Na wytrzymałą więźbę
Ciężkie pokrycia dachowe to nieliczna grupa produktów. Zawiera dachówki ceramiczne i cementowe, a także pokrycia naturalne - łupek kamienny i strzechę. Ich wspólną cechą jest to, że muszą być układane na odpowiednio wytrzymałej więźbie.
Pokrycia dachowe różnią się wyglądem, właściwościami użytkowymi, sposobem układania czy ceną. Jednak podstawowym kryterium ich podziału jest waga. Ma ona duże znaczenie, ponieważ każda więźba dachowa, na której układa się materiał wykończeniowy, ma określoną wytrzymałość na obciążenie. Parametr ten oblicza konstruktor dachu. Na konstrukcji przeznaczonej pod pokrycie lekkie nie można bez jego zgody zastosować ciężkiego, bo groziłoby to ugięciem się krokwi, a nawet zniszczeniem całej więźby dachowej.
A różnice w wadze pokryć są znaczące. Ciężkie, czyli dachówki, łupek kamienny i strzecha ważą nawet kilkukrotnie więcej niż pokrycia blaszane i gonty (patrz tabela).
Orientacyjna waga 1 m² popularnych pokryć dachowych.
Czy warto więc wydać więcej na wzmocnioną konstrukcję dachu, aby wykończyć go jednym z ciężkich pokryć? To oczywiście kwestia indywidualnego wyboru, ale pokrycia ciężkie od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Przecież duża waga jest też zaletą, bo cię...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze