Mur i ocieplenie
Zdecydowana większość domów w naszym kraju powstaje ze ścianami w technologii dwuwarstwowej. O ile w przypadku ocieplenia do wyboru są w zasadzie dwa materiały - styropian i wełna - to mur można wznieść z kilku budulców - ceramiki, betonu komórkowego, silikatów, keramzytu, kształtek styropianowych. Czym się różnią ich walory użytkowe?
Wyborowi materiału ściennego do budowy wymarzonego domu często towarzyszą duże emocje. Można się o tym przekonać studiując dyskusje na forach budowlanych, gdzie polemiki o wyższości danego materiału nad innym nie mają końca.
Inwestor nie ma w tej sytuacji łatwego zadania, bo skoro o każdym budulcu można przeczytać zarówno dobre, jak i złe opinie, to jak dokonać wyboru?
Rzeczywiście - idealny materiał ścienny nie istnieje, bo gdyby tak było, już dawno domy budowano by tylko z niego. Nie znaczy to, że budulce nie różnią się parametrami użytkowymi, sposobem zastosowania i - jak pokazuje redakcyjne zestawienie produktów - ceną. Zanim jednak przejdziemy do ich charakterystyki, zobaczmy, jakie parametry powinny mieć wykonane z nich ściany i na czym polega technologia dwuwarstwowa.
WYMAGANIA DOTYCZĄCE ŚCIAN
Ponieważ ściany przenoszą duże obciążenia (stropy, dach, własny ciężar, parcie wiatru), w pierwszej kolejności muszą być wytrzymałe. Warunek ten spełniają wszystkie wymien...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze