Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, kominek grawitacyjny użytkuje od 2021 r.
Dom: murowany, parterowy z garażem; 180 m2; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych 25 cm i wełny mineralnej 25 cm. Ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kominkiem; wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Kominek: powietrzny; wkład ze stali; grawitacyjny sposób rozprowadzania ciepła; model slim (366 mm); 6 kW; sprawność do 78%; palenisko wyłożone ceramitonem; szyba otwierana na bok; króciec do nawiewu zimnego powietrza (125 mm). Obudowa - zimna, z termoizolacją, ze stali, płyt g-k, wykończonych ognioodporną tapetą. Lokalizacja - w części dziennej, we wnęce. Eksploatacja - okazjonalna. Paliwo - brzoza. Komin - z cegły klinkierowej, kanał dymowy 200 mm. Rura nawiewna - z PVC, przekrój 125 mm.
Decyzja: Wyposażając dom, do instalacji c.o., włączyliśmy pompę ciepła o mocy 8 kW, drabinkę w głównej łazience, podłogówkę. Zapewniliśmy też osobne źródła ciepła. Pierwsze to dwa klimatyzatory typu split z funkcją ogrzewania, osuszania powietrza. Drugie to wkład kominkowy, który traktujemy jako główne zabezpieczenie komfortu cieplnego, kiedy następują przerwy w dostawie prądu. Wybraliśmy model, w którym nie ma elementów elektrycznych, ciepło rozchodzi się grawitacyjnie. Sama zaprojektowałam wystrój wnętrza i bardzo mi zależało na wbudowaniu wkładu we wnękę w ścianie, którą wzniesiono w centrum budynku. Jest ona płytka, zatem szukałam urządzenia o małej głębokości. Ten model poleciła nam sprzedawczyni w sklepie z kominkami. Przy nim umieściłam zimną obudowę, przechowalnię drewna, regał. Postarałam się, żeby wkład wyglądał jak część umeblowania. U lokalnego ślusarza zamówiłam wykonanie, na wymiar ze stali, stelaża-ramy do jego obudowania, półki na drewno, kratek wylotowych. Stal pomal...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze