Skuteczna wymiana powietrza
Jakość powietrza, którym oddychamy wpływa nie tylko ogólnie na zdrowie, ale też na samopoczucie, koncentrację, regenerację, odpoczynek i sen. Chociaż?na?jakość powietrza zewnętrznego wpływ ma szereg czynników, z których niewiele zależy od nas - to o to domowe możemy zadbać samodzielnie. Zwłaszcza warto to zrobić, gdy mieszkańcy mają problemy z alergią, astmą lub innymi chorobami utrudniającymi oddychanie.
Brak skutecznej wentylacji w budynku może powodować wzrost wilgotności powietrza, co sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych, oraz gromadzenie się w nim różnych zanieczyszczeń - kurzu, roztoczy, dwutlenku węgla i innych szkodliwych związków chemicznych. Wszystkie te czynniki, nawet u osób zdrowych, mogą powodować problemy z oddychaniem, ból głowy, nudności, a także zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory. U alergików w takich warunkach mogą nasilać się objawy uczuleń i astmy.
Na powietrze w domu ma wpływ to nawiewane z zewnątrz przez otwarte okna, drzwi, nawiewniki, kanały wentylacyjne. Jego jakość, zwłaszcza jesienią i zimą, pogarsza się z powodu smogu. Przyczyną jego powstawania są zakłady przemysłowe, elektrociepłownie (spalające węgiel), transport samochodowy oraz budynki jednorodzinne ogrzewane kotłami na paliwa stałe starego typu, spalające węgiel i miał węglowy. Stężenie niebezpiecznych pyłów, wnikających do płuc, nawet kilkadziesiąt razy przekracza wówczas dopuszczalne norm...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze