Ciepło z podłogi
Najpowszechniejszym czynnikiem wzmagającym objawy alergii jest kurz i znajdujące się w nim roztocza. Aby ograniczyć kontakt z nimi, należy zastosować rozsądnie dobrany sposób dystrybucji ciepła w zimowych miesiącach, kiedy konieczne jest ogrzewanie pomieszczeń. Grzejniki nie powinny wywoływać unoszenia się ciepłego powietrza, bo wraz z nim mogą rozprzestrzeniać się alergeny. Z tego powodu nie zaleca się montowania grzejników konwekcyjnych i nadmuchowych. Najbardziej prozdrowotne wydaje się ogrzewanie płaszczyznowe. Najpularniejsza jest podłogówka w wersji wodnej i elektrycznej.
Wwielu domach coraz częściej jedyną formą ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Są to systemy niskotemperaturowe, które szczególnie dobrze współpracują z kotłami kondensacyjnymi i pompami ciepła, lecz tak naprawdę mogą być zasilane przez każdy kocioł. Czasem, w łazienkach i toaletach, do podłogówki dodaje się tzw. drabinki.
W domu alergika taki wariant ogrzewania również się dobrze sprawdzi. Kluczowe jest tu bowiem wybranie takiego sposobu przekazywania ciepła, który nie będzie nasilał objawów alergii. Podłogówka oddaje ciepło w większości przez promieniowanie, które dociera do ścian i mebli, które ocieplają powietrze. Nie powoduje unoszenia się ogrzanego powietrza. Zapewnia ciepło stopom i nieco niższą temperaturę pozostałym partiom ciała.
Ponadto istotna jest kwestia utrzymania pomieszczeń w czystości. Posadzki łatwo odkurzyć i umyć na mokro. Można to robić na bieżąco za pomocą nowoczesnego stojącego odkurzacza bezprzewodowego, robota, który posprząta dom podczas naszej nieobecno...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze