Płaski, ale czy prosty?
Dachy płaskie uchodzą za proste w wykonaniu i stosunkowo tanie. Co potwierdzają inwestorzy wypowiadający się na łamach Budujemy Dom. Niestety, nie wszyscy – są i tacy, którzy musieli walczyć z przeciekami. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie każdy dach płaski jest prosty, rozwiązań technologicznych oraz materiałów pokryciowych jest wbrew pozorom sporo, i tylko nieliczni wykonawcy sobie z nimi poradzą.
W naszym kraju dominują dachy spadziste, o kącie nachylenia między 30 i 45°. W strefie klimatu umiarkowanego to rozsądne rozwiązanie – ze skośnej połaci szybko spływa deszczówka, rzadko zalega na niej śnieg.
Dachy płaskie na domach jednorodzinnych pojawiły się u nas na większą skalę w latach siedemdziesiątych, jako zwieńczenie domu – kostki. Brak termoizolacji i marne papy jako pokrycie sprawiły, że były one źródłem wielu kłopotów. Co oczywiście odbiło się na popularności tego rozwiązania.
Dziś na rynku mamy wiele nowoczesnych produktów do izolacji termicznej i przeciwwodnej. Domy stawia inne pokolenie inwestorów, które kłopotów z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku z pewnością nie pamięta. Zaś sam dach płaski to nieodzowny element modnej, modernistycznej bryły.
ZALETY DACHÓW PŁASKICH
Tak naprawdę, dachy płaskie też muszą mieć spadek, który ma być nie mniejszy niż 3° i zazwyczaj wynosi do 11°. Spadki mogą być skierowane na zewnątrz lub do wewnątrz budynku. Im są mniejsze, tym l...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze