1

Kominki i kozy - posesjonaci

Efektowne ciepło
Obecnie duża część właścicieli chce ogrzewać swoje domy, chociażby w trybie doraźnym, wkładami kominkowymi, kozami, piecami. Są to bowiem urządzenia, które dobrze sprawdzają się jako dopełnienie podstawowego systemu grzewczego, opartego na kotle, bądź pompie ciepła. Potwierdzili to nasi Rozmówcy.
Man icon Lilianna Jampolska
Roman - Członek Klubu Budujących Dom, kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2010 r.
Dom: drewniany, dwukondygnacyjny, 310 m2; ściany - z bali 30 cm, folia wiatroszczelna, termoizolacja (od wewnątrz) z wełny mineralnej 7 cm, folia paroprzepuszczalna, boazeria, cegła rozbiórkowa; ogrzewany kominkiem z płaszczem wodnym albo pieco-kuchnią i grzejnikami panelowymi. Kominek: z płaszczem wodnym; wkład ze stali i żeliwa; 7-18 kW; duża szyba otwierana na bok; regulacja ciągu przez szyber; system czystej szyby i zimnej klamki. Lokalizacja - w salonie, przy wewnętrznej ścianie. Eksploatacja - ogrzewanie domu i c.w.u. (w lecie wykorzystuje się bojlery elektryczne). Paliwo - dąb, grab. Komin z kanałem dymowym - z cegły ceramicznej, o średnicy 220 mm + wkład ze stali nierdzewnej, termoizolacja, stalowy strażak. Kanał nawiewny - ze stali (100 mm), z przepustnicą.
Man icon Lilianna Jampolska
Ania - Członkini Klubu Budujących Dom, kozę grzewczą użytkuje od 2014 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 142,2 m2; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych U 220, o grubości 25 cm i ze styropianu o grubości 12-15 cm; ogrzewany instalacją grzewczą z kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci i wentylowany grawitacyjnie. Koza grzewcza: odlew z żeliwa; model z owalnym korpusem, pionową szybą i systemem "czysta szyba"; moc nominalna 8 kW; sprawność do 76%; gwarancja 2 lata. Lokalizacja - w salonie, przy ścianie wewnętrznej. Eksploatacja - ogrzanie domu w okresach przejściowych i dla przyjemności. Paliwo - poprzednio drewno liściaste (dąb), obecnie brykiety ze sprasowanych wiórów. Komin z kanałem dymowym - murowany, średnica 220 mm. Rura nawiewna - z PVC, średnica 125 mm.
Man icon Lilianna Jampolska
Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, kominek grawitacyjny użytkuje od 2021 r.
Dom: murowany, parterowy z garażem; 180 m2; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych 25 cm i wełny mineralnej 25 cm. Ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kominkiem; wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Kominek: powietrzny; wkład ze stali; grawitacyjny sposób rozprowadzania ciepła; model slim (366 mm); 6 kW; sprawność do 78%; palenisko wyłożone ceramitonem; szyba otwierana na bok; króciec do nawiewu zimnego powietrza (125 mm). Obudowa - zimna, z termoizolacją, ze stali, płyt g-k, wykończonych ognioodporną tapetą. Lokalizacja - w części dziennej, we wnęce. Eksploatacja - okazjonalna. Paliwo - brzoza. Komin - z cegły klinkierowej, kanał dymowy 200 mm. Rura nawiewna - z PVC, przekrój 125 mm.
Man icon Lilianna Jampolska
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Grażyna - Członkini Klubu Budujących Dom, kominek użytkuje od 2018 r.
Dom: murowany, parterowy bez garażu; 148 m2; ściany z silikatów 25 cm i styropianu 16 cm; płaski dach pokryty membraną dachową; ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kominkiem; wentylowany przez system mechaniczny, z odzyskiem ciepła. Kominek: wkład ze stali; 19 kW; sprawność grzewcza 81%; na korpusie żebra radiacyjne, dokupiono betonowe bloczki kumulujące ciepło; system dopalania spalin i czystej szyby; króciec do nawiewu zimnego powietrza. Obudowa - tzw. zimna, z wełny mineralnej z ekranem aluminiowym, ognioodpornych płyt g-k, granitu. Rozprowadzanie ciepła - przez wentylację mechaniczną. Lokalizacja - przy zewnętrznej ścianie. Eksploatacja - okazjonalna. Paliwo - dąb, robinia, jesion. Komin - systemowy, 220 mm. Rura nawiewna - z PVC, 150 mm.
Man icon Lilianna Jampolska
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT