Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Naturalna wentylacja i komfort akustyczny - nowe okno SCHÜCO AWS 90 AC.SI
Jak wskazuje WHO, hałas staje się coraz większym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Dlatego dziś przy projektowaniu nowych budynków coraz częściej zwraca się uwagę na rozwiązania zapewniające podwyższoną ochronę akustyczną. Naturalna wentylacja do tej pory stała w sprzeczności z tym założeniem. Unikatowe na skalę rynku okno akustyczne AWS 90 AC.SI skutecznie chroni pomieszczenia przed dźwiękami z otoczenia nawet przy uchylonym skrzydle.
System rynny ukrytej SIBA MODERN od RUUKKI
Ruukki oferuje system rynny ukrytej - Siba Modern. Rynny służą do odprowadzania wody pochodzącej z opadów atmosferycznych z powierzchni dachu i zwykle są jednym z widocznych elementów elewacji budynku.
Komplet inteligentnej stolarki z aplikacją MYKRISPOL
Marka KRISPOL premierowo zaprezentowała aplikację myKRISPOL, która w połączeniu z automatyką STARCUS i centralami STARCUS CONNECTOR i STARCUS CONNECTOR mini tworzy nowoczesne rozwiązanie, umożliwiając w prosty i intuicyjny sposób budowanie smart domu z produktami KRISPOL.
Zestaw do oznaczania twardości wody BWT AQA TEST
Nadmierna twardość wody jest przyczyną powstawania kamienia kotłowego, co prowadzi np. do odkładania się kamienia w urządzeniach AGD (czajniki, ekspres do kawy), do zmniejszenia wydajności procesu grzewczego, większego zużycia środków myjąco-piorących. Na szczęście, uzdatniając wodę, możemy zmniejszyć jej twardość.

Projekty domów

Dom w renklodach 15 (G2)
Projekt Dom w renklodach 15 (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w nefrisach (G2)
Projekt Dom w nefrisach (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Marina Mała II
Projekt Marina Mała II pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Nela
Projekt Nela pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

W bliźniaku od dewelopera
Kasia i Przemek wybrali coraz popularniejszą w Polsce metodę zdobycia własnego domu, czyli zakup od dewelopera budynku do wykończenia. To była dobra decyzja.
Man icon Lilianna Jampolska
Energooszczędny i praktyczny
Ustronna lokalizacja i brak uzbrojenia działki w media nie wpłynęły negatywnie na ilość instalacji w budynku energooszczędnym, należącym do Emilii i Juliusza. Metodycznie założyli wszystkie te układy, które teraz przyczyniają się do zdrowia rodziny, łatwej obsługi obiektu i niskich kosztów jego eksploatacji.
Man icon Lilianna Jampolska
Łatwe sprzątanie
Już same korzyści zdrowotne są wystarczającym powodem założenia instalacji centralnego odkurzania, a nie posługiwania się tradycyjnymi urządzeniami. Do jej zalet zalicza się też znacząco większą efektywność i wygodę sprzątania. Potwierdzają to Użytkownicy, z którymi rozmawialiśmy.
Man icon Lilianna Jampolska
Marta - Czytelniczka Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2007 r.
Dom: dwie kondygnacje, powierzchnia 419 m2. Instalacja: założona podczas budowy domu; na parterze o długości 27 m, na poddaszu 12 m; 5 gniazd - 3 na parterze oraz 2 na poddaszu. Akcesoria - wąż ssący 9 m, rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, standardowy pakiet. Jednostka centralna: kompaktowa, z systemem podwójnej filtracji (z cyklonem i z samoczyszczącym się workiem odwróconym GORE-TEX), z gniazdem w obudowie; moc 1950 W, siła ssania 620 air W, 76 dB; gwarancja 60 miesięcy. Lokalizacja - w pomieszczeniu technicznym.
Man icon Lilianna Jampolska
Eliza i Arek - Czytelnicy Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2017 r.
Dom: parterowy, powierzchnia użytkowa 121 m2. Instalacja: zamontowana podczas budowy domu; gniazda - 1 szt. w centrum parteru i 2 podejścia do Wally Flex (w kuchni i wiatrołapie) oraz gniazdo w jednostce centralnej. Akcesoria - wąż ssący długości 9 m (rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu); 2 rozciągane węże Wally Flex; podstawowy pakiet wyposażenia. Jednostka centralna: kompaktowa, z dwustopniowym systemem separacji śmieci (z cyklonem i samoczyszczącym się filtrem materiałowym), moc maksymalna 1950 W, siła ssania 630 air W, 62 dB, antybakteryjny zbiornik na śmieci o pojemności 15 l. Gwarancja 10 lat. Lokalizacja - w garażu.
Man icon Lilianna Jampolska
Ada i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2020 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 215,51 m2 + garaż 30,53 m2. Instalacja: z wężem chowanym w rurociągu, typu Retraflex, ułożona 6 lat po przeprowadzce. Gniazda - 1 szt. w centrum parteru (w korytarzu przy klatce schodowej). Akcesoria - wąż ssący o długości 15 m, standardowy pakiet. Jednostka centralna: kanadyjskiego producenta, kompaktowa; model z hybrydową separacją zanieczyszczeń (cyklon + samoczyszczący się filtr odwrócony), moc 1600-1800 W, moc ssąca 690 air W, 64 dB. Gwarancja 5 lat. Lokalizacja - w garażu.
Man icon Lilianna Jampolska
Otwierane do góry lub na bok
Wśród bram garażowych, przeznaczonych do jednorodzinnych domów, prym wiodą modele segmentowe i roletowe wyposażone w elektryczny napęd. Wynika to z faktu, że pod względem termoizolacji, bezpieczeństwa i funkcjonalności przewyższają one ręcznie otwierane tradycyjne skrzydła typu uchylnego i rozwieranego. Wypowiedzi naszych Czytelników mogą pomóc w wyborze odpowiedniego wariantu zamknięcia.
Man icon Lilianna Jampolska
Karolina i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, bramy garażowe użytkują od 2015 r.
Garaż: w bryle domu o powierzchni 21 m2 (ogrzewany) i w wolnostojącym domku gościnnym 39 m2 (na razie nieogrzewany). Bramy garażowe: 2 szt., segmentowe, górne; ten sam model 2400 × 2300 mm i 4500 × 2300 cm; z przetłoczonej blachy, pomalowanej metodą proszkową na kolor antracyt (z palety RAL 7016), ocieplenie z pianki PU grubości 60 mm. Wyposażenie - zamki, fotokomórki, akumulatory awaryjnego zasilania. Napęd - 2 szt., firmowe, z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 600 i 700 N. Sterowanie - piloty.
Man icon Lilianna Jampolska
Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, uchylną bramę garażową użytkują od 2020 r.
Garaż: wolnostojący, powierzchnia 15 m2; nieogrzewany. Bramy garażowe: uchylna, wykonana z blachy, pomalowanej proszkowo na kolor czerwień strażacka; wymiary 3000 × 2200 mm. Wyposażenie - pochwyt z zamkiem, rygiel. Napęd - możliwy do dodania.
Man icon Lilianna Jampolska
Emilia i Juliusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, bramę garażową użytkują od 2018 r.
Garaż: w bryle domu, powierzchnia 40 m2; ogrzewany. Bramy garażowe: od niemieckiego producenta; segmentowa, górna; 5000 × 2250 mm; z ocynkowanej przetłaczanej stali, pomalowanej proszkowo na kolor antracyt (RAL 7016) i biel; wewnątrz segmentów pianka PU grubości 45 mm. Wyposażenie - fotokomórka, zabezpieczenia przeciwwłamaniowe. Napęd - firmowy, z paskiem kewlarowym, siła uciągu 800 N, prędkość 17-24 cm/s, zintegrowane oświetlenie LED, opcja wentylacji garażu. Sterowanie - dwa piloty dwukanałowe, przycisk na ścianie.
Man icon Lilianna Jampolska
Taniej, cieplej i bardziej komfortowo
Według różnych szacunków ponad 70% domów w Polsce jest niedostatecznie zaizolowanych, a aż ponad 3 mln w ogóle nie ma ocieplonych ścian. Normą w takich budynkach są wygórowane wydatki na ogrzewanie, które często i tak nie skutkują podniesieniem komfortu mieszkania. Choć termomodernizacja domu jednorodzinnego jest kosztowna, warto rozważyć, czy nie przeprowadzić takiej inwestycji.
Man icon Norbert Skupiński
Fischer Ecotwist i Thermax najwyższej jakości produkty do termomodernizacji domu
Jednym z najczęstszych problemów, przed jakimi stają wykonawcy dociepleń, są punktowe mostki termiczne. W tych miejscach wykrapla się para wodna, szybciej osadza się kurz i powstaje pleśń, co negatywnie wpływa na estetykę elewacji. Zastosowanie odpowiednich kołków pozwala uniknąć tego zjawiska.
Czas poważnych decyzji
Boom na fotowoltaikę trwa. Co niewątpliwie oznacza też, że o założeniu takiej instalacji myślą również właściciele domów jednorodzinnych, którzy o zaletach i wadach tej technologii nie mają specjalnie pojęcia. A warto wiedzieć, o co należy zapytać przedstawiciela firmy sprzedającej takie systemy i na co trzeba uważać, żeby nie dać złapać się na marketingowe sztuczki.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Elektryczne ogrzewanie w domu z fotowoltaiką
Jeśli już zdecydujemy się na instalację w odnawialne źródła energii (OZE) powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom zużycia, czyli wyposażyć dom w urządzenia zasilane własną energią. Elektryczne systemy grzewcze to idealny wybór dla domu z panelami fotowoltaicznymi redukujące koszty ogrzewania czy ciepłej wody użytkowej. Systemy elektryczne w pierwszej kolejności zużywają nadwyżki produkowanej energii. Dodatkowo sterownik zapewni precyzyjne zarządzanie pracą systemu, który jest załączany według indywidualnego harmonogramu.
Komfort i oszczędności
Nowoczesne okna i rolety muszą być energooszczędne, nie bez znaczenia jest też ich estetyka i dopasowanie do wyglądu elewacji. Wielbiciele nowinek technicznych powinni dodatkowo zwrócić uwagę na rozwiązania umożliwiające sterowanie nimi, które bardzo poprawiają komfort użytkowania i wpływają na obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Man icon Norbert Skupiński
Idealny zestaw?
Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe to w domach energooszczędnych bardzo popularne zestawienie, niemal standard w tych nowo budowanych. Skąd się to bierze i czy istnieje jakaś rozsądna alternatywa? Ponadto co różni ogrzewanie podłogowe zasilane przez pompę i kocioł?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Pompa ciepła Basic 4. generacji
Przedstawiamy Basic 4. generacji! Najbardziej ekologiczną w historii pompę ciepła do c.w.u. Galmet. Nowy Basic to komfort i ekologia na niespotykanym dotąd poziomie. Nawet 100% energii z OZE. Nowy bezpieczny czynnik chłodniczy. O 28% większa wydajność i rekordowa efektywność. Zupełnie nowy, jeszcze bardziej intuicyjny kolorowy panel sterowania. Poznajcie wszystkie zalety pompy ciepła Basic 4. generacji - sprawdzonego sposobu na „zielone” ciepło w naszych domach.
Ogrzewanie podłogowe połączenie estetyki i ekonomii
System jest praktycznie niewidoczny i w żaden sposób nie wpływa na aranżację wnętrza. Bardzo efektywnie współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła takimi jak pompy ciepła czy kotły kondensacyjne, co jest odczuwalne w domowym budżecie. Prawie idealne odczucie komfortu cieplnego, w połączeniu ze znacznym ograniczeniem cyrkulacji kurzu sprawia, że system jest przyjazny praktycznie dla każdego użytkownika, nawet alergika. Nic dziwnego, że ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością.
HERZ - niezawodne systemy ogrzewania/chłodzenia powierzchniowego
Jeszcze kilka lat temu ogrzewanie płaszczyznowe kojarzyło się przede wszystkim z ciepłą podłogą i ogrzewaniem pomieszczeń, w których posadzka wykonana była z płytek ceramicznych. W nowoczesnych, dobrze docieplonych, a równocześnie mocno przeszklonych budynkach idealnym rozwiązaniem są systemy ogrzewania powierzchniowego - nie tylko podłogowego ale również ściennego i sufitowego. W połączeniu z nowoczesnymi, niskotemperaturowymi źródłami ciepła, jakimi są m. in. pompy ciepła, systemy te umożliwiają ogrzewanie, a także chłodzenie pomieszczeń.
Funkcjonalne i dekoracyjne
Dawniej, w większości domów, wystarczał jeden żyrandol zawieszony centralnie na suficie każdego pomieszczenia. Obecnie, w nowych budynkach, planuje się dużą liczbę źródeł światła, podkreślając nimi różne funkcje wnętrz. Blat roboczy w kuchni, stół w salonie, biurko do pracy, kącik do czytania oraz oglądania filmów, lustro w łazience, schody - wszystkie te strefy dobrze jest właściwie oświetlić, najlepiej wybierając oprawy wyposażone w najbardziej energooszczędne żarówki LED.
Man icon Joanna Dąbrowska
Dobry projekt ma znaczenie
Instalacja elektryczna musi być bezpieczna - o to zadba zatrudniony przez inwestora elektryk z uprawnieniami. Sam inwestor powinien dopilnować, by została starannie zaprojektowana. Jej schemat ma uwzględniać sposób oświetlenia poszczególnych pomieszczeń, dokładne rozmieszczenie rozmaitych sprzętów (pralki, telewizora, ekspresu do kawy itd.), możliwość dodania nowych urządzeń w przyszłości.
Man icon Janusz Werner
Synonim trwałego dachu
Dla przeciętnego inwestora na dachu są nie do odróżnienia. Ich właściwości także są dość podobne. Niewielkie różnice trwałości, dokładności elementów, dostępnej kolorystyki, wynikają z faktu, że dachówki ceramiczne i cementowe są produkowane z różnych surowców i w odmiennych procesach technologicznych.
Man icon Janusz Werner
Blachy na dachy
To właśnie pokrycia z metalu są w naszym kraju najchętniej wybieranym materiałem na dach. I trudno się dziwić - są lekkie, co ma znaczenie przy remontach, dobrze imitują tradycyjną dachówkę i są od niej tańsze. Po przemianach społeczno-gospodarczych, blachodachówka w zasadzie wyparła z rynku blachę płaską, jednak dziś ta ostatnia - w nowej wersji - znowu święci triumfy!
Man icon Janusz Werner
Potrzebujemy ciszy!
Życie w domu ma różne oblicza. Czasami wypełnia go gwar gości zaproszonych na przyjęcie, albo krzyki rozbrykanych dzieci. Ale niekiedy musi być naszym azylem, miejscem, w którym szukamy ciszy i spokoju. Dlatego tak ważna jest jego izolacyjność akustyczna. W hałasie nie da się przecież odpocząć, skupić, pracować umysłowo.
Man icon Janusz Werner
Ograniczenie hałasu od klimakonwektorów przy pomocy izolacji ArmComfort AB Alu i AB Alu Plus
W dużych obiektach biurowych często instalacja klimatyzacyjna musi zapewnić komfort cieplny dla przestrzeni pozbawionych sufitów podwieszonych lub posiadających je tylko w postaci wysp. Jeżeli projektowany system klimatyzacji posiada klimakonwektory wentylatorowe, to generowany przez nie hałas może przewyższać dopuszczone normami poziomy.
Ciszej w domu z akustycznym styropianem
My na dole z gośćmi, a na górze odgłosy radosnej zabawy. Tak się zazwyczaj bowiem składa, że pokoje dzieci znajdują się na piętrze. Dobrze zatem zawczasu pomyśleć o wewnętrznej izolacji akustycznej, która wyciszy takie uciążliwości jak tupanie czy stukanie.
Równie ważny, co panele
Mało kto, myśląc o założeniu domowej mikroelektrowni, zdaje sobie sprawę, że nie mniej ważny niż panele jest falownik (inwerter). To on zmienia płynący z paneli prąd stały w prąd przemienny - taki sam jak w sieci oraz domowej instalacji. Może być jeden, albo stosuje się tzw. mikroinwertery - obsługujące każdy panel z osobna. Decyzja, które rozwiązanie wybierzemy może mieć niekiedy kluczowe znaczenie dla działania całego układu.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Świeże i chłodne powietrze
Sprawna wentylacja, działająca niezależnie od czynników zewnętrznych, jest niezbędna w każdym domu. W nowoczesnych energooszczędnych budynkach jedną z najważniejszych instalacji jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Często uzupełniona gruntowym wymiennikiem ciepła. Korzystanie z niego pozwala znacznie obniżyć rachunki za prąd zużywany przez klimatyzację - a ta w dobie ocieplenie klimatu i afrykańskich upałów coraz powszechniej staje się również niezbędna.
Man icon Joanna Dąbrowska
Innowacyjne urządzenia do chłodzenia domów
Panasonic Heating & Cooling Solutions oferuje różnorodne rozwiązania, które zapewniają w domach komfort i wygodę, a także pozwalają oszczędzać energię w cieplejszych miesiącach roku.
Wymiennik ciepła - serce rekuperatora. Dowiedz się, dlaczego Komfovent Domekt z wymiennikiem obrotowym to najlepszy wybór do domu jednorodzinnego
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli popularna rekuperacja, zyskuje coraz większą popularność w budownictwie jednorodzinnym. Szeroki wachlarz urządzeń dostępnych na rynku, ogrom możliwości oraz dodatkowych funkcji powodują, że wybór jest bardzo trudny. W niniejszym artykule skupimy się na wymiennikach ciepła, jako sercu każdego rekuperatora i podpowiemy czym należy się kierować przy jego wyborze i na co szczególnie zwrócić uwagę.
Gazowe na czele stawki
Mimo ogromnego wzrostu zainteresowania pompami ciepła, urządzeniem grzewczym najczęściej wybieranym do polskich domów wciąż pozostaje kocioł - na gaz lub któreś z paliw stałych. Rynek kotłów gazowych zdominowały modele kondensacyjne. Gdy idzie o urządzenia na paliwa stałe, to generalnie zainteresowanie nimi słabnie, przy czym widać duże różnice między zyskującymi na popularności kotłami na pellet, a węglowymi.
Man icon Janusz Werner
Ekonomiczne ogrzewanie elektryczne? Eksperci Kospel podpowiadają jak zmniejszysz koszty ogrzewania
Kotły elektryczne to zaawansowane urządzenia grzewcze, które zapewniają bezobsługową pracę i komfortową eksploatację. Nie wydzielają spalin, nie powodują niskiej emisji - zapewniają czyste i ekologiczne ogrzewanie. Przy planowaniu instalacji grzewczej z użyciem kotła elektrycznego warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Dzięki nim możesz ograniczyć koszty ogrzewania nawet kilkukrotnie.
DOMUSA TEKNIK IC DX - kotły na biomasę sterowane bezprzewodowo
Firma DOMUSA TEKNIK oferuje szeroki asortyment kotłów na biomasę - pellet o mocy od 10 do 150 kW. Urządzenia uzyskują procesach certyfikacji najwyższe oceny (5 klasa wg normy EN 303-5) za bardzo wysoką wydajność (nawet do 95%) bezpieczeństwo oraz niską emisję gazów spalinowych.
Kotły grzewcze Ciepłomax
Zakład produkcji kotłów Ciepłomax to polski producent, który działa na rynku od 2007 roku. Oferuje kotły c.o. zgodne z 5. klasą, wyróżniające się wysoką jakością wykonania i prostotą obsługi. Przeznaczone są do ogrzewania domów jednorodzinnych, jak również obiektów przemysłowych.
Alarm to podstawa
Instalacja alarmowa może chronić sam budynek albo także posesję. Większość właścicieli domów decyduje się na pierwszy, mniej kosztowny wariant. Jak zaplanować taki alarm, co wchodzi w jego skład i ile za niego zapłacimy?
Man icon Norbert Skupiński
Dom, który dba o Ciebie
Nie musimy zatrudniać służby ani ogrodnika, żeby mieć podlane na czas rośliny w ogródku, uruchomione na czas ogrzewanie, klimatyzację czy podniesione rano rolety, a okna dachowe zamknięte przed burzą. Ponadto, gdy zbliżymy się do domu, brama wjazdowa sama się otworzy, a światło na podjeździe zapali. Jeśli będziemy sobie tego życzyli, także drzwi wejściowe otworzą się, gdy przed nimi staniemy. Do tego wszystkiego, oraz wielu innych rzeczy, wystarczy odpowiednio dobrana instalacja inteligentna.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Inteligentny, domowy alarm firmy Yale dostępny ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami, których potrzebujesz
Alarm Sync Smart Home firmy Yale umożliwia pełną kontrolę nad bezpieczeństwem w domu. Dzięki integracji z inteligentnym oświetleniem Philips Hue, konsumenci zyskają także możliwość monitoringu domu przy użyciu smartfonu, tabletu, inteligentnego zegarka lub ulubionych asystentów głosowych.
Zgodnie z potrzebami
Coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż odpływu liniowego zamiast tradycyjnego brodzika, ponieważ ten pierwszy nadaje wnętrzu nowoczesny charakter. Dziś rozwiązanie takie można zaplanować praktycznie w każdej łazience, nawet w remontowanej (czyli tam, gdzie pierwotnie nie było przewidziane).
Man icon Małgorzata Kolmus
Zacienione miejsce relaksu
Taras to dodatkowa powierzchnia na świeżym powietrzu, którą można wykorzystywać do wypoczynku. Najlepiej jeśli jest zadaszony, bo wówczas użytkownikom nie przeszkadza intensywne słońce czy deszcz. Obecnie najpopularniejsze są tarasy na gruncie wykończone kostką, płytami betonowymi, drewnem bądź kompozytem i osłonięte na stałe, np. poliwęglanem, szkłem, albo okresowo rozkładaną markizą.
Man icon Joanna Dąbrowska
Lato na tarasie z FORBET
Kiedy pogoda staje się coraz cieplejsza, a dzień dłuższy, życie rodzinne w naturalny sposób przenosi się do ogrodu. Taras przyległy do domu, to nie tylko uzupełnienie bryły budynku, to przede wszystkim przedłużenie salonu jako przestrzeni do odpoczynku, relaksu, oraz centrum życia towarzyskiego. Aby tak się stało, należy w sposób przemyślany i funkcjonalny zaaranżować przestrzeń wokół nas. Sprawdźmy o czym warto pamiętać.
Płot, furtka i brama wjazdowa
Docelowe ogrodzenie na ogół jest na końcu listy prac zaplanowanych jako część inwestycji pt. stawianie własnego domu. W przypadku nowo kupionych parceli, zwykle przewiduje się jeszcze przed budową otoczenie ich terenu tanią siatką, a dopiero po przeprowadzce wzniesienie bardziej solidnego parkanu. Często prowizorka zostaje na długi lata, bo wykonanie efektownego ogrodzenia - z furtką i bramą wjazdową z napędem - sporo kosztuje.
Man icon Joanna Dąbrowska
Idealne płaszczyzny
Murowane przegrody od wewnątrz tynkuje się i ewentualnie - według uznania inwestora - wygładza za pomocą gładzi. Dwa najpopularniejsze rodzaje tynków wewnętrznych to wyprawy cementowo-wapienne i gipsowe. Podczas remontów oraz wyrównywania krzywych ścian i sufitów stosowane są też masy szpachlowe.
Man icon Janusz Werner
Dom oazą wypoczynku
Przebywając w zamkniętych pomieszczeniach często mamy wrażenie, że powietrze jest ciężkie i niezbyt świeże. Dzieje się tak dlatego, że stężenie jonów w powietrzu jest tam wyraźnie niższe. Na szczęście możemy skorzystać z IonitSystem, czyli farby Baumit lonitColor w połączeniu z masami szpachlowymi Baumit IonitFino lub Baumit IoniFinish.
Niesamowity widok z okna
Duże przeszklenia najczęściej łączą część dzienną domu z tarasem i ogrodem. Mogą to być szerokie, rozsuwane drzwi, składające się z jednego lub kilku skrzydeł, ewentualnie wielkopowierzchniowe okna wpasowane w ścianę, które montuje się częściej na parterze, ale niekiedy też na pierwszej kondygnacji budynku. Takie wielkoformatowe, szklane moduły, których części ruchome i nieruchome można dowolnie zestawiać, nie tylko są synonimem luksusu i zapewniają wspaniały widok, ale też sprawiają, że do pomieszczeń wpada mnóstwo naturalnego światła.
Man icon Tomasz Wojciuk
Okna Vetrex - energooszczędność i design
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom okna Vetrex zapewniają wysoką izolacyjność cieplną i komfort użytkowania przez wiele lat. Jednocześnie ich wyszukana estetyka nadaje budynkom wyjątkowego charakteru.
Grzejniki kanałowe
W pobliżu najmodniejszych obecnie dużych, sięgających do samej podłogi okien i panoramicznych drzwi tarasowych nie ma miejsca na grzejniki ścienne. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas skorzystanie z modeli kanałowych, ukrytych w podłodze. Oddają ciepło głównie przez konwekcję, powstaje wtedy z ogrzanego powietrza kurtyna przed chłodnymi przeszkleniami. Mają dużą moc, można więc poprzez ich stosowanie zrekompensować nawet znaczne straty ciepła.
Man icon Joanna Dąbrowska
Kanały grzewcze, czy są najlepsze do ogrzewania wnętrz o dużych przeszkleniach? Co daje wentylator?
Przed kilku laty do ogrzewania wnętrz o dużych przeszkleniach nie było na rynku dobrego, taniego rozwiązania. Ogrzewanie podłogowe nie zda tu egzaminu. 1 m² „podłogówki” waży 150-400 kg. Klimat w Polsce cechuje duża dynamika, stwarzająca problemy z optymalną dystrybucją ciepła. Idealną alternatywą dla charakteryzującej się ogromną bezwładnością cieplną „podłogówki” jest ogrzewanie kanałowe.
Efektowna ozdoba kuchni i łazienki
Baterie należą do kuchennej i łazienkowej biżuterii. Najmodniejsze są proste, wręcz ascetyczne formy z powłoką w kolorze czarnym, miedzianym lub złotym, ale zwolennicy wnętrz w stylu retro także znajdą produkty dla siebie. Klasyka w srebrnym macie albo połysku jest ponadczasowa.
Man icon Joanna Dąbrowska
Matowa czerń - nowy trend czy powrót klasyki?
Czarny pasuje do wszystkiego, ciemne kolory pomniejszają optycznie wnętrza, czarny jest ponury i przygnębiający, czerń to klasyka i sprawdzi się w każdym pomieszczeniu… Teorii jest wiele, tylko która prawdziwa? I której rady słuchać projektując łazienkę?
Od betonu po drewno
Stropy to nie mniej ważna część budynku, niż ściany czy dach. W końcu od ich solidności zależy bezpieczeństwo mieszkańców, ale wymagań jest tak naprawdę znacznie więcej. A dobre, sprawne i wolne od błędów wykonanie stropu nie jest łatwe w dzisiejszych realiach rynku budowlanego. Szczególnie warto zainteresować się technologiami bazującymi na prefabrykacji, bo przy układaniu prawie gotowych elementów nie potrzeba wysokich kwalifikacji i bez porównania mniejsze jest ryzyko popełnienia poważnych błędów.
Łapiemy deszcz
Jednym ze sposobów radzenia sobie z suszą jest gromadzenie deszczówki i wykorzystywanie jej m.in. do podlewania ogrodu. Wodę możemy zbierać w przeznaczonych do tego zbiornikach naziemnych, jak również podziemnych.
Man icon Małgorzata Kolmus
Ciężkie i lekkie
Ściany działowe nie pełnią funkcji konstrukcyjnej. Dzielą dom na pomieszczenia. Mogą być murowane lub szkieletowe. W zależności od zastosowanej technologii, w różnym stopniu chronią przed rozprzestrzenianiem się dźwięków i umożliwiają bezproblemowe mocowanie mebli oraz innych przedmiotów. Odmienne są także tempo ich stawiania i koszt realizacji.
Man icon Joanna Dąbrowska
Ograniczony wybór
Technologia jednowarstwowa ma sporo zalet, ale nie jest w naszym kraju tak popularna, jak dwuwarstwowa. Przekłada się to też na dostępność materiałów budowlanych - jak pokazuje nasze zestawienie wyrobów ściennych, inwestorzy mają tu niewielkie pole manewru. Do wyboru są przede wszystkim bloczki z betonu komórkowego i produkty z ceramiki poryzowanej.
Man icon Norbert Skupiński
Mur i ocieplenie
Zdecydowana większość domów w naszym kraju powstaje ze ścianami w technologii dwuwarstwowej. O ile w przypadku ocieplenia do wyboru są w zasadzie dwa materiały - styropian i wełna - to mur można wznieść z kilku budulców - ceramiki, betonu komórkowego, silikatów, keramzytu, kształtek styropianowych. Czym się różnią ich walory użytkowe?
Man icon Norbert Skupiński
Efektywne odprowadzenie wody z dachu
Obecnie większość systemów rynnowych gwarantuje nawet kilkudziesięcioletnią trwałość, ale te zakładane dawniej zwykle po kilkunastu latach trzeba naprawić lub wymienić. Na ogół wykonuje się to przy okazji remontu pokrycia, choć można również rynny wymienić oddzielnie. Najlepiej zlecić to doświadczonemu dekarzowi.
Man icon Joanna Dąbrowska
Zgodnie z przeznaczeniem
Wybór produktów do utwardzania nawierzchni jest spory, choć nie wszystkie są odpowiednie na każdą z nich. Deski, świetne na taras, nie nadają się na podjazd. I odwrotnie - ażurowych płyt zbrojonych nikt nie układa na tarasach.
Man icon Małgorzata Kolmus
Sekretny ogród
Widząc frontową przemysłową część posesji Małgosi i Marka, nikt nie spodziewa się, że za rozległą halą produkcyjną rozciąga się otwarta przestrzeń z wielkim stawem i kącikami wypoczynkowymi. Do ukrytego ogrodu prowadzi tylko narożny wąski podcień, zamknięty furtką.
Man icon Lilianna Jampolska
Dobór drzwi przesuwnych
Zastanawiam się nad montażem drzwi przesuwnych w pomieszczeniu, gdzie nie ma miejsca na swobodne otwieranie tradycyjnego skrzydła (koliduje podczas uchylania). Czy lepszy byłby model nachodzący na ścianę, czy chowany do kasety?
Jakie zawory i rozdzielacze do instalacji wodnej oraz c.o.?
Planuję wygospodarować w domu drugą łazienkę, a na parterze usunąć starą podłogę na legarach i zrobić ogrzewanie podłogowe. Doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie wymienić całe instalacje, bo obecnie jest to mieszanka - stal, plastik, niektóre zardzewiałe zawory wyglądają na nie ruszane od lat. Wychodzi na to, że na zawory i rozdzielacze będę musiał wydać znacznie więcej, niż na same rury. W związku z tym mam pytanie, jak rozpoznać, czy zawory (szczególnie kulowe) są dobrej jakości i na jakie cechy i oznaczenia trzeba zwrócić uwagę? Bo różnice cen są naprawdę duże. Ponadto chciałem zapytać o rozdzielacze. Te bardziej „wypasione” - z przepływomierzami i zaworami termostatycznymi są horrendalnie drogie. Czy można je, bez szkody dla jakości działania instalacji, zastąpić prostszymi modelami, bez takich akcesoriów?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT