Efektowne ciepło
Obecnie duża część właścicieli chce ogrzewać swoje domy, chociażby w trybie doraźnym, wkładami kominkowymi, kozami, piecami. Są to bowiem urządzenia, które dobrze sprawdzają się jako dopełnienie podstawowego systemu grzewczego, opartego na kotle, bądź pompie ciepła. Potwierdzili to nasi Rozmówcy.
Kominek, koza itp. nie mogą być jedynym źródłem ciepła w budynku, za to mogą stanowić uzupełnienie podstawowej instalacji grzewczej. Istotny jest fakt, że osiągają one wysoką sprawność grzewczą i umożliwiają ogrzanie kilku kondygnacji. Nie marnuje się wytworzonej w nich energii, kierując ją "w komin" - jak dzieje się w przypadku otwartego paleniska (szacuje się, że najwyżej 15-20% ciepła trafia z niego do wnętrza domu).
Obecnie producenci oferują liczne modele wkładów kominkowych o dobrych parametrach technicznych. Możliwe jest zatem perfekcyjne dopasowanie modelu do każdego budynku i wkomponowanie go w wystrój wnętrza. Wśród oferowanych wyrobów są takie, które nie ogrzewają powietrza, lecz wodę w wymienniku ciepła, tzw. płaszczu, otaczającym palenisko. Włącza się je do instalacji c.o. z obiegiem gorącej wody. Natomiast odmiany tradycyjne mają bardzo mocno rozbudowane ożebrowanie na korpusie, które zwiększa wydajność oddawania ciepła powietrzu, chwilowo zgromadzonemu wewnątrz obudow...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze