapie budowy ogrodzenia i zastanawiam się nad wyborem bramy. Chcę wyposażyć ją w silnik umożliwiający automatyczne otwieranie i zamykanie. I tu pojawia się problem, bo nie wiem, jakie rozwiązanie będzie najbardziej optymalne.
Łazienka bez barier
Korzystanie z prysznica i toalety, lub wchodzenie do wanny dla zdrowych osób są rzeczą tak naturalną i odruchową, że nikt nie zastanawia się, ile wysiłku te czynności kosztują osoby z niepełnosprawnością ruchową. Na szczęście dzisiaj bez trudu można łazienkę dostosować do potrzebującego. Jakie trzeba wybrać urządzenia i akcesoria, aby łazienka była wygodna dla wszystkich domowników?
Czym różnią się syfony kanalizacyjne?
Czym właściwie – poza kształtem – różnią się od siebie syfony kanalizacyjne? Czy przekłada się to na jakieś istotne cechy? Z mieszkania w bloku mam złe doświadczenia z kanalizacją, bo np. w trakcie pracy zmywarki słychać było bulgotanie z syfonu zlewu, co było dość irytujące.
Strefa kąpielowa w niewielkiej łazience
Niebawem wprowadzam się do swojego pierwszego mieszkania. Obecnie jestem na etapie projektowania łazienki. Niestety nie należy ona do zbyt dużych i chciałbym dowiedzieć się, co będzie praktyczniejsze - brodzik czy odpływ liniowy?