Idealne płaszczyzny

Murowane przegrody od wewnątrz tynkuje się i ewentualnie - według uznania inwestora - wygładza za pomocą gładzi. Dwa najpopularniejsze rodzaje tynków wewnętrznych to wyprawy cementowo-wapienne i gipsowe. Podczas remontów oraz wyrównywania krzywych ścian i sufitów stosowane są też masy szpachlowe.
Tynk to warstwa zaprawy (przeważnie cementowo-wapiennej lub gipsowej), którą pokrywa się powierzchnie ścian i sufitów. Może być ich ostatecznym wykończeniem lub stanowić bazę pod gładzie, powłoki malarskie, okładziny (np. płytki).
Tynki pełnią rolę dekoracyjną i użytkową - poprawiają izolacyjność akustyczną i termiczną przegród, chronią je przed wilgocią (wewnątrz budynków przed działaniem pary wodnej) i uszkodzeniami mechanicznymi. Zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. Odpowiednio dobrane poprawią nie tylko estetykę pomieszczeń, ale także panujący w nich mikroklimat. Te na bazie spoiwa wapiennego oraz gipsu regulują wilgotność, pochłaniając nadmiar pary wodnej i uwalniając ją, gdy powietrze w pomieszczeniu staje się za suche.
TYNKI CEMENTOWO-WAPIENNE
Powstają z cementu, piasku, wody i wapna. Stosuje się je we wszystkich pomieszczeniach, także tych o podwyższonej wilgotności (łazienki, pralnie). To dobre wykończenie ścian narażonych na uszkodzenia mechaniczne (w korytarzach, p...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
