Dom: drewniany, dwukondygnacyjny, 310 m2; ściany - z bali 30 cm, folia wiatroszczelna, termoizolacja (od wewnątrz) z wełny mineralnej 7 cm, folia paroprzepuszczalna, boazeria, cegła rozbiórkowa; ogrzewany kominkiem z płaszczem wodnym albo pieco-kuchnią i grzejnikami panelowymi.
Kominek: z płaszczem wodnym; wkład ze stali i żeliwa; 7-18 kW; duża szyba otwierana na bok; regulacja ciągu przez szyber; system czystej szyby i zimnej klamki. Lokalizacja - w salonie, przy wewnętrznej ścianie. Eksploatacja - ogrzewanie domu i c.w.u. (w lecie wykorzystuje się bojlery elektryczne). Paliwo - dąb, grab. Komin z kanałem dymowym - z cegły ceramicznej, o średnicy 220 mm + wkład ze stali nierdzewnej, termoizolacja, stalowy strażak. Kanał nawiewny - ze stali (100 mm), z przepustnicą.
Decyzja: W całorocznym domu na Mazurach - wypoczywamy w nim w różnych porach roku - zleciłem wykonanie instalacji grzewczej z grzejnikami na ścianach, kominkiem z płaszczem wodnym, pieco-kuchnią, dwoma zasobnikami c.w.u. (150 l). Zależało nam na używaniu w kuchni pieca z fajerkami, w którym można gotować, suszyć grzyby. Natomiast w salonie chcieliśmy mieć nowoczesny kominek.
Rady i przestrogi:
- Generalny wykonawca postawił kominy, wykonał instalację i zamontował cały sprzęt. Zastosował zabezpieczenia przed przegrzaniem się cieczy - wypełnił układ niezamarzającym płynem (sprawdzam jego poziom, średnio co trzy lata uzupełniam). Taki system grzewczy świetnie się sprawdza, szybko osiągamy komfort cieplny. Ma tylko jedną wadę - jeżeli następuje przerwa w dostawie prądu w momencie, gdy pali się w którymś urządzeniu, trzeba natychmiast wyjąć z paleniska żar (raz musieliśmy to zrobić), w przeciwnym przypadku gotujący się płyn może rozerwać rury (nie mamy UPS-u, ani agregatu prądotwórczego...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
lub
Zaloguj się
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze