Czysto i świeżo
Złej jakości powietrze w domu może powodować przykre dolegliwości (kaszel, bóle głowy, spadek koncentracji), zwłaszcza u alergików, małych dzieci i osób starszych. Niektóre jego parametry, chociażby stężenie dwutlenku węgla czy wilgotność, możemy jednak poprawiać i utrzymywać na właściwym poziomie za pomocą różnych urządzeń. To bardzo ważne, bo w zamkniętych pomieszczeniach spędzamy sporo czasu, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach.
Duży wpływ na jakość powietrza wewnątrz domu mają zanieczyszczenia wpadające z zewnątrz. W okresie jesienno- zimowym dokuczliwy jest przede wszystkim smog. Są też czynniki, których źródło znajduje się w budynku. Należą do nich kurz, zarodniki grzybów, substancje wydzielane przez niektóre materiały budowlane czy elementy wyposażenia. W sezonie grzewczym, przy włączonych grzejnikach, powietrze często jest zbyt suche, a przy niewydajnej wentylacji bywa zawilgocone, co sprzyja rozwojowi pleśni.
W każdym domu istotna jest skuteczna wentylacja (najlepiej mechaniczna z odzyskiem ciepła). Tam, gdzie wymiana powietrza odbywa się zaś grawitacyjnie, jakość powietrza warto poprawiać, używając przeznaczonych do tego urządzeń. Oczyszczacze wychwytują i usuwają kurz, roztocza, pyłki, smog. Nawilżacze poprawiają wilgotność, natomiast osuszacze w razie potrzeby usuną jej nadmiar. Ważne są także prozaiczne czynności, jak regularne sprzątanie czy wietrzenie pomieszczeń.
OCZYSZCZACZE
Urządzenie takie...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze