Płot, furtka i brama wjazdowa
Docelowe ogrodzenie na ogół jest na końcu listy prac zaplanowanych jako część inwestycji pt. stawianie własnego domu. W przypadku nowo kupionych parceli, zwykle przewiduje się jeszcze przed budową otoczenie ich terenu tanią siatką, a dopiero po przeprowadzce wzniesienie bardziej solidnego parkanu. Często prowizorka zostaje na długi lata, bo wykonanie efektownego ogrodzenia - z furtką i bramą wjazdową z napędem - sporo kosztuje.
Najlepiej ogrodzenie zaplanować już na etapie projektowania budynku, by pasowało do architektury domu i stylu zagospodarowania ogrodu. Przedtem należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie znajdziemy w nim nakazów, możemy wybrać dowolny płot.
Budowy ogrodzenia do wysokości 2,2 m nie trzeba zgłaszać w starostwie. Powinno się jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami, ogrodzenie:
nie może przekraczać granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicę;
nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt - zabrania się umieszczania drutu kolczastego, tłuczonego szkła, ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m;
bramy i furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji, a ich progi muszą umożliwiać swobodny wjazd osobom na wózkach inwalidzkich.
Jeżeli jednak zgłoszenie jest konieczne (np. ze względu na wysokość płotu), to należy go dokonać co najmniej na 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia budowy ogrodzenia. Podaje się w nim ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze