Marynia i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, oświetlenie zewnętrzne założyli w 2001 r.
Oświetlenie na domu i wolnostojącego garażu: oprawy stopień ochrony IP 44; w podbitce dachu na obu budynkach - oprawy wpuszczane oczka z energooszczędnymi żarówkami 3-4 W, matowe. Na frontowej ścianie halogen z czujnikiem zmierzchu (w trakcie wymiany). Barwa światła - ciepła biel. Instalacja elektryczna - 5 obwodów zasilanych prądem z sieci 230 V.
Oświetlenie na działce: oprawy stopień ochrony IP 65. Przy bramie wjazdowej reflektor halogenowy 12 W, z czujnikiem ruchu. Na tarasie lampy kule z energooszczędnymi żarówkami kompaktowymi 4 W. Na rabatach przy podjeździe - na razie lampki solarne. Instalacja elektryczna - kable ziemne YKY, zasilane prądem z sieci 230 V, 2 obwody.
Decyzja:
- Krzysiek - Na ścianach domu i wolnostojącego garażu nie założyliśmy kinkietów, tylko oczka w podbitce. Chodziło głównie o funkcję użytkową, ale przy okazji pojawiła się dekoracyjna. Moc iluminacji regulujemy żarówkami, np. w strefie wejściowej i wjazdowej w garażu wkręciłem silniejsze, niż na tarasach i nad ścieżkami. Kupiliśmy oprawy o wysokiej jakości, wykonane z metalu, które przetrwały już 18 lat. Lampki włączamy ręcznie, tylko halogen przy bramie i na frontowej ścianie ma czujnik ruchu, albo zmierzchu.
- Do tej pory nie zamontowaliśmy zaplanowanych lamp słupków przy traktach komunikacyjnych, chociaż w ziemi zakopaliśmy kable na 230 V. Jak dotąd, wbijamy w grunt lampki solarne. Zewnętrzne obiegi elektryczne elektryk wyprowadził podczas budowy drewnianego domu i wolnostojącego garażu. Te w ziemi zakopał na głębokości 0,70 m i przykrył niebieską taśmą ostrzegawczą. Nie uszkodzili ich brukarze, którzy niedawno układali podjazd z kostki betonowej.
W podbit...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze