Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Zawory Reliance oraz system złączy i rur JG Speedfit w ułatwią każdą instalację
Firma RWC jest światowym liderem w produkcji rur i złączy wtykowych. Wzbogacona o doświadczenie firmy John Guest od ponad 60 lat dostarcza niezawodne systemy hydrauliczne i grzewcze.
KONSI - nowy cennik jesień/zima 2023
Zamrażamy ceny klimatyzatorów KONSI i grzejemy jeszcze mocniej! Wszystkie modele objęte promocją, skutecznie i efektywnie ogrzewają pomieszczenia. Wszystko dzięki dodatkowemu wyposażeniu takiemu jak wbudowana grzałka tacy skroplin.
Nice partnerem UNICEF
Nice, światowy lider w dziedzinie rozwiązań do zarządzania domem wznawia swoje zaangażowanie w pomoc społeczną i zostaje partnerem UNICEF w zakresie pomocy w sytuacjach kryzysowych. W ramach wieloletniej umowy firma zaangażuje się w plan dotacji na rzecz programów UNICEF.
Promocja na wybrane zestawy i pakiety kotłów z podgrzewaczami c.w.u.
W ofercie marki De Dietrich pojawiły się promocyjne zestawy pakietowe składające się z kotłów gazowych jednofunkcyjnych Evodens AMC oraz MCR3 evo wraz z dedykowanymi podgrzewaczami c.w.u.

Projekty domów

HOMEKONCEPT 106
Projekt HOMEKONCEPT 106 pracowni projektowej HomeKONCEPT.
Dom w kruszczykach 10 (E) OZE
Projekt Dom w kruszczykach 10 (E) OZE pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w wisteriach 15
Projekt Dom w wisteriach 15 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Zamiast apartamentu w bloku
Od progu domu Magdy i Artura widać przestronne wnętrze, wykończone pięknymi naturalnymi materiałami. Na zewnątrz zaś wzrok przykuwa elewacja wykończona ręcznie formowaną cegłą. To efekt współpracy właścicieli z projektantką wnętrz Hanną Lasotą.
Man icon Lilianna Jampolska
Efektowne ciepło
Obecnie duża część właścicieli chce ogrzewać swoje domy, chociażby w trybie doraźnym, wkładami kominkowymi, kozami, piecami. Są to bowiem urządzenia, które dobrze sprawdzają się jako dopełnienie podstawowego systemu grzewczego, opartego na kotle, bądź pompie ciepła. Potwierdzili to nasi Rozmówcy.
Man icon Lilianna Jampolska
Roman - Członek Klubu Budujących Dom, kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2010 r.
Dom: drewniany, dwukondygnacyjny, 310 m2; ściany - z bali 30 cm, folia wiatroszczelna, termoizolacja (od wewnątrz) z wełny mineralnej 7 cm, folia paroprzepuszczalna, boazeria, cegła rozbiórkowa; ogrzewany kominkiem z płaszczem wodnym albo pieco-kuchnią i grzejnikami panelowymi. Kominek: z płaszczem wodnym; wkład ze stali i żeliwa; 7-18 kW; duża szyba otwierana na bok; regulacja ciągu przez szyber; system czystej szyby i zimnej klamki. Lokalizacja - w salonie, przy wewnętrznej ścianie. Eksploatacja - ogrzewanie domu i c.w.u. (w lecie wykorzystuje się bojlery elektryczne). Paliwo - dąb, grab. Komin z kanałem dymowym - z cegły ceramicznej, o średnicy 220 mm + wkład ze stali nierdzewnej, termoizolacja, stalowy strażak. Kanał nawiewny - ze stali (100 mm), z przepustnicą.
Man icon Lilianna Jampolska
Ania - Członkini Klubu Budujących Dom, kozę grzewczą użytkuje od 2014 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 142,2 m2; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych U 220, o grubości 25 cm i ze styropianu o grubości 12-15 cm; ogrzewany instalacją grzewczą z kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci i wentylowany grawitacyjnie. Koza grzewcza: odlew z żeliwa; model z owalnym korpusem, pionową szybą i systemem "czysta szyba"; moc nominalna 8 kW; sprawność do 76%; gwarancja 2 lata. Lokalizacja - w salonie, przy ścianie wewnętrznej. Eksploatacja - ogrzanie domu w okresach przejściowych i dla przyjemności. Paliwo - poprzednio drewno liściaste (dąb), obecnie brykiety ze sprasowanych wiórów. Komin z kanałem dymowym - murowany, średnica 220 mm. Rura nawiewna - z PVC, średnica 125 mm.
Man icon Lilianna Jampolska
Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, kominek grawitacyjny użytkuje od 2021 r.
Dom: murowany, parterowy z garażem; 180 m2; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych 25 cm i wełny mineralnej 25 cm. Ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kominkiem; wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Kominek: powietrzny; wkład ze stali; grawitacyjny sposób rozprowadzania ciepła; model slim (366 mm); 6 kW; sprawność do 78%; palenisko wyłożone ceramitonem; szyba otwierana na bok; króciec do nawiewu zimnego powietrza (125 mm). Obudowa - zimna, z termoizolacją, ze stali, płyt g-k, wykończonych ognioodporną tapetą. Lokalizacja - w części dziennej, we wnęce. Eksploatacja - okazjonalna. Paliwo - brzoza. Komin - z cegły klinkierowej, kanał dymowy 200 mm. Rura nawiewna - z PVC, przekrój 125 mm.
Man icon Lilianna Jampolska
Marek - Czytelnik Budujemy Dom, drenażową oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2021 r.
Oczyszczalnia ścieków: z drenażem rozsączającym. Elementy składowe - dwukomorowy osadnik gnilny z tworzywa sztucznego, o pojemności 2,5 m3; studzienka rozdzielcza; poletko filtracyjne z trzema perforowanymi rurami drenażowymi o długości 14 m i trzema kominkami odpowietrzającymi. Grunt: piaszczysty, przepuszczalny. Liczba stałych mieszkańców: 2 osoby.
Man icon Lilianna Jampolska
Lidka - Członkini Klubu Budujących Dom, hydroponiczną oczyszczalnię użytkuje od 2013 r.
Oczyszczalnia ścieków: hydroponiczna, z plastikowym i keramzytowym złożem biologicznym, porośniętym roślinnością. Elementy składowe - rura kanalizacyjna o średnicy 160 mm; dwukomorowy żelbetowy osadnik gnilny o pojemności 10 m3 (w drugiej komorze przepompownia); główny reaktor o pojemności 5 m3, zbudowany na zasadzie koncentrycznych rowów cyrkulacyjnych ze złożem filtracyjnym (ma formę walca o średnicy i wysokości 2 m, jest wykonany z tworzywa sztucznego i wypełniony rozmaitymi filtrami), rosną na nim rośliny wodne, m.in. kosaćce wodne; kaskada z elementów betonowych jako odbiornik oczyszczonej wody. Grunt: ilasty. Liczba stałych mieszkańców: 2 osoby.
Man icon Lilianna Jampolska
Ania i Bartek - Członkowie Klubu Budujących Dom, biologiczną oczyszczalnię użytkują od 2020 r.
Oczyszczalnia ścieków: certyfikowana biologiczna z osadem czynnym; norweska opatentowana technologia oczyszczania VFL; efektywność oczyszczania 98,2% (BZT5). Elementy składowe - cylindryczny, sześciokomorowy zbiornik (m.in. z komorą beztlenową, napowietrzania, klarowania końcowego, retencyjną), wykonany ze wzmocnionego polipropylenu; dyfuzory drobnopęcherzykowe do napowietrzania; pompa mamutowa; elektroniczny regulator itp. Grunt: ilasty, okresowo podmokły. Liczba stałych mieszkańców: 2.
Man icon Lilianna Jampolska
Magda - Czytelniczka Budujemy Dom, drenażową oczyszczalnię użytkuje od 2010 r.
Oczyszczalnia ścieków: z drenażem rozsączającym, lokalizacja na górce. Elementy składowe - dwukomorowy osadnik gnilny o pojemności 3 m3, wykonany z polietylenu, w I komorze kosz filtracyjny z kształtkami z tworzywa sztucznego; studzienka rozdzielcza; poletko filtracyjne z sześcioma perforowanymi rurami drenującymi o średnicy 110 mm i długości 7 m, trzy kominki napowietrzające. Grunt: przepuszczalny, jak na morenie czołowej. Liczba stałych mieszkańców: 4 osoby.
Man icon Lilianna Jampolska
Wykańczanie ścian i podłóg
Obecnie prawie połowa społeczeństwa cierpi na alergie. Niemal w każdym domu mieszka osoba nadwrażliwa. Podczas zakupu farb, tapet, paneli i in. materiałów wykończeniowych bardzo ważne jest więc, żeby wybierać te atestowane, łatwe do utrzymania w czystości oraz unikać takich, które mogą wywoływać uczulenie. Wybór produktów jest bardzo duży, więc problemu nie powinno stanowić dopasowanie ich do stylistyki wnętrza domu.
Man icon Małgorzata Kolmus
Ciepło z podłogi
Najpowszechniejszym czynnikiem wzmagającym objawy alergii jest kurz i znajdujące się w nim roztocza. Aby ograniczyć kontakt z nimi, należy zastosować rozsądnie dobrany sposób dystrybucji ciepła w zimowych miesiącach, kiedy konieczne jest ogrzewanie pomieszczeń. Grzejniki nie powinny wywoływać unoszenia się ciepłego powietrza, bo wraz z nim mogą rozprzestrzeniać się alergeny. Z tego powodu nie zaleca się montowania grzejników konwekcyjnych i nadmuchowych. Najbardziej prozdrowotne wydaje się ogrzewanie płaszczyznowe. Najpularniejsza jest podłogówka w wersji wodnej i elektrycznej.
Man icon Joanna Dąbrowska
Bezawaryjne i skuteczne ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe to obecnie obok grzejników płytowych jedno z najbardziej popularnych rozwiązań grzewczych na polskim rynku. I nie bez przyczyny! To rozwiązanie dzięki któremu nie tylko zwiększymy komfort cieplny w pomieszczeniach, ale także znacznie zmniejszymy koszty ogrzewania. Jednak aby ogrzewanie podłogowe działało bezawaryjnie i spełniało swoją rolę, musimy zadbać o detale. Firma Purmo, która od ponad 30 lat dba o ciepło w polskich domach, do perfekcji dopracowała oferowane systemy ogrzewania podłogowego. Jednym z najważniejszych elementów instalacji ogrzewania podłogowego są rury, które muszą zagwarantować bezawaryjną wieloletnią eksploatację. Spośród szerokiego wachlarza produktów Purmo wyjątkową pozycję zajmuje model PexPenta, który jako jedyna rura na rynku jest objęta 30-letnią gwarancją.
Skuteczna wymiana powietrza
Jakość powietrza, którym oddychamy wpływa nie tylko ogólnie na zdrowie, ale też na samopoczucie, koncentrację, regenerację, odpoczynek i sen. Chociaż?na?jakość powietrza zewnętrznego wpływ ma szereg czynników, z których niewiele zależy od nas - to o to domowe możemy zadbać samodzielnie. Zwłaszcza warto to zrobić, gdy mieszkańcy mają problemy z alergią, astmą lub innymi chorobami utrudniającymi oddychanie.
Man icon Joanna Dąbrowska
Jaki rekuperator wybrać, aby skutecznie i cicho oczyszczał powietrze?
Ponad 90% naszego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, w których nie ma stałej wymiany powietrza. Świeże, wolne od bakterii, wirusów i alergenów powietrze jest natomiast kluczowe dla naszego dobrego samopoczucia, wydajnej pracy i odpoczynku. Jak o nie zadbać we własnym domu?
Ochrona mikrobiologiczna SPECTRA a bezpieczeństwo kanałów wentylacyjnych w czasach zagrożenia bakterią legionelli
Mikroorganizmy towarzyszą nam od zarania ludzkości, są nieodłączną częścią życia. Wiele bakterii sprzyja człowiekowi, wspomagając prawidłowe działanie jego organizmu. Niestety istnieją również szkodliwe drobnoustroje, które mogą powodować choroby, nawet te śmiertelne.
REKUPERACJA. Dlaczego warto zainteresować się nią w 20xx roku?
Dlaczego w dacie 20xx nie podaliśmy dwóch ostatnich cyfr? Bo rekuperacja to temat ponadczasowy. Warty zainteresowania tak samo w 2024, 2035, jak i w 2078 roku. Ale czym tak naprawdę jest rekuperacja i czy faktycznie ma ona aż tak duży wpływ na stan naszego zdrowia i kondycję naszych portfeli?
Czysto i świeżo
Złej jakości powietrze w domu może powodować przykre dolegliwości (kaszel, bóle głowy, spadek koncentracji), zwłaszcza u alergików, małych dzieci i osób starszych. Niektóre jego parametry, chociażby stężenie dwutlenku węgla czy wilgotność, możemy jednak poprawiać i utrzymywać na właściwym poziomie za pomocą różnych urządzeń. To bardzo ważne, bo w zamkniętych pomieszczeniach spędzamy sporo czasu, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach.
Man icon Małgorzata Kolmus
Najpopularniejszy rodzaj izolacji
Styropian jest powszechnie stosowany do izolacji niemal wszystkich części budynku. Tylko w przypadku dachów skośnych wyraźnie ustępuje pola wełnie mineralnej. Jakie cechy przesądzają o tak dużej popularności oraz na jakie cechy trzeba zwracać największą uwagę przy wyborze?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Ciepła jak wełna
Wełna mineralna to jeden z najczęściej używanych materiałów termoizolacyjnych. Jednak, chociaż w pewnych zastosowaniach wręcz dominuje (ocieplenie dachów), to w innych praktycznie jej się nie używa (ocieplenie fundamentów). Przy tym poszczególne jej rodzaje są wręcz skrajnie zróżnicowane. Dlaczego tak się dzieje i co trzeba wiedzieć, żeby wybierać świadomie, a nie kupić i nie użyć wełny, która nie będzie odpowiadać naszym potrzebom?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Jaki kocioł?
Wybór paliwa, dobór rodzaju kotła i jego mocy oraz jego bezpieczna i efektywna eksploatacja to sprawy interesujące chyba wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych. Zarówno tych, którzy właśnie je budują, dopiero się do tego przymierzają, już od lat je użytkują albo właśnie remontują. Nic w tym dziwnego, gdyż w naszym klimacie każdy całoroczny dom wymaga ogrzewania. Co więcej, zwykle stanowi ono główny koszt utrzymania budynku. W takim razie, co o kotłach i paliwach, każdy właściciel domu wiedzieć powinien?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Dobrze ukryty grzejnik
Grzejniki kanałowe bardzo się różnią od typowych kaloryferów umieszczanych na ścianach. Oczywiście zasadnicze są różnice w sposobie ich montażu oraz budowie. Jednak odmienność sięga tak naprawdę jeszcze głębiej i dotyczy samego sposobu funkcjonowania, metody przekazywania ciepła do pomieszczeń.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Komfort cieplny w nowoczesnym, przeszklonym budownictwie
Systemy podpodłogowe są pierwszym wyborem do wymagających pomieszczeń z powierzchniami okiennymi sięgającymi podłogi. Standardowe grzejniki często zasłaniają widok i wzbudzają niepożądane zainteresowanie. Często nie współgrają one z architektoniczną wizją. Systemy podpodłogowe Kampmann są montowane wzdłuż okien w podłodze. Nie zakłócają one ogólnego układu przestrzeni i zapewniają efektywną regulację temperatury. Ogrzewanie całych przestrzeni i chłodzenie, zatrzymanie ciepła pozostałego, izolacja przed zimnym powietrzem i wentylacja elewacji: systemy podpodłogowe Kampmann zapewniają indywidualny klimat w pomieszczeniach.
Niższe rachunki dzięki słońcu
Słońce to najpopularniejsze odnawialne źródło energii w naszym kraju. Liczba wykorzystujących jego energię mikroinstalacji fotowoltaicznych zbliża się już do 1,3 mln. Jak działają tego typu instalacje i jak ją zaplanować, aby inwestycja była jak najbardziej opłacalna?
Man icon Norbert Skupiński
Stacja ładowania Fronius Wattpilot wyróżniona Laurem Klienta Top Marka 2023
W XIX edycji znanego w polskiej gospodarce konkursu "Laur Klienta 2023" oferta Fronius zdobyła najbardziej elitarny tytuł "Laur Klienta Top Marka 2023" w kategorii "Stacje ładowania pojazdów elektrycznych". Wyróżnienie w konkursie jest wynikiem ogólnopolskiego sondażu oceniającego popularność marek produktów, który odzwierciedla poziom zadowolenia i satysfakcji konsumentów.
Mniej entuzjazmu
Jeszcze do niedawna pompy ciepła ustanawiały coraz to nowe rekordy sprzedaży, a instalatorzy nie nadążali z realizacją zamówień. Szczyt popularności tych urządzeń grzewczych zbiegł się w czasie z gigantycznymi wzrostami cen węgla i gazu, po napaści Rosji na Ukrainę. Dziś o pompach ciepła coraz częściej mówi się w kontekście wysokich opłat za prąd i problemów związanych z ich użytkowaniem. Ich sprzedaż, w porównaniu z ubiegłym rokiem, słabnie.
Man icon Janusz Werner
Czy warto inwestować w pompę ciepła wysokiej jakości?
Pompy ciepła to obecnie jedne z najbardziej efektywnych urządzeń grzewczych na rynku. Są przyjazne dla środowiska, oszczędne i wygodne w użytkowaniu. Zakup pompy ciepła to inwestycja na lata, a więc warto przed podjęciem decyzji upewnić się, że inwestujemy mądrze. Inwestujmy w jakość, która zagwarantuje nam ekonomiczne i bezawaryjne działanie przez wiele lat. Ważne jest, żeby wybierać urządzenia od renomowanych producentów, którzy gwarantują jakość produktu oraz usług serwisowych.
Airmax 3. generacji - do nowych i modernizowanych budynków
Airmax³ to najnowsza generacja powietrznych pomp ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Nowy Airmax³ łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem i klasyczną formą. To najbardziej ekologiczna w historii pompa ciepła do c.o. Galmet. Już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Medalem Targów ENEX 2022 oraz Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022. To wyjątkowo udana premiera Galmet.
Na różne sposoby
Dom można chronić przed złodziejami na wiele sposobów. Jedni montują antywłamaniowe drzwi i zewnętrzne rolety, inni zakładają system alarmowy i kamery. Każde z tych zabezpieczeń utrudnia włamywaczom zadanie, jednak najlepsze efekty daje połączenie barier obu rodzajów, czyli mechanicznych i elektronicznych.
Man icon Janusz Werner
Szczelna ochrona całej posesji
Jak stworzyć na swojej posesji strefę nie do przejścia niezauważonym? Umieszczając na niej, w odpowiednich miejscach, wiele różniących się funkcjonalnie urządzeń, mających wspólne zadanie - wykrywanie wtargnięcia. Podpowiadamy, jak połączyć je w jednym systemie i zaprojektować szczelną ochronę posiadłości od jej granicy.
W pionie i w poziomie
Wybór technologii i materiałów, z jakich wykonane zostaną ściany zewnętrzne, powinien być dobrze przemyślany, bo od parametrów przegród w dużej mierze zależy komfort mieszkania i to, jak wysokie będą koszty eksploatacyjne domu. W przypadku stropów decyzję podejmuje konstruktor budynku, co nie znaczy, że inwestor nie może mieć swoich preferencji.
Man icon Norbert Skupiński
Płaski, ale czy prosty?
Dachy płaskie uchodzą za proste w wykonaniu i stosunkowo tanie. Co potwierdzają inwestorzy wypowiadający się na łamach Budujemy Dom. Niestety, nie wszyscy – są i tacy, którzy musieli walczyć z przeciekami. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie każdy dach płaski jest prosty, rozwiązań technologicznych oraz materiałów pokryciowych jest wbrew pozorom sporo, i tylko nieliczni wykonawcy sobie z nimi poradzą.
Man icon Janusz Werner
Stolarka, osłony i automatyka
Kryteria wyboru przy zakupie okien to materiał profili, ich kolor, izolacyjność termiczna i sposób otwierania. W przypadku osłon zewnętrznych, liczy się też wygoda użytkowania, czyli automatyka. Wszystkie te czynniki wpływają na cenę i termin realizacji zamówienia. Za niestandardowe rozwiązania - osadzenie dwukondygnacyjnego przeszklenia, tarasowych systemów harmonijkowych płaci się najwięcej i często dłużej się czeka na ich dostawę i montaż.
Man icon Joanna Dąbrowska
Dobre dopasowanie
W jaki sposób wybrać najlepszą bramę garażową, która przez wiele lat będzie nam służyć? Przede wszystkim przeanalizujmy, czego dokładnie od niej oczekujemy. Warto też prześledzić ofertę rynkową, bo producenci stale wprowadzają nowe rozwiązania. Przegroda powinna chronić przed intruzami, stratami ciepła, gwarantować komfort użytkowania i pasować do bryły domu.
Man icon Małgorzata Kolmus
Płot i spółka
Ogrodzenie posesji i wyposażenie jej w furtkę i bramę z napędem to jeden z końcowych etapów budowy domu. Jest więc sporo czasu na zaplanowanie rozlokowania tych elementów, dobranie materiałów i sposobu montażu. Oferta producentów jest bardzo zróżnicowana. Przy wyborze powinno się wziąć pod uwagę wygodę użytkowania - konieczność regularnej konserwacji lub jej brak. Należy też porównać łączny koszt wykonania wytypowanych wariantów w kilku firmach.
Man icon Joanna Dąbrowska
Niezbędny w inteligentnym domu
Na przestrzeni lat nastąpił duży postęp technologiczny, co widać także na przykładzie osprzętu elektroinstalacyjnego. Dzięki niemu możemy łatwo i bezpiecznie obsługiwać rozmaite urządzenia domowe, a także sterować oświetleniem w zaawansowany sposób. Producenci kładą nacisk zarówno na funkcjonalność osprzętu, jak i jego dizajn.
Man icon Małgorzata Kolmus
Kuchnia od podstaw
Połączona najczęściej z jadalnią i salonem kuchnia to serce każdego domu. Dlatego jest szczególnie ważne, aby komponowała się wizualnie z resztą pomieszczeń. Sprzęty AGD, wyposażenie, zapasy powinny zostać ukryte za zabudową, jednak dostęp do nich musi być szybki i wygodny. Planując rozkład kuchni warto postawić na funkcjonalność, estetykę, ale też sprawdzone rozwiązania, porządkujące przestrzeń oraz zapewniające płynną pracę szuflad i szafek.
Man icon Tomasz Wojciuk
Kamień udoskonalony technologicznie - TECHNISTONE
Ponad 30 lat temu w Czechach, w Hradec Kralove powstała fabryka wykorzystująca najnowocześniejszą technologię oraz naturalne materiały do produkcji ponadczasowego materiału jakim jest konglomerat kwarcowy TechniStone. Produkt do dzisiaj innowacyjny, o najwyższej jakości oraz cechach niespotykanych w innych produktach o podobnym zastosowaniu.
To nie tylko kwestia gustu
Najpopularniejsze umywalki są białe, prostokątne i nablatowe, a ich standardowa szerokość wynosi od 40 do 65 cm. Właściciele dużych łazienek mogą skusić się na wersje podwójne, co znacząco ograniczy poranne spory o dostęp do kranu. Ten z kolei powinien nie tylko pasować do umywalki, ale także być praktyczny, czyli wyposażony w nowoczesne mechanizmy, np. zimnego startu, lub mieć czujnik, dzięki któremu woda o określonej temperaturze zacznie lecieć, gdy zbliżymy do niego ręce.
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Podłoga - naturalnie i neutralnie
Nie ma uniwersalnego materiału, który sprawdzi się na wszystkich tarasach, bo warunki bywają różne, podobnie jak nasze preferencje i ustępstwa, na które możemy przystać. Drewno ładnie i naturalnie wygląda, ale konieczna jest jego regularna konserwacja. Płyty betonowe są ciężkie, wytrzymałe, ale nie każdemu przypadną do gustu. Kamień, chociaż bardzo szlachetny, zaliczany jest do tych drogich. Co zatem wybrać?
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Jasno i bezpiecznie
Oświetlenie zewnętrzne jest tak samo istotne, co zastosowane we wnętrzach. Daje domownikom poczucie bezpieczeństwa i ułatwia poruszanie się po ogrodzie po zmroku. Wymaga zatem przemyślanego rozplanowania. Źle dobrane i nieodpowiednio rozmieszczone źródła światła, zamiast oświetlać teren i podkreślać jego walory, będą oślepiać użytkowników i eksponować to, co nie jest dekoracyjne.
Man icon Małgorzata Kolmus
Na wytrzymałą więźbę
Ciężkie pokrycia dachowe to nieliczna grupa produktów. Zawiera dachówki ceramiczne i cementowe, a także pokrycia naturalne - łupek kamienny i strzechę. Ich wspólną cechą jest to, że muszą być układane na odpowiednio wytrzymałej więźbie.
Man icon Norbert Skupiński
Swoboda wyboru
Blachodachówki, blachy płaskie i pokrycia bitumiczne ważą niewiele, dlatego można je układać praktycznie na każdej konstrukcji dachowej - bez obaw o to, że nie wytrzyma obciążenia. Taka swoboda wyboru jest z pewnością dużą zaletą lekkich pokryć dachowych. A jakie są inne argumenty za ich wyborem i czym się kierować podczas zakupów?
Man icon Norbert Skupiński
Do jesiennych porządków
Kiedy słońce zaczyna słabiej operować, pojawiają się inne oznaki nadchodzącej jesieni, w ogrodzie jest szczególnie dużo do zrobienia. Trzeba sprzątać spadające liście, przeprowadzić ostatnie zabiegi pielęgnacyjne na trawniku i przy roślinach, oczyścić rynny, meble ogrodowe, trakty komunikacyjne itp., poza tym przygotować drewno do kominka. Wielu prac porządkowych nie warto odkładać do wiosny, bo jeżeli wykona się je teraz, to po zimie wystarczą kosmetyczne czynności. Kluczowe jest skompletowanie odpowiednich narzędzi i sprzętu - ergonomicznych, wytrzymałych, dobrej jakości. Takich, którymi wygodne posługiwanie się będzie możliwe przez wiele lat.
Man icon Lilianna Jampolska
Z długimi osiami widokowymi
Prezentowany ogród jest obszerny i długi, dzięki czemu właścicielce - i autorce "zielonej" aranżacji w jednej osobie - udało się utworzyć w nim ciekawą perspektywę, głębię. Jest tu część leśna i ozdobna z kwitnącymi krzewami, bylinami.
Man icon Lilianna Jampolska
Techniczne parametry grzejników
PYTANIE CZYTELNIKA: W jednej części domu mam stare żeliwne kaloryfery i kocioł na węgiel, a w drugiej (dodanej wiele lat temu po rozbudowie), nowsze grzejniki płytowe i też już stary kocioł gazowy. Na pewno wymienię kocioł gazowy na kondensacyjny. Nie podjąłem zaś jeszcze decyzji, czy pozostawić możliwość przyłączenia kotła węglowego. Jak powinienem dobrać grzejniki? Przede wszystkim chodzi mi o kwestie techniczne - moc, która przecież musi się zmieniać wraz z temperaturą wody płynącej z kotła, oraz o samą możliwość współpracy z tak różnymi kotłami.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Systemy przeciwoblodzeniowe
PYTANIE CZYTELNIKA: Powoli kończę wykańczanie domu i planuję zagospodarowanie ogrodu i ułożenie nawierzchni. Zastanawiam się nad montażem ogrzewanie przeciwoblodzeniowego na podjeździe i ścieżce prowadzącej od furtki do domu. Oboje z żoną codziennie dojeżdżamy do pracy samochodami odwożąc po drodze dzieci do przedszkola i szkoły. Rano zawsze brakuje czasu. Na pewno nie chcę przeznaczać jego sporej części na odśnieżanie. Nie chcę też by żona musiała to robić podczas mojej nieobecności (często wyjeżdżam służbowo). Rozważam też zamontowanie przy okazji kabli grzewczych w rynnach i rurach spustowych. Nie chcę by lodowe sople spadły dzieciom na głowę. Jak się do tego zabrać i czy warto ułożyć te dwie instalacje jednocześnie.
Man icon Joanna Dąbrowska
Wygodny dojazd zimą
Zimą ważny jest całodobowy dostęp do posesji, dlatego już na etapie projektu warto rozważyć ochronę newralgicznych miejsc, które muszą być zawsze dostępne. Szczególnym takim miejscem jest brama wjazdowa - należy mieć pewność że nie przymarznie, a prowadnice nie zostaną pokryte lodem. W zimie wszelkie pochyłości na podjazdach czy wjazdach do garażu oraz bezpośrednio przed domem mogą stanowić zagrożenie i być przyczyną wypadków czy opóźnień komunikacyjnych.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT