Planuję wygospodarować w domu drugą łazienkę, a na parterze usunąć starą podłogę na legarach i zrobić ogrzewanie podłogowe. Doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie wymienić całe instalacje, bo obecnie jest to mieszanka - stal, plastik, niektóre zardzewiałe zawory wyglądają na nie ruszane od lat. Wychodzi na to, że na zawory i rozdzielacze będę musiał wydać znacznie więcej, niż na same rury. W związku z tym mam pytanie, jak rozpoznać, czy zawory (szczególnie kulowe) są dobrej jakości i na jakie cechy i oznaczenia trzeba zwrócić uwagę? Bo różnice cen są naprawdę duże. Ponadto chciałem zapytać o rozdzielacze. Te bardziej „wypasione” - z przepływomierzami i zaworami termostatycznymi są horrendalnie drogie. Czy można je, bez szkody dla jakości działania instalacji, zastąpić prostszymi modelami, bez takich akcesoriów?
Bardzo dobrze, że przy tak daleko idącym remoncie, planuje Pan ułożenie instalacji wodnej i grzewczej zupełnie od nowa. Nie warto ryzykować poważnych szkód spowodowanych awarią w świeżo wyremontowanych wnętrzach.
Ocena jakości armatury hydraulicznej, takiej jak zawory i złączki, faktycznie nie jest prosta. Co do zróżnicowania cen, to trzeba od razu uprzedzić, że wyższa cena nie musi oznaczać lepszej jakości. Chociaż, wśród tych najtańszych nie ma co się spodziewać produktów wybitnych.
Standard i premium
Jeżeli można wskazywać na jakąś zależność, to w ramach serii modelowych pochodzących z tej samej fi rmy. Zwykle dostępne są tańsze wyroby, określane jako standardowe, oraz droższe klasy premium. Te drugie mogą być wykonane z materiałów nieco wyższej jakości, być staranniej wykończone, czy też kontrola ich jakości odbywa się w węższym zakresie tolerancji. Takie wyższej klasy zawory mogą np.:
być wykonane z lepszych stopów mosiądzu;
charakteryzować się lepszym uszczelnieniem kuli...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
lub
Zaloguj się
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze