Ciepła jak wełna
Wełna mineralna to jeden z najczęściej używanych materiałów termoizolacyjnych. Jednak, chociaż w pewnych zastosowaniach wręcz dominuje (ocieplenie dachów), to w innych praktycznie jej się nie używa (ocieplenie fundamentów). Przy tym poszczególne jej rodzaje są wręcz skrajnie zróżnicowane. Dlaczego tak się dzieje i co trzeba wiedzieć, żeby wybierać świadomie, a nie kupić i nie użyć wełny, która nie będzie odpowiadać naszym potrzebom?
Wełna mineralna to materiał termoizolacyjny o włóknistej i elastycznej strukturze. Jest nie tylko całkowicie niepalna, lecz także bardzo odporna na oddziaływanie wysokiej temperatury. W zasadzie całkowicie swobodnie przepuszcza parę wodną, dlatego potocznie mówi się, że jest materiałem „oddychającym”. Jej zasadniczą wadą jest natomiast podatność na zawilgocenie, a wręcz nasiąkanie wodą. Ogranicza to możliwości jej stosowania i wymusza stosowanie skutecznej ochrony przed zawilgoceniem. Klasycznym przykładem są tu dachy - od zewnątrz zabezpiecza się wełnę folią (membraną) paroprzepuszczalną, od strony pomieszczeń zaś folią paroszczelną.
Przy takich wspólnych cechach wełna mineralna jest równocześnie materiałem niezwykle zróżnicowanym. Warto zwrócić uwagę na gęstość, jako charakterystyczny parametr. W przypadku najbardziej miękkich i lekkich mat wynosi ona zaledwie 10-20 kg/m3, natomiast najbardziej twarde i wytrzymałe mechanicznie płyty mogą ważyć nawet 140-180 kg/m3. Wzrost gęstości ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze