Taniej, cieplej i bardziej komfortowo
Według różnych szacunków ponad 70% domów w Polsce jest niedostatecznie zaizolowanych, a aż ponad 3 mln w ogóle nie ma ocieplonych ścian. Normą w takich budynkach są wygórowane wydatki na ogrzewanie, które często i tak nie skutkują podniesieniem komfortu mieszkania. Choć termomodernizacja domu jednorodzinnego jest kosztowna, warto rozważyć, czy nie przeprowadzić takiej inwestycji.
Komfort cieplny ma ogromny wpływ na jakość życia. Tymczasem w wielu niedocieplonych domach trudno w chłodniejsze pory roku utrzymać komfortową dla człowieka temperaturę (ok. 21°C w pokojach dziennych i 18-20°C w sypialniach). A nawet jeśli się to udaje, to bardzo dużym kosztem. Szacuje się, że ze słabo zaizolowanych budynków ucieka ciepło warte nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Czy to wystarczający argument, aby rozważyć ocieplenie domu?
Co prawda termomodernizacja oznacza spore wydatki, ale efektem będą nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale też poprawa estetyki budynku i większy komfort mieszkania. Na szczęście prace ociepleniowe nie są zbyt skomplikowane (poza ociepleniem niektórych podłóg), choć mogą być kłopotliwe dla domowników, bo w zależności od zakresu remontu, konieczne może być udostępnienie ekipie remontowej niektórych pomieszczeń (ocieplenie podłóg, skosów dachu, wymiana stolarki).
Analiza zdjęć termowizyjnych pozwala ustalić miejsca u...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze