Czym różnią się syfony kanalizacyjne?

Czym właściwie – poza kształtem – różnią się od siebie syfony kanalizacyjne? Czy przekłada się to na jakieś istotne cechy? Z mieszkania w bloku mam złe doświadczenia z kanalizacją, bo np. w trakcie pracy zmywarki słychać było bulgotanie z syfonu zlewu, co było dość irytujące.
Syfony nazywane są zamknięciami wodnymi i to określenie najlepiej opisuje ich funkcję. Każdy syfon, niezależnie od kształtu, budowy i wielkości, jest urządzeniem zabezpieczającym przed przedostawaniem się gazów z instalacji kanalizacyjnej do pomieszczeń, w których zainstalowane są przybory sanitarne. Dzieje się tak dzięki temu, że stale znajduje się w nim pewna ilość wody, przez którą gazy zgromadzone w kanalizacji musiałyby się przedostać. Zabezpieczenie jest proste i pewne, o ile tylko rury kanalizacyjne ułożono zgodnie ze sztuką budowlaną. No i w miarę regularnie korzystamy z umywalki czy zlewu. Po dłuższym czasie bowiem woda może po prostu odparować z syfonu. Jest elementem każdej miski ustępowej, do innych przyborów sanitarnych montuje się go jako osobne urządzenie.
Syfon rurowy ma bardzo prostą budowę. Do czyszczenia, zamiast rozkręcać, wystarczy przepłukać go silnym strumieniem wody. J. ANTKIEWICZ
Najdłużej stosowane są tzw. syfony rurowe. To po prostu rura o ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
