Blachy na dachy
To właśnie pokrycia z metalu są w naszym kraju najchętniej wybieranym materiałem na dach. I trudno się dziwić - są lekkie, co ma znaczenie przy remontach, dobrze imitują tradycyjną dachówkę i są od niej tańsze. Po przemianach społeczno-gospodarczych, blachodachówka w zasadzie wyparła z rynku blachę płaską, jednak dziś ta ostatnia - w nowej wersji - znowu święci triumfy!
W poprzednim tekście porównywaliśmy dachówkę ceramiczną i cementową. To dwa materiały pokryciowe, wytwarzane z różnych surowców, lecz łudząco do siebie podobne. Paradoksalnie, blacha płaska i blachodachówka mogą być identyczne, gdy idzie o skład surowcowy, a przy tym wyglądać zupełnie inaczej. I to właśnie bardzo bogata oferta wzorów i kolorów jest jednym z głównych atutów pokryć z blachy. Kolejne to niewygórowana cena i niska waga - wszystkie blachy należą do pokryć lekkich.
Blacha aluminiowa waży poniżej 3 kg/m2, płaska blacha stalowa od 2 do 6 kg/m2, blachodachówka z rdzeniem ze stali 4 do 7 kg/m2. To 10 razy mniej, niż dachówka ceramiczna, którą na oko przypomina. Lekkość materiału jest szczególnie istotna przy wymianie starego pokrycia - jeśli więźba jest w dobrym stanie, nie trzeba stawiać nowej.
CO BRAĆ POD UWAGĘ PRZY WYBORZE POKRYCIA?
Poza prawem lokalnym (czyli miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego), o czym wspominaliśmy w poprzednim tekście, także kształt dac...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze