Porady
Techniczne parametry grzejników
PYTANIE CZYTELNIKA: W jednej części domu mam stare żeliwne kaloryfery i kocioł na węgiel, a w drugiej (dodanej wiele lat temu po rozbudowie), nowsze grzejniki płytowe i też już stary kocioł gazowy. Na pewno wymienię kocioł gazowy na kondensacyjny. Nie podjąłem zaś jeszcze decyzji, czy pozostawić możliwość przyłączenia kotła węglowego. Jak powinienem dobrać grzejniki? Przede wszystkim chodzi mi o kwestie techniczne - moc, która przecież musi się zmieniać wraz z temperaturą wody płynącej z kotła, oraz o samą możliwość współpracy z tak różnymi kotłami.
Systemy przeciwoblodzeniowe
PYTANIE CZYTELNIKA: Powoli kończę wykańczanie domu i planuję zagospodarowanie ogrodu i ułożenie nawierzchni. Zastanawiam się nad montażem ogrzewanie przeciwoblodzeniowego na podjeździe i ścieżce prowadzącej od furtki do domu. Oboje z żoną codziennie dojeżdżamy do pracy samochodami odwożąc po drodze dzieci do przedszkola i szkoły. Rano zawsze brakuje czasu. Na pewno nie chcę przeznaczać jego sporej części na odśnieżanie. Nie chcę też by żona musiała to robić podczas mojej nieobecności (często wyjeżdżam służbowo). Rozważam też zamontowanie przy okazji kabli grzewczych w rynnach i rurach spustowych. Nie chcę by lodowe sople spadły dzieciom na głowę. Jak się do tego zabrać i czy warto ułożyć te dwie instalacje jednocześnie.
Wygodny dojazd zimą
Zimą ważny jest całodobowy dostęp do posesji, dlatego już na etapie projektu warto rozważyć ochronę newralgicznych miejsc, które muszą być zawsze dostępne. Szczególnym takim miejscem jest brama wjazdowa - należy mieć pewność że nie przymarznie, a prowadnice nie zostaną pokryte lodem. W zimie wszelkie pochyłości na podjazdach czy wjazdach do garażu oraz bezpośrednio przed domem mogą stanowić zagrożenie i być przyczyną wypadków czy opóźnień komunikacyjnych.