W pionie i w poziomie
Wybór technologii i materiałów, z jakich wykonane zostaną ściany zewnętrzne, powinien być dobrze przemyślany, bo od parametrów przegród w dużej mierze zależy komfort mieszkania i to, jak wysokie będą koszty eksploatacyjne domu. W przypadku stropów decyzję podejmuje konstruktor budynku, co nie znaczy, że inwestor nie może mieć swoich preferencji.
Ściany zewnętrzne można wznosić w różnych technologiach. W naszym kraju najbardziej popularne są przegrody murowane - jedno-, dwu- i trójwarstwowe, które wykonuje się z rozmaitych bloczków, pustaków lub cegieł. Warto zapoznać się również z alternatywnymi sposobami budowy, bo może się okazać, że dzięki zastosowaniu jednego z nich dom powstanie szybciej niż w tradycyjnej technologii, a koszt wcale nie będzie dużo wyższy.
Jeżeli chodzi o stropy, wybór sprowadza się do kilku technologii. W praktyce o wyborze jednej z nich często przesądza szybkość montażu i lokalna dostępność materiałów. Elementy do budowy przegród dzielących budynek na kondygnacje są bowiem ciężkie i najczęściej nie opłaca się ich wozić na duże odległości.
ŚCIANY JEDNOWARSTWOWE
Ściana jednowarstwowa z ceramiki poryzowanej.
Przegląd typowych sposobów wznoszenia ścian zaczynamy od teoretycznie najprostszego. Polega on na wykonaniu muru z bloczków z betonu komórkowego lub pustaków z ceramiki poryzowanej,...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze