Grażyna - Członkini Klubu Budujących Dom, kominek użytkuje od 2018 r.
Dom: murowany, parterowy bez garażu; 148 m2; ściany z silikatów 25 cm i styropianu 16 cm; płaski dach pokryty membraną dachową; ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kominkiem; wentylowany przez system mechaniczny, z odzyskiem ciepła.
Kominek: wkład ze stali; 19 kW; sprawność grzewcza 81%; na korpusie żebra radiacyjne, dokupiono betonowe bloczki kumulujące ciepło; system dopalania spalin i czystej szyby; króciec do nawiewu zimnego powietrza. Obudowa - tzw. zimna, z wełny mineralnej z ekranem aluminiowym, ognioodpornych płyt g-k, granitu. Rozprowadzanie ciepła - przez wentylację mechaniczną. Lokalizacja - przy zewnętrznej ścianie. Eksploatacja - okazjonalna. Paliwo - dąb, robinia, jesion. Komin - systemowy, 220 mm. Rura nawiewna - z PVC, 150 mm.
Decyzja: W domu na jesień życia zastosowaliśmy nowoczesne urządzenia do ogrzewania i wentylacji. Oprócz kotła na gaz z sieci i podłogówki korzystamy z wkładu kominkowego. Wyprodukowane ciepło krąży po całym domu, bez rur DGP, dmuchawy. Dobraniem i montażem wkładu zajął się fachowiec, który monotował system wentylacyjny - specjalizuje się w obu instalacjach.
Rady i przestrogi:
- W gotowym projekcie domu przewidziano kominek. Nie zmieniliśmy jego lokalizacji. Generalny wykonawca przygotował systemowy komin, betonowy postument, rurę nawiewu świeżego powietrza, natomiast ekipa od wentylacji i kominków zrealizowała resztę prac. Wkład waży 200 kg, dlatego warto zamówić wniesienie go do domu i ustawienie na miejscu. Ciężkie są też bloczki akumulacyjne (15 kg), które montuje się w na zewnątrz korpusu - wykonawca rekomendował ich dokupienie, bo oddają ciepło przez 8?godzin od wygaśnięcia ognia. Jeżeli chodzi o montaż, to ekipa skutecznie zapewniła szczelność dolotu zimnego powietrza i odpro...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze