Dobry projekt ma znaczenie
Instalacja elektryczna musi być bezpieczna - o to zadba zatrudniony przez inwestora elektryk z uprawnieniami. Sam inwestor powinien dopilnować, by została starannie zaprojektowana. Jej schemat ma uwzględniać sposób oświetlenia poszczególnych pomieszczeń, dokładne rozmieszczenie rozmaitych sprzętów (pralki, telewizora, ekspresu do kawy itd.), możliwość dodania nowych urządzeń w przyszłości.
Instalację elektryczną układa się w domu w stanie surowym zamkniętym, jeszcze przed tynkami. Żeby uniknąć kosztownych przeróbek w przyszłości, już w tym momencie inwestor powinien wiedzieć, jak zostanie zagospodarowane każde pomieszczenie.
Np. gdzie w jadalni stanie stół, nad którym planujemy lampę, gdzie będziemy pracować na komputerze, gdzie w sypialni postawimy łóżko, obok którego ma pojawić się łącznik światła itd.
Na tym etapie warto też rozprowadzić tzw. instalacje niskoprądowe - okablowanie systemu alarmowego, domofonu, sieć komputerową itd.
PRZYŁĄCZENIE DO SIECI
Typowy przydział mocy w domu jednorodzinnym to dziś 12-15 kW, ale np. w przypadku używania przepływowego podgrzewacza wody niezbędny jest większy. Choć korzystamy z coraz bardziej energooszczędnych urządzeń, to zużycie prądu przez przeciętne gospodarstwo domowe rośnie - pod koniec ubiegłego wieku mało kto miał zmywarkę, klimatyzację, bramę z napędem itd.
Dom zasila energia z sieci elektroenergetycznej, zarządzane...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze