Mniej entuzjazmu
Jeszcze do niedawna pompy ciepła ustanawiały coraz to nowe rekordy sprzedaży, a instalatorzy nie nadążali z realizacją zamówień. Szczyt popularności tych urządzeń grzewczych zbiegł się w czasie z gigantycznymi wzrostami cen węgla i gazu, po napaści Rosji na Ukrainę. Dziś o pompach ciepła coraz częściej mówi się w kontekście wysokich opłat za prąd i problemów związanych z ich użytkowaniem. Ich sprzedaż, w porównaniu z ubiegłym rokiem, słabnie.
Na wiosnę na rynku dominował optymizm. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC informowała, że sprzedaż pomp ciepła wzrosła w 2022 r. o 120%, zaś pomp do ogrzewania budynków o 130%. Niemal co trzecie sprzedane u nas w tym okresie urządzenie grzewcze było pompą ciepła. Pomp typu powietrze/woda sprzedano przeszło 188 tys. - 137% tego, co rok wcześniej. Sprzedaż pomp gruntowych wzrosła o 28%, do 7,2 tys. sztuk.
Przez pięć kolejnych lat polski rynek pomp ciepła powietrze/woda miał dynamikę sprzedaży wynoszącą około 100% rok do roku, w dwóch ostatnich była ona najwyższa w Europie.
Powody znacznego wzrostu popularności tych urządzeń były dwa - ekologiczny i ekonomiczny. Pompa ciepła wykorzystuje bowiem do ogrzewania budynku energię dostępną w jego otoczeniu - w gruncie, powietrzu, wodzie. Niczego nie spala, nie emituje żadnych szkodliwych substancji. A państwo, w ramach programów Czyste Powietrze, Moje Ciepło, Mój Prąd, dopłaca do ekologicznych urządzeń grzewczych.
Is...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze