Ciężkie i lekkie
Ściany działowe nie pełnią funkcji konstrukcyjnej. Dzielą dom na pomieszczenia. Mogą być murowane lub szkieletowe. W zależności od zastosowanej technologii, w różnym stopniu chronią przed rozprzestrzenianiem się dźwięków i umożliwiają bezproblemowe mocowanie mebli oraz innych przedmiotów. Odmienne są także tempo ich stawiania i koszt realizacji.
Ściany działowe na ogół wznosi się po wykonaniu przegród konstrukcyjnych. Ich rozmieszczenie określone jest w projekcie budynku. Ale nawet po osiągnięciu etapu stanu surowego ich lokalizację można zmodyfikować. Konieczna jest wówczas konsultacja z konstruktorem - jego zadanie obejmuje ocenę tego, czy wybrany materiał nie obciąży nadmiernie stropu. Dotyczy to zwłaszcza cegieł pełnych, których ciężar niekiedy przekracza aż 250 kg/m². Przed ich wmurowaniem należy sprawdzić wytrzymałość stropu. W razie potrzeby, konstruktor zleci wzmocnienie go w miejscu przebiegu ściany. Gdy jest to niemożliwe, pozostaje wykonanie przegrody lżejszej, np. szkieletowej z płyt gipsowo- kartonowych.
MUROWANE
Przegrody tego rodzaju są solidne i ciężkie. Nie musimy się więc obawiać, że nie da się do nich przytwierdzić szafek czy półek z książkami (choć ich montaż na cienkich ścianach z betonu komórkowego lub pustaków wiąże się z koniecznością użycia specjalnych kotew). Wadą takiego sposobu wznosz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze