Jaki kocioł?
Wybór paliwa, dobór rodzaju kotła i jego mocy oraz jego bezpieczna i efektywna eksploatacja to sprawy interesujące chyba wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych. Zarówno tych, którzy właśnie je budują, dopiero się do tego przymierzają, już od lat je użytkują albo właśnie remontują. Nic w tym dziwnego, gdyż w naszym klimacie każdy całoroczny dom wymaga ogrzewania. Co więcej, zwykle stanowi ono główny koszt utrzymania budynku. W takim razie, co o kotłach i paliwach, każdy właściciel domu wiedzieć powinien?
To, jakiego paliwa używamy jest sprawą o zasadniczym znaczeniu. Co oczywiste, od rodzaju paliwa zależy rodzaj kotła i jego budowa - konstrukcja, wielkość, zasada działania.
Ponadto od typu opału zależy niezbędny zakres obsługi kotła. Pod tym względem są wprawdzie nawet duże różnice, czego przykładem mogą być węglowe kotły zasypowe oraz z podajnikiem, ale i tak użytkowanie np. dowolnego kotła na gaz będzie mniej absorbujące, niż nawet najnowocześniejszego kotła na węgiel lub pelety.
Paliwo - gaz, paliwa stałe, prąd - determinuje również wymogi związane z instalacją urządzenia. To, ile miejsca będzie trzeba na nie przeznaczyć, w jakiej części budynku można je założyć, czy niezbędne będzie wydzielenie kotłowni, jaka będzie mogła być wentylacja, jaki komin będzie niezbędny itd.
Należy też pamiętać o sposobie przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), czyli ciepłej wody do mycia. Przede wszystkim o tym, że wszystkie kotły na paliwa stałe (węgiel, drewno, pelety) są jednofunkcyjne...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze