Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
ABC Budowania 2020
ABC Budowania 2020
Wykup dostęp
Redaktor naczelny poleca

ABC BUDOWANIA to numer specjalny miesięcznika BUDUJEMY DOM, w którym podpowiadamy jak budować bez błędów i zgodnie ze sztuką budowlaną. Serię ABC zainspirowały pytania najczęściej zadawane przez budujących. Listy do redakcji, rozmowy z ekspertami, wypowiedzi na forum.budujemydom.pl - to stąd wybraliśmy najbardziej nurtujące Państwa pytania. Poprosiliśmy ekspertów z firm o wypowiedzi na niektóre tematy. Wszystkich, którzy pragną jeszcze dokładniej poznać zagadnienia poruszane w części redakcyjnej zachęcamy do dyskusji na naszym forum: forum.budujemydom.pl. To źródło konkretnej wiedzy, która zawiera najbardziej aktualne opinie i porady budowlane.

Magazyn przeznaczony jest dla osób będących na etapie planowania inwestycji, wyboru projektu, technologii i odpowiednich produktów. W trzech działach: Stan surowy, Instalacje domowe i Wykańczanie doradzamy Czytelnikom jak, z czego i za ile zbudować swój dom.

Zapraszam do lektury,
Marta Tomaszewska
Z-ca Redaktora Naczelnego

RozwińZwiń
Ściany i stropy
System budowy H+H H+H Polska należy do duńskiej Grupy H+H, jednego z wiodących producentów i dostawców bloczków z betonu komórkowego oraz elementów silikatowych w Europie. Na sukces firmy pracuje obecnie około 800 osób oraz 13 zakładów produkcyjnych, w tym 6 zajmujących się produkcją betonu komórkowego w Warszawie, Redzie, Lidzbarku, Gorzkowicach, Puławach oraz Żelisławicach i 7 specjalizujących się w wyrobach silikatowych w Krukach k/Ostrołęki, Piszu, Jedlance, Leżajsku, Ludyni, Kluczach i Przysieczynie.
System budowy H+H
System budowy H+H
Styropian Austrotherm - zdrowe serce każdego systemu dociepleń Zastosowanie wysokiej jakości styropianu marki AUSTROTHERM gwarantuje właściwe funkcjonowanie organizmu, jakim jest system ET1CS, zapewniając najwyższe oszczędności w budżecie domowym, komfort i bezpieczeństwo dla Ciebie i Twoich bliskich.
Styropian Austrotherm - zdrowe serce każdego systemu dociepleń
Styropian Austrotherm - zdrowe serce każdego systemu dociepleń
Rozwiązania ścienne - POROTHERM T DRYFIX, POROTHERM DRYFIX ZASTOSOWANIE Kompleksowe, innowacyjne rozwiązanie do stosowania w każdym typie budownictwa: jednorodzinnym, wielorodzinnym, budynkach użyteczności publicznej, przemysłowej i rolniczej. Na rozwiązanie składają się szlifowane pustaki ceramiczne do wszystkich typów/grubości ścian oraz cienkowarstwowa zaprawa murarska do murowania na sucho. Pustaki ceramiczne wraz z zaprawą stanowią kompletny, wysokiej jakości system, a zaprawa dostarczana w cenie pustaków (gratis), w ilości zgodnej ze zużyciem.
Rozwiązania ścienne - POROTHERM T DRYFIX, POROTHERM DRYFIX
Rozwiązania ścienne - POROTHERM T DRYFIX, POROTHERM DRYFIX
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2013 r. Dom: parterowy, powierzchnia 118 m2. Ściany - jednowarstwowe, z pustaków styropianowych o grubości 35 cm (5 x 15 x 15 cm), rdzeń o grubości 15 cm wylany z betonu. Elewacje: tynk cienkowarstwowy, silikonowo-silikatowy, barwiony w masie na kolor żółty, faktura baranek 1,5 mm. Boniowanie ze styropianu, wykończone tynkiem w kolorze szarym. Podbitka - z PVC. Parapety - z blachy. Cokół - z okładziną betonową, imitującą łupany granit.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2013 r.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2013 r.
Marta i Mikołaj - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2010 r. Dom: murowany, dwukondygnacyjny z garażem, powierzchnia 136 m2. Ściany - dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i 15 cm styropianu. Elewacje: tynk silikatowy w kolorze jasnoszarym. Na ganku, przy oknach i na garażu deski elewacyjne z egzotycznego drewna okoume. Podbitka - z PVC. Orynnowanie i parapety - z blachy. Oświetlenie - LED.
Marta i Mikołaj - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2010 r.
Marta i Mikołaj - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2010 r.
Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2009 r. Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, powierzchnia 131 m2. Ściany - trójwarstwowe, z bloczków betonu komórkowego o grubości 50 cm i cegły klinkierowej, z pustką powietrzną o szerokości 6 cm między nimi. Elewacje: wszędzie cieniowana, szkliwiona cegła klinkierowa. Podbitka i orynnowanie - z PVC. Parapety i cokół - z klinkieru.
Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2009 r.
Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2009 r.
Ściany i stropy Zdecydowana większość domów jednorodzinnych w naszym kraju - ok. 90% - ma ściany murowane. Do wyboru są też jednak alternatywne metody ich wznoszenia. Na jaką technologię się zdecydować? Wybór stropu również nie ogranicza się do najbardziej rozpowszechnionego typu, czyli gęstożebrowego. Jakie są zalety i wady tego i pozostałych rozwiązań?
Ściany i stropy
Ściany i stropy
Konstrukcja dachu
Energooszczędne płyty PIR, izolacja nakrokwiowa POWERROOF, izolacja posadzki EUROFLOOR ZASTOSOWANIE: Płyta POWERROOF - stosowana jest jako izolacja dachów skośnych nad konstrukcją nośną, wykończenie powierzchni na pióro-wpust pozwala uzyskać jednolitą warstwę izolacji zapobiegającą powstawaniu mostków termicznych. Płyta EUROFLOOR - najcieńsza termoizolacja posadzki stosowana w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym.
Energooszczędne płyty PIR, izolacja nakrokwiowa POWERROOF, izolacja posadzki EUROFLOOR
Energooszczędne płyty PIR, izolacja nakrokwiowa POWERROOF, izolacja posadzki EUROFLOOR
Hydroizolacje dachów płaskich i tarasów Coraz większa ilość budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych budowana jest w systemie dachów płaskich. Daje to inwestorowi możliwość zastosowania kilku rozwiązań uszczelnienia powierzchni dachu. Ogromna ilość pap wszelkiego rodzaju, styropapa, izolacje natryskowe i w końcu kilka rodzajów membran hydroizolacyjnych dachowych to wybór przed jakim stoi inwestor. Każde z rozwiązań ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników, więc decyzja co do właściwego systemu wcale nie jest prosta.
Hydroizolacje dachów płaskich i tarasów
Hydroizolacje dachów płaskich i tarasów
Folie paroizolacyjne i folie wytłaczane ZASTOSOWANIE: Folie paroizolacyjne - wszystkie rodzaje paroizolacji spełniają dwie funkcje: uszczelniają przegrody budowlane przed dopływem pary wodnej i uniemożliwiają powstawanie przewiewów, które są przyczyną strat ciepła w budynkach - od wewnątrz pomieszczeń montuje się paroizolacje ograniczające dopływ pary wodnej (w tej grupie są produkty o różnym oporze dyfuzyjnym: opóźniacze, regulatory i bariery parowe), a z zewnątrz membrany dachowe umożliwiające wydobywanie się pary wodnej poza konstrukcję. Folie hydroizolacyjne wytłaczane IZOFLEX - na ścianach fundamentów - jako dodatkowa izolacja przeciwwodna fundamentów lub dodatkowa warstwa drenująca w systemach zabezpieczeń wodochronnych podziemnych części budynków; na zasypywanych stropach - jako warstwa drenująco- wentylująca; na tarasach - spełnia funkcję wentylacji usuwającej wszelką wilgoć dzięki przepływowi powietrza.
Folie paroizolacyjne i folie wytłaczane
Folie paroizolacyjne i folie wytłaczane
Membrany dachowe nowej generacji Membrany dachowe, zwane również foliami dachowymi, są nowoczesnym materiałem, zastępującym papę układaną pod docelowe pokrycie dachowe. Są łatwiejsze do ułożenia i lżejsze, a dzięki swoim właściwościom skutecznie zabezpieczają poddasze i warstwę izolacji termicznej przed wilgocią i wiatrem. Membrany nowej generacji to aż 6 miesięcy dopuszczalnej ekspozycji na niszczące działanie słońca oraz bardzo duża odporność na wysokie temperatury - nawet 120°C.
Membrany dachowe nowej generacji
Membrany dachowe nowej generacji
Konstrukcja dachu Konstrukcja i kształt dachu mają bardzo duży wpływ nie tylko na wygląd domu, ale też na swobodę aranżowania powierzchni na najwyższej kondygnacji. Wybór sposobu zwieńczenia budynku należy więc dobrze przemyśleć.
Konstrukcja dachu
Konstrukcja dachu
Okna, drzwi, rolety
Ela - Czytelniczka Budujemy Dom, rolety zewnętrzne użytkuje od 2007 r. Parametry domu: o powierzchni 120 m2, 3 półpiętra. Rolety zewnętrzne: elewacyjne, zamontowane na ramach okien; wykonane z aluminium. Pancerz tzw. lekki, z profili 40 mm, zimnogiętych, wypełnionych pianką PU. Prowadnice o szer. 7 cm. Skrzynki pięciokątne. Klapa rewizyjna na zewnątrz, od czoła skrzynki. Sterowanie - elektryczne, przewodowe (przewody od silników pociągnięto po zewnętrznej stronie murów i poprowadzono do łączników w pomieszczeniach) a także radiowe, 3 piloty. Gwarancja na napęd - 5 lat.
Ela - Czytelniczka Budujemy Dom, rolety zewnętrzne użytkuje od 2007 r.
Ela - Czytelniczka Budujemy Dom, rolety zewnętrzne użytkuje od 2007 r.
Jola - Czytelniczka Budujemy Dom, okiennice użytkuje od 2007 r. Parametry domu: dwukondygnacyjny, powierzchnia 176 m2. Okiennice: pełne, wykonane z drewna mahoniu, z nieruchomymi szerokimi elementami; dwuskrzydłowe, na oknie przy ganku łamane. Okucia stalowe, w tym blokady przeciwwiatrowe i zamknięcie drążkowe. Sterowanie - ręczne.
Jola - Czytelniczka Budujemy Dom, okiennice użytkuje od 2007 r.
Jola - Czytelniczka Budujemy Dom, okiennice użytkuje od 2007 r.
Karolina i Paweł - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety użytkują od lutego 2017 r. Parametry domu: parterowy, powierzchnia 165 m2. Rolety zewnętrzne: podtynkowe, 13 szt. Pancerz z aluminiowych lameli o szer. 40 mm, ocieplonych pianką PU. Prowadnice o szer. 6 cm. Skrzynki ze stali ocynkowanej o wys. 20 cm, w kształcie kwadratu. Klapa rewizyjna umieszczona na zewnątrz, od dołu skrzynki. Sterowanie - elektryczne, przewodowe, przy pomocy łączników na ścianie. Osobne sterowanie każdą roletą.
Karolina i Paweł - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety użytkują od lutego 2017 r.
Karolina i Paweł - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety użytkują od lutego 2017 r.
Bogusia i Marek - Członkowie Klubu Budujących Dom, markizę na oknie dachowym użytkują od 2017 r. Markiza zewnętrzna na oknie dachowym: z siatki w kolorze grafitowym, z dziesięcioprocentowym prześwitem. Model bez bocznych prowadnic, z zaczepami na dolnej ramie okna. Sterowanie - ręczne.
Bogusia i Marek - Członkowie Klubu Budujących Dom, markizę na oknie dachowym użytkują od 2017 r.
Bogusia i Marek - Członkowie Klubu Budujących Dom, markizę na oknie dachowym użytkują od 2017 r.
Danusia i Janusz - Członkowie Klubu Budujemy Dom, żaluzje wewnętrzne użytkują od 2008 r. Żaluzje: wewnętrzne. Lamele - z drewna egzotycznego, o szer. 30 mm. Sterowanie - ręczne - linki umożliwiają spuszczanie i podnoszenie żaluzji, drążki obrotowe - regulację ustawienia lameli.
Danusia i Janusz - Członkowie Klubu Budujemy Dom, żaluzje wewnętrzne użytkują od 2008 r.
Danusia i Janusz - Członkowie Klubu Budujemy Dom, żaluzje wewnętrzne użytkują od 2008 r.
Edyta - Czytelniczka Budujemy Dom, zewnętrzne markizy na oknach dachowych użytkuje od 2016 r. Zewnętrzne markizy na oknach dachowych: z siatki w kolorze grafitowym, z dwudziestoprocentowym prześwitem. Model bez bocznych prowadnic, z zaczepami na dolnej ramie okna. Sterowanie - ręczne.
Edyta - Czytelniczka Budujemy Dom, zewnętrzne markizy na oknach dachowych użytkuje od 2016 r.
Edyta - Czytelniczka Budujemy Dom, zewnętrzne markizy na oknach dachowych użytkuje od 2016 r.
Jola i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety na oknach fasadowych użytkują od 2017 r. Rolety zewnętrzne: elewacyjne, na razie 3 sztuki. Pancerz - z aluminiowych profili o szer. 40 mm, ocieplonych pianką PU. Prowadnice - o szer. 7 cm. Skrzynka - o wys. 20 cm, w kształcie sześciokąta. Klapa rewizyjna - na zewnątrz, od czoła skrzynki. Sterowanie - przy dwóch roletach - elektryczne, przyciskiem na ścianie, przy jednej - manualne, przy pomocy nawijarki z korbą i taśmą. Lokalizacja - w sypialniach dzieci i rodziców.
Jola i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety na oknach fasadowych użytkują od 2017 r.
Jola i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety na oknach fasadowych użytkują od 2017 r.
Joanna i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2011 r. Rolety: wewnętrzne, bez prowadnic. Tkanina typu blackout, mocno zaciemniająca. Sterowanie - manualne, na zaczep.
Joanna i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2011 r.
Joanna i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2011 r.
Joanna - Członkini Klubu Budujących Dom, okna dachowe użytkuje od 2011 r. Dom: dach o nachyleniu 32°, pokryty płaską blachą na rąbek stojący. Okna dachowe: obrotowe z osią obrotu w ½ skrzydła, 2 sztuki z plastikowymi ramami i 2 z klejonego warstwowo drewna sosnowego, wymiary 74 × 118 cm. Nawiewniki. Pakiet dwóch szyb energooszczędnych Ug= 1,1 W/(m2•K). Akcesoria - rolety wewnętrzne, zaciemniające. Lokalizacja - na południowej i północnej połaci dachu, 2 okna w holu na poddaszu i po jednym w dwóch łazienkach.
Joanna - Członkini Klubu Budujących Dom, okna dachowe użytkuje od 2011 r.
Joanna - Członkini Klubu Budujących Dom, okna dachowe użytkuje od 2011 r.
Marta - Czytelniczka Budujemy Dom, okna dachowe używa od 2005 r. Dom: dach o nachyleniu 45°, pokryty blachodachówką. Okna dachowe: obrotowe, 13 sztuk, w tym 8 pogrupowano po 4, wymiary 66 × 118 cm. Ramy z klejonego warstwowo drewna sosnowego; 2 szyby i argon; górna listwa otwierająca. Lokalizacja - m.in. na północno-wschodniej połaci dachu.
Marta - Czytelniczka Budujemy Dom, okna dachowe używa od 2005 r.
Marta - Czytelniczka Budujemy Dom, okna dachowe używa od 2005 r.
Beata - Czytelniczka Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2012 r. Dom: dach o nachyleniu 35°, pokryty dachówką cementową. Okna dachowe: ze sterowaniem elektronicznym, 3 sztuki, wymiary 94 × 140 cm, energooszczędny pakiet szybowy U3, z systemem podwyższonej odporności na włamanie. Sterowanie - fabrycznie wyposażone w sterowanie elektryczne i w czujnik deszczu i wiatru, obsługa przy pomocy przycisku na ścianie. Lokalizacja - dwa na południowej połaci dachu i jedno na zachodniej.
Beata - Czytelniczka Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2012 r.
Beata - Czytelniczka Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2012 r.
Ada - Czytelniczka Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2015 r. Dom: dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 42°, pokryty dachówką ceramiczną. Okna dachowe: obrotowe, 5 sztuk, wymiary 114 × 140 cm. Ramy z klejonego drewna sosnowego. Pakiet dwóch szyb z argonem. Akcesoria - rolety wewnętrzne, plisowane. Lokalizacja - na północno-wschodniej i południowo-zachodniej połaci dachu.
Ada - Czytelniczka Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2015 r.
Ada - Czytelniczka Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2015 r.
Monika i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, okno dachowe użytkują od 2017 r. Dach: płaski, pokryty papą. Okno dachowe: na dach płaski, rozwierane, 90 × 100 cm; ramy z drewna sosnowego wykończonego lakierem bezbarwnym, 2 szyby i argon. Sterowane początkowo manualnie, po roku dodano przewodowe elektryczne, obsługa przy pomocy pilota.
Monika i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, okno dachowe użytkują od 2017 r.
Monika i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, okno dachowe użytkują od 2017 r.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r. Dach: dwuspadowy 40° z dachówką ceramiczną. Okna dachowe: 2 kolankowe, 70 × 70 cm i 70 × 110, ramy z drewna, 2 szyby i argon, lokalizacja w pokoju gościnnym (od frontu i wschodu); 11 obrotowych 70 × 110 cm, ramy z drewna i 2 szyby - nad klatką schodową po obu stronach kalenicy, w studiu 4 zgrupowane oraz jedno w łazience z ramami z PVC.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r.
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r. Dach: nachylenie 43°, z pofałdowaną dachówką betonową. Okna dachowe: jedno obrotowo-uchylne, 114 × 140 cm, ramy z klejonego drewna sosnowego, 3 szyby, lokalizacja w sypialni małżeńskiej, na południowo-wschodniej połaci dachu. Jedno obrotowe, 90 × 140 cm, ramy z PVC, 2 szyby i argon, w łazience rodzinnej na północno-zachodniej połaci dachu. Wyłaz dwuszybowy.
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r.
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r.
Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2011 r. Dach: o nachyleniu 35°, pokryty płaską dachówką ceramiczną. Okna dachowe: 13 obrotowych z osią obrotu w ½ skrzydła, wymiary 78 × 160 cm; 2 szyby i argon, nawiewniki o wydajności 16 m3/h; z ramami z klejonego warstwowo drewna sosnowego i jedno z ramami z PVC (w łazience), wyłaz dachowy. Lokalizacja na wszystkich połaciach dachu.
Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2011 r.
Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2011 r.
Okna, drzwi i rolety Wybierając okna, drzwi i rolety do domu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich cenę, ale także szereg parametrów użytkowych: ciepłochronność, zdolność do tłumienia hałasu czy rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. Istotne są też kwestie estetyczne - w końcu stolarka jest jednym z elementów elewacji, który od razu rzuca się w oczy.
Okna, drzwi i rolety
Okna, drzwi i rolety
Bramy garażowe
Radek - Czytelnik Budujemy Dom, 2 segmentowe bramy garażowe użytkuje od 2018 r. Garaż: murowany, na dwa samochody, powierzchnia 45,4 m2; ogrzewany. Bramy garażowe: dwie o szerokości 3 m, segmentowe; wykonane z blachy, pomalowanej proszkowo na kolor antracyt. Napędy - dwa, firmowe, z mechanizmem łańcuchowym. Sterowanie - 4 dwukanałowe piloty.
Radek - Czytelnik Budujemy Dom, 2 segmentowe bramy garażowe użytkuje od 2018 r.
Radek - Czytelnik Budujemy Dom, 2 segmentowe bramy garażowe użytkuje od 2018 r.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2016 r. Garaż: w bryle budynku, dwa samochody, powierzchnia 40 m2; nieogrzewany (grzejnik w kotłowni). Brama garażowa: segmentowa, górna; wymiary 4600 × 2250 mm, grubość paneli 42 mm; wykonana z blachy stalowej, wykończonej dwoma warstwami lakieru piecowego w kolorze szarym i białym; ocieplenie z pianki PU i przegroda termiczna; wewnętrzny rygiel. Napęd - z paskiem kewlarowym, siła uciągu 1000 N, prędkość do 21 cm/s; system wykrywania przeszkody, ciche i łagodne domykanie, blokada przed podważeniem z zewnątrz. Sterowanie - 2 piloty dwukanałowe i przycisk na ścianie.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2016 r.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2016 r.
Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, górną segmentową bramę użytkuje od 2006 r. Garaż: w bryle budynku, na dwa samochody, powierzchnia 63 m2; ogrzewany. Brama garażowa: segmentowa, górna; wymiary 4500 × 2250 mm; wykonana ze stali ocynkowanej o grubości 0,5 mm i wykończona laminatem; wewnątrz segmentów pianka PU o grubości 48 mm. Napęd - z mechanizmem łańcuchowym, system wykrywania przeszkody, ciche i łagodne domykanie, blokada dociskowa. Sterowanie - 3 piloty dwukanałowe.
Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, górną segmentową bramę użytkuje od 2006 r.
Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, górną segmentową bramę użytkuje od 2006 r.
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2010 r. Garaż: w bryle budynku, na jeden samochód (17 m2); nieogrzewany. Brama garażowa: segmentowa, górna; szerokość 3 m; z przetłaczanej i ocynkowanej stali wykończonej białym laminatem; wewnątrz segmentów pianka poliuretanowa o grubości 48 mm. Wyposażenie - obrotowa klamka z zamkiem na klucz i ryglem. Prowadnice - z ocynkowanej stali. Napęd - z paskiem kewlarowym, uciąg 700 N, prędkość 15 cm/s, hamowanie przed progiem, blokada dociskowa. Sterowanie - pilotem.
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2010 r.
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2010 r.
Bramy garażowe Wybór bram garażowych jest bardzo szeroki. Najtańszą kupimy już za niewiele ponad 1000 zł, w sprzedaży są też modele kosztujące kilkakrotnie więcej. Cena to nie jedyny parametr, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie. Bardzo ważny jest też sposób otwierania bramy, jej termoizolacyjność, wygląd, sposób sterowania oraz zastosowane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa.
Bramy garażowe
Bramy garażowe
Pompy, kolektory i fotowoltaika
STIEBEL ELTRON - pompy ciepła i centralna wentylacja do twojego domu Budujesz nowy dom? Modernizujesz stary? STIEBEL ELTRON posiada ponad 40 lat doświadczeń w projektowaniu i produkcji pomp ciepła do nowych i modernizowanych domów. Oferuje wysokoefektywne pompy ciepła do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody i chłodzenia oraz rekuperację z odzyskiem ciepła. Zaprojektowane w Niemczech.
STIEBEL ELTRON - pompy ciepła i centralna wentylacja do twojego domu
STIEBEL ELTRON - pompy ciepła i centralna wentylacja do twojego domu
HANPLAST ENERGY™ - instalacje fotowoltaiczne SMARTWIRE (HJT) Hanplast Energy™ to kompleksowa obsługa inwestycji fotowoltaicznych dla firmy i domu, bezpośrednio od polskiego lidera produkcji najnowocześniejszych modułów fotowoltaicznych z ogniwami HJT, wykonanych w technologii połączeń SmartWire - firmy Hanplast Sp. z o.o., która jako pierwsza na świecie, wdrożyła z powodzeniem technologię szwajcarskiej firmy Meyer Burger.
HANPLAST ENERGY™ - instalacje fotowoltaiczne SMARTWIRE (HJT)
HANPLAST ENERGY™ - instalacje fotowoltaiczne SMARTWIRE (HJT)
Czas na ekologiczną rewolucję z marką DE DIETRICH Ekologiczne systemy grzewcze to świetna alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Z myślą o naszej planecie oraz wysokich rachunkach marka De Dietrich stworzyła urządzenia, które opierają się na odnawialnych źródłach energii gwarantując oszczędność. Czym charakteryzują się pompy ciepła?
Czas na ekologiczną rewolucję z marką DE DIETRICH
Czas na ekologiczną rewolucję z marką DE DIETRICH
Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika Odnawialne źródła energii to jeden z najgorętszych tematów w budownictwie. Na korzystanie z darmowej energii z otoczenia decyduje się coraz więcej inwestorów.
Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika
Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika
Kanalizacja
Kinga i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, oczyszczalnię użytkują od 2014 r. Grunt: niejednorodny, z wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi. Oczyszczalnia ścieków: technologia ze złożem biologicznym. Dwa dwukomorowe zbiorniki, z pompami napowietrzającymi. Przepustowość 0,86 m3/doba. Studnia rozprowadzająca na złożu żwirowo-piaskowym. Liczba stałych mieszkańców: 4-6 osób.
Kinga i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, oczyszczalnię użytkują od 2014 r.
Kinga i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, oczyszczalnię użytkują od 2014 r.
Marta i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, drenażową oczyszczalnię użytkują od 2018 r. Oczyszczalnia ścieków: z drenażem rozsączającym. Dwukomorowy osadnik gnilny o pojemności 2,5 m3, w I komorze kosz filtracyjny z kształtkami z tworzywa sztucznego, w II - studzienka rozprowadzająca. Poletko filtracyjne z rurami perforowanymi o średnicy 110 mm (dwie o długości 8 m, jedna 14 m) i kominki napowietrzające. Liczba stałych mieszkańców: 2 osoby.
Marta i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, drenażową oczyszczalnię użytkują od 2018 r.
Marta i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, drenażową oczyszczalnię użytkują od 2018 r.
Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, oczyszczalnię ścieków użytkują od 2005 r. Grunt: piaszczysty, przepuszczalny, lokalizacja na górce. Oczyszczalnia ścieków: biologiczna z osadem czynnym. 8 m za wielokomorowym zbiornikiem (m.in. z komorą napowietrzania, pompą) jest studnia rozprowadzająca oczyszczone ścieki po filtrze piaskowym w gruncie (pod studnią). Liczba stałych mieszkańców: na początku 10 osób, obecnie mniej.
Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, oczyszczalnię ścieków użytkują od 2005 r.
Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, oczyszczalnię ścieków użytkują od 2005 r.
Sebastian - Czytelnik Budujemy Dom, oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2015 r. Grunt: niejednorodny, piaszczysty i gliniasty. Oczyszczalnia ścieków: drenażowa z biologicznymi pakietami rozsączającymi (szwedzka technologia z filtrem biologicznym, materiałem nośnym dla bakterii są 4 pakiety z pofałdowanej geowłókniny). Osadnik gnilny o pojemności 2 m3, przepływ dzienny 0,6 m3/dzień. Liczba stałych mieszkańców: 3 osoby.
Sebastian - Czytelnik Budujemy Dom, oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2015 r.
Sebastian - Czytelnik Budujemy Dom, oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2015 r.
Kanalizacja Domowa instalacja kanalizacyjna niemal zawsze projektowana jest jako grawitacyjna - ścieki spływają w?niej pod własnym ciężarem. Potem jednak trzeba je jakoś odprowadzić. Najkorzystniejszą opcją jest wybór kanalizacji zbiorczej. Właściciele działek, które nie są do niej podłączone, muszą wybierać pomiędzy szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków.
Kanalizacja
Kanalizacja
Łazienkowy odpływ liniowy
Elegancki prysznic bez barier Nowoczesne łazienki coraz częściej wyposażone są w kabinę prysznicową bez brodzika. Tylko od naszych preferencji zależy, czy zastosujemy w niej odpływ liniowy, ścienny czy punktowy. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych wpustów i odpływów łazienkowych KESSEL, zyskujemy połączenie walorów estetycznych z użytkowymi.
Elegancki prysznic bez barier
Elegancki prysznic bez barier
Agnieszka i Bogdan - Czytelnicy Budujemy Dom, odpływ liniowy w remontowanej łazience założyli w 2017 r. Wspólna łazienka przy strefie dziennej na parterze: pow. 4 m2. Posadzka i ściany - z płyt gresu i ceramiki. Odpływ liniowy: przepustowość 79 l/min; maskownica pełna i ramka wykonane ze szczotkowanej stali nierdzewnej; membrana z elastycznej folii PE. Wymiary - długość 700 mm, szerokość 177 mm, regulacja wysokości 89-124 mm, wysokość zabudowy w posadzce 89 mm.
Agnieszka i Bogdan - Czytelnicy Budujemy Dom, odpływ liniowy w remontowanej łazience założyli w 2017 r.
Agnieszka i Bogdan - Czytelnicy Budujemy Dom, odpływ liniowy w remontowanej łazience założyli w 2017 r.
Magda i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy pod prysznicem zamontowali w 2015 r. Łazienka gościnna: pow. 9 m2. Prysznic - o wym. 1 × 0,9 m, zasłonięty kotarą prysznicową. Posadzka i ściany - z płyt gresu. Odpływ liniowy: wymiary 79 × 9 cm, wysokość rynienki z syfonem 10 cm, maskownica ze szczotkowanej stali nierdzewnej, ozdobnie perforowana. Jednokierunkowy spadek na posadzce o nachyleniu 2,7%.
Magda i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy pod prysznicem zamontowali w 2015 r.
Magda i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy pod prysznicem zamontowali w 2015 r.
Danka - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ punktowy pod prysznicem zamontowała w 2007 r. Łazienka wspólna przy strefie dziennej: pow. 3,10 m2. Prysznic - o wym. 1,75 × 0,85 m, odgrodzony tylko hartowaną szybą z powłoką samoczyszczącą. Posadzka i ściany - z płyt gresu. Odpływ punktowy z syfonem: kratka w kształcie kwadratu o średnicy 15 cm, wykonana ze stali nierdzewnej.
Danka - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ punktowy pod prysznicem zamontowała w 2007 r.
Danka - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ punktowy pod prysznicem zamontowała w 2007 r.
Łazienkowy odpływ liniowy Dzięki odpływowi liniowemu z łazienki można pozbyć się brodzika prysznicowego. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo wygodne, ale też świetnie się prezentuje.
Łazienkowy odpływ liniowy
Łazienkowy odpływ liniowy
Wentylacja i klimatyzacja
Ela - Członkini Klubu Budujących Dom, klimatyzator ścienny użytkuje od sierpnia 2019 r. Dom: parterowy z garażem, 136 m2. Ściany w technologii szkieletu drewnianego. Duże okna od wschodu i południa, dobudowano zimny ogród zimowy. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Lokalizacja - na nasłonecznionej działce. Klimatyzacja: klimatyzator typu split ze ścienną jednostką wewnętrzną. Wydajność chłodzenia 5,1 kW i grzania 5,2 kW, sześciowarstwowy filtr, ekologiczny czynnik R32, klasa energetyczna A++/A+, tzw. inteligentny nawiew, cicha praca 19 dB, Wi- Fi. Sterowanie - pilotem. Lokalizacja - w jadalni.
Ela - Członkini Klubu Budujących Dom, klimatyzator ścienny użytkuje od sierpnia 2019 r.
Ela - Członkini Klubu Budujących Dom, klimatyzator ścienny użytkuje od sierpnia 2019 r.
Aneta i Marek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzator przenośny użytkują od lipca 2019 r. Dom: murowany, trzykondygnacyjny; powierzchnia 176 m2; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i 12 cm styropianu; okna o standardowej wielkości; wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja - w słońcu. Klimatyzacja: klimatyzator przenośny, monoblokowy. Moc chłodzenia 7000 BTU, funkcje 3 w 1 chłodzenie, osuszanie, wentylator, wydajność osuszania 17 l/24 h, dwie prędkości wentylatora: niska/wysoka, zakres temperatury 16-31°C, przepływ powietrza 380 m3/h, klasa energetyczna A, zużycie energii 780 W, filtry zatrzymujące kurz. Sterowanie - pilotem.
Aneta i Marek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzator przenośny użytkują od lipca 2019 r.
Aneta i Marek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzator przenośny użytkują od lipca 2019 r.
Ewelina i Tomek - Czytelnicy Budujemy Dom, klimatyzator stacjonarny użytkują od 2019 r. Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; 273,60 m2; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o grubości 30 cm i 16 cm styropianu; duże okna; wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja - w słońcu. Klimatyzacja: stacjonarna, typu split; model z jonizatorem powietrza; kontrola zużycia energii, inwerterowy napęd sprężarek; podwójne filtry przeciwkurzowe; wydajność 5,0/5,8 kW; cicha praca dmuchaw 19 dB; klasa energetyczna A++/A+. Sterowanie - przez smartfon, tablet, pilot. Lokalizacja - w jadalni.
Ewelina i Tomek - Czytelnicy Budujemy Dom, klimatyzator stacjonarny użytkują od 2019 r.
Ewelina i Tomek - Czytelnicy Budujemy Dom, klimatyzator stacjonarny użytkują od 2019 r.
Bogusia - Czytelniczka Budujemy Dom, stacjonarny klimatyzator użytkuje od 2010 r. Dom: parterowy z użytkowym poddaszem i z garażem; powierzchnia 179 m2; ściany w konstrukcji szkieletu drewnianego, składające się z (licząc od zewnątrz) tynku akrylowego, styropianu o grubości 2 x 5 cm, płyty OSB, wełny mineralnej o grubości 20 cm, folii budowlanej, płyt g-k; średniej wielkości okna; wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja - w słońcu. Klimatyzacja: instalacja stacjonarna, typu split; wydajność 3,5 kW; inwerterowy napęd sprężarki; filtry przeciwkurzowe. Sterowanie - pilotem. Lokalizacja - w sypialni na parterze.
Bogusia - Czytelniczka Budujemy Dom, stacjonarny klimatyzator użytkuje od 2010 r.
Bogusia - Czytelniczka Budujemy Dom, stacjonarny klimatyzator użytkuje od 2010 r.
Monika i Irek - Czytelnicy Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkują od maja 2019 r. Dom: murowany, parterowy (ewentualna adaptacja poddasza); powierzchnia 110 m2; kubatura (na razie) 280 m3. Wentylacja mechaniczna: centrala z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła (produkcji polskiej); wydajność 450 m3/h; odzysk ciepła do 93,4 %; modulowany letni by-pass; czujnik wilgotności; energooszczędne wentylatory EC o wysokim sprężu 1000 Pa. Przewody wentylacyjne - o przekroju prostokątnym i szerokości 125-200 mm.
Monika i Irek - Czytelnicy Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkują od maja 2019 r.
Monika i Irek - Czytelnicy Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkują od maja 2019 r.
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2012 r. Dom: energooszczędny, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i 20 cm styropianu; powierzchnia 180 m2, kubatura 450 m3. Wentylacja mechaniczna: z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła; z letnim zewnętrznym by-passem; sprawność odzysku ciepła 95%; wydajność 400 m3/h; spręż dyspozycyjny 340 Pa; dwa filtry klasy G3; nagrzewnica wstępna 1000 W. Przewody wentylacyjne - o średnicy 75-180 mm.
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2012 r.
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2012 r.
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2010 r. Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych i 15 cm styropianu o podwyższonej izolacyjności cieplnej; powierzchnia 180 m2, kubatura 900 m3. Wentylacja mechaniczna: z wymiennikiem obrotowym; wydajność 500 m3/h; spręż 300 Pa; silniki wentylatorów elektronicznie komutowane; filtry klasy F5; nagrzewnica elektryczna 1000 W. Przewody wentylacyjne - okrągłe, ze stali, 125-200 mm. Lokalizacja - w pomieszczeniu gospodarczym na parterze.
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2010 r.
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2010 r.
Paweł - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2013 r. Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i 15 cm styropianu (na poddaszu pod drewnianą okładziną wełna mineralna); powierzchnia 170 m2, kubatura 629 m3. Wentylacja mechaniczna: z krzyżowym wymiennikiem ciepła; sprawność temperaturowa do 95%; strumień objętości powietrza (nawiew i wywiew) 400 m3/h; letni bypass zewnętrzny wymiennika; dwa płaskie filtry klasy G4; wentylatory dwustronnie ssące. Przewody wentylacyjne - od średnicy 75-200 mm.
Paweł - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2013 r.
Paweł - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2013 r.
Wentylacja i klimatyzacja Domowe powietrze trzeba wymieniać, bo jeżeli nadmiernie wzrośnie w nim ilość niektórych substancji, to staną się one groźne dla zdrowia. Dlatego w każdym domu niezbędny jest sprawnie działający system wentylacyjny. W upalne dni nie zapewnia on jednak stuprocentowego komfortu, dlatego wielu właścicieli domów decyduje się też na klimatyzację.
Wentylacja i klimatyzacja
Wentylacja i klimatyzacja
Odkurzacz centralny
Igor - Członek Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2015 r. Dom: 2 kondygnacje, powierzchnia 250 m2. Instalacja: założona w nowym domu; gniazda - 5 (w tym zaślepione gniazdo w miniapartamencie seniorki) i automatyczna szufelka (w kuchni). Akcesoria - wąż ssący o długości 9 m, rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, standardowy pakiet szczotek i ssawek. Dokupiono (w hipermarkecie) separator popiołu. Jednostka centralna: kompaktowa, system z trójstopniowym systemem filtracji (podwójny filtr cykloniczny i tzw. dokładny wkład filtracyjny), moc 1800 W, siła ssania 595 air W. Gwarancja - 5 lat. Lokalizacja - w kotłowni.
Igor - Członek Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2015 r.
Igor - Członek Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2015 r.
Aneta i Marek - Członkowie Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2019 r. Dom: 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 176 m2. Instalacja: gniazda - 3 (po jednym na każdej kondygnacji). Akcesoria - wąż o długości 9 m z rurą teleskopową z włącznikiem w rączce i płynną regulacją siły ciągu, średni pakiet szczotek i ssawek. Jednostka centralna: kompaktowa, z dwustopniowym systemem separacji śmieci (z cyklonem i bardzo szczelnym filtrem Gore-Tex, zapewniającym 98,3% filtracji), trzystopniowa turbina, moc 1950 W, siła ciągu 630 air W, 62 dB. Gwarancja - 10 lat. Lokalizacja - w garażu.
Aneta i Marek - Członkowie Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2019 r.
Aneta i Marek - Członkowie Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2019 r.
Jurek - Czytelnik Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2012 r. Dom: 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 120 m2. Instalacja: dodana w starym domu; gniazda - 2 szt. (na parterze i piętrze) oraz jedno w jednostce centralnej w piwnicy. Akcesoria - wąż ssący o długości 9 m; rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, podstawowy pakiet akcesoriów, separator do gruzu i wody. Jednostka centralna: kompaktowa, z dwustopniowym systemem separacji (z cyklonem i workiem odwróconym), moc 1800 W, siła ssania 605 air W, 76 dB. Gwarancja - 5 lat. Lokalizacja - w piwnicy.
Jurek - Czytelnik Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2012 r.
Jurek - Czytelnik Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2012 r.
Kasia i Kuba - Członkowie Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2006 r. Dom: 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 266 m2. Instalacja: ułożona podczas budowy domu. Gniazda - 3 (w centrum parteru, piętra i poddasza) i czwarta w jednostce centralnej; dwie automatyczne szufelki (w kuchni i wiatrołapie). Akcesoria - 2 węże ssące o długości 12 m z rurą teleskopową i włącznikiem w rączce, średni pakiet akcesoriów, separator popiołu. Dokupiono pokrowiec na wąż. Jednostka centralna: kompaktowa, model z cykloniczną separacją zanieczyszczeń, moc 1850 W, 66 dB. Gwarancja - 5 lat. Lokalizacja - w garażu.
Kasia i Kuba - Członkowie Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2006 r.
Kasia i Kuba - Członkowie Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2006 r.
Centralne odkurzanie Odkurzacz centralny to cała instalacja składająca się z jednostki centralnej oraz podłączonego do niej rurociągu rozprowadzonego po domu. Na końcu rur znajdują się gniazda ssące, do których wtyka się wąż z rurą teleskopową i odpowiednią końcówką do sprzątania. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia sprzątanie, nic więc dziwnego, że decyduje się na nie coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych.
Centralne odkurzanie
Centralne odkurzanie
Instalacje elektryczne
Nowe obudowy metalowe KP-DB - rozszerzenie oferty marki IDEAL TS Kanlux, w ramach uzupełniania oferty produktowej w marce IDEAL TS, wprowadził do swojej oferty pierwsze obudowy metalowe własnej produkcji KP-DB z szynami DIN do zabudowy aparatury modułowej. Przeznaczone są one dla budownictwa publicznego i biurowego. Oczywiście zakres tych produktów pozwala realizować również instalacje w innych obszarach, chociażby jako rozdzielnice domowe (w rozbudowanych instalacjach). Jednak podstawowym celem wdrożenia, jest możliwość realizacji bardziej zaawansowanych instalacji elektrycznych, które można zbudować w oparciu o obudowy KP-DB oraz aparaturę modułową marki IDEAL TS.
Nowe obudowy metalowe KP-DB - rozszerzenie oferty marki IDEAL TS
Nowe obudowy metalowe KP-DB - rozszerzenie oferty marki IDEAL TS
Ania i Radek - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2018 r. Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC w kolorze czarnym i białym; w wielu miejscach wielomodułowy, w tym listwy z gniazdami antenowymi, internetowymi, telewizyjnymi; łączniki schodowe na klatce schodowej; modele z podświetleniem diodą LED.
Ania i Radek - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2018 r.
Ania i Radek - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2018 r.
Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierał w 2018 r. Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC, w kolorze grafitowym; gniazda wtykowe i łączniki klawiszowe pogrupowane w większe i mniejsze moduły; osprzęt bryzgoszczelny w tzw. pomieszczeniach mokrych, w garażu i kotłowni - odporny na wilgoć, pył, uszkodzenia mechaniczne; łączniki krzyżowe na klatce schodowej i w holu na poddaszu; gniazda na sprzęt RTV, antenowe, internetowe, głośnikowe. Razem około 110 sztuk.
Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierał w 2018 r.
Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierał w 2018 r.
Ewelina - Czytelniczka Budujemy Dom, osprzęt i oświetlenie łazienki dobierała w 2010 r. Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC, srebrny i biały; gniazda i łączniki pogrupowane w dwu-, cztero-, pięciomodułowe zestawy; w łazienkach trójmodułowe gniazda i łączniki bryzgoszczelne; w salonie, pokoju właściciela, gabinecie - gniazda do RTV, głośników, internetowe, telefoniczne. Czujniki ruchu i centrale alarmowe; wideodomofony; regulatory pokojowe systemu grzewczego.
Ewelina - Czytelniczka Budujemy Dom, osprzęt i oświetlenie łazienki dobierała w 2010 r.
Ewelina - Czytelniczka Budujemy Dom, osprzęt i oświetlenie łazienki dobierała w 2010 r.
Instalacje elektryczne Co prawda planowanie i wykonanie domowej instalacji elektrycznej jest zadaniem dla fachowca, ale na każdym etapie powinien on konsultować się z inwestorem. Współpraca jest niezbędna, bo to właściciel domu decyduje o liczbie i rozmieszczeniu rozmaitych urządzeń elektrycznych. Od tego zależy kształt całej instalacji.
Instalacje elektryczne
Instalacje elektryczne
Dom bezpieczny i inteligentny
Planuj, licz, instaluj - system alarmowy Zakup odpowiedniego systemu alarmowego to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort. Aby uzyskać najlepsze efekty, powierz jej utworzenie profesjonaliście, który poprowadzi Cię przez wszystkie etapy.
Planuj, licz, instaluj - system alarmowy
Planuj, licz, instaluj - system alarmowy
Bezpieczeństwo domu i posesji - zewnętrzne czujki ruchu OPTEX Japońska firma OPTEX znana jest z doskonałej jakości detektorów do systemów sygnalizacji włamania i napadu. Firma jest światowym liderem w dziedzinie detekcji na zewnątrz budynków, a jej produkty cieszą się zasłużoną opinią niezawodnych, łatwych w montażu oraz odpornych na sygnalizację „fałszywych alarmów”. Czujki ruchu OPTEX mogą być stosowane w systemach alarmowych dowolnego producenta.
Bezpieczeństwo domu i posesji - zewnętrzne czujki ruchu OPTEX
Bezpieczeństwo domu i posesji - zewnętrzne czujki ruchu OPTEX
Łukasz - Czytelnik Budujemy Dom, przewodowej instalacji inteligentnej używa od 2014 r. Parametry domu: powierzchnia 160 m2. Instalacja inteligentna: przewodowa, system komunikacji KNX. Służy do sterowania - systemem grzewczym, wentylacją z rekuperatorem, oświetleniem, roletami zewnętrznymi i markizą, muzyką, kinem domowym. Komunikacja z systemem inteligentnym: z pomocą konwertera control 4, dającego dostęp do systemu on line oraz przez aplikację i telefon, pstryki (łączniki) KNX.
Łukasz - Czytelnik Budujemy Dom, przewodowej instalacji inteligentnej używa od 2014 r.
Łukasz - Czytelnik Budujemy Dom, przewodowej instalacji inteligentnej używa od 2014 r.
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, bezprzewodową instalację inteligentną użytkuje od 2018 r. Parametry domu: powierzchnia 257 m2, dwie kondygnacje. System inteligentny: bezprzewodowy. Służy do sterowania - oświetleniem oraz silnikami przy zasłonach wewnętrznych i lustrze maskującym telewizor w salonie. Komunikacja z instalacją następuje: radiowo, przez łączniki naścienne, aplikację, telefony komórkowe.
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, bezprzewodową instalację inteligentną użytkuje od 2018 r.
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, bezprzewodową instalację inteligentną użytkuje od 2018 r.
Michał - Czytelnik Budujemy Dom, przewodową instalację inteligentną założył w 2019 r. Parametry domu: powierzchnia 290 m2, dwie kondygnacje. Instalacja inteligentna: otwarta, przewodowa. Służy do sterowania - systemem grzewczym z gruntową pompą ciepła, wentylacją mechaniczną z rekuperatorem, alarmem, oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym, roletami zewnętrznymi, napędem w bramie wjazdowej i garażowej, automatycznym polewaniem. Instalacja bezprzewodowa - do obsługi multiroomu. Komunikacja z systemem inteligentnym następuje przez: tablet, łączniki naścienne i panele dotykowe, aplikację, smartfony.
Michał - Czytelnik Budujemy Dom, przewodową instalację inteligentną założył w 2019 r.
Michał - Czytelnik Budujemy Dom, przewodową instalację inteligentną założył w 2019 r.
Grzegorz - Członek Klubu Budujących Dom, instalację alarmową użytkuje od 2010 r. Parametry domu: murowany, piętrowy, powierzchnia 218 m2, garażu 56 m2. Powierzchnia działki: 900 m2. System alarmowy: przewodowy; dwie strefy ochrony. Ochrona zewnętrzna - kamery obrotowe. Ochrona przestrzenna wewnętrzna - kamery, czujniki ruchu PIR. Inne elementy systemu - 2 centrale, 2 manipulatory, sygnalizatory alarmu, zasilanie awaryjne akumulatorem. Komunikacja - komputer, aplikacja, smartfony. Domofon: przewodowy, analogowy.
Grzegorz - Członek Klubu Budujących Dom, instalację alarmową użytkuje od 2010 r.
Grzegorz - Członek Klubu Budujących Dom, instalację alarmową użytkuje od 2010 r.
Kasia i Kostek - Czytelnicy Budujemy Dom, instalację alarmu i wideodomofonu zmodernizowali w 2013 r. Parametry domu: murowany, z garażem; powierzchnia 191 m2. Powierzchnia działki: 900 m2. System alarmowy: przewodowy, połączony z firmą monitorującą. Wcześniej jedna strefa ochrony, obecnie dwie. Ochrona obwodowa wewnętrzna - 18 kontaktronów na oknach, drzwiach, bramie garażowej. Wewnętrzna ochrona przestrzenna - 11 detektorów ruchu, czujnik gazu, dymu, czadu. Inne elementy systemu - 2 centrale, 3 manipulatory (wiatrołap, hole na piętrach), antena zewnętrzna wzmacniająca sygnał, zasilanie awaryjne, pilot antynapadowy, syrena. Wideodomofon: obecnie model dotykowy, wcześniej standardowy. Wcześniej unifon wewnętrzny ze słuchawką oraz dwa przyciski bez słuchawki, teraz jeden dotykowy i dwa ze słuchawką.
Kasia i Kostek - Czytelnicy Budujemy Dom, instalację alarmu i wideodomofonu zmodernizowali w 2013 r.
Kasia i Kostek - Czytelnicy Budujemy Dom, instalację alarmu i wideodomofonu zmodernizowali w 2013 r.
Patryk - Czytelnik Budujemy Dom, alarmu używa od 2018 r. Parametry domu: murowany, piętrowy, z garażem; powierzchnia 260 m2. Powierzchnia działki: 1200 m2. System alarmowy: przewodowy, połączony z firmą monitorującą; dwie strefy ochrony. Zewnętrzna ochrona - dualne czujniki ruchu. Wewnętrzna ochrona przestrzenna - detektory ruchu PIR, w kotłowni czujniki gazu, czadu i dymu. Inne elementy systemu - 2 centrale, 2 manipulatory, antena zewnętrzna wzmacniająca sygnał, sygnalizator zewnętrzny, nadajnik radiowy, podtrzymanie zasilania. Wideodomofon: przewodowy z możliwością nagrania wiadomości i filmu (w trakcie montażu, panel bramowy zostanie założony razem z ogrodzeniem od frontu).
Patryk - Czytelnik Budujemy Dom, alarmu używa od 2018 r.
Patryk - Czytelnik Budujemy Dom, alarmu używa od 2018 r.
Zosia i Andrzej - Czytelnicy Budujemy Dom, alarm założyli w 2008 r., domofon w 2011 r. Parametry domu: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 160 m2, garaż 33 m2. Powierzchnia działki: 1200 m2. System alarmowy: przewodowy (pięciożyłowy) i bezprzewodowy, połączony z firmą monitorującą; dwie strefy ochrony. Ochrona obwodowa wewnętrzna - kontaktrony na oknach, drzwiach, bramie garażowej. Ochrona przestrzenna wewnętrzna - przewodowa, kilkanaście czujników PIR+MW. Inne elementy systemu - centrala, 3 manipulatory (wiatrołap, garaż, hol na poddaszu), 2 akumulatory, sygnalizator, radiolinia, sterownik czasowy opóźnienia, pilot antynapadowy. Domofon: przewodowy, analogowy.
Zosia i Andrzej - Czytelnicy Budujemy Dom, alarm założyli w 2008 r., domofon w 2011 r.
Zosia i Andrzej - Czytelnicy Budujemy Dom, alarm założyli w 2008 r., domofon w 2011 r.
Dom bezpieczny i inteligentny Instalacje alarmowe są obecnie powszechne w budownictwie jednorodzinnym. Zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo i wpływają na podniesienie komfortu mieszkańców. Podobną rolę pełnią instalacje inteligentne. Dodatkowo przyczyniają się do oszczędnego gospodarowania energią i zapewniają właściwy mikroklimat pomieszczeń.
Dom bezpieczny i inteligentny
Dom bezpieczny i inteligentny
Elewacje
Płytki ścienne i podłogowe: świetny przepis na nowoczesne lub stylowe wnętrze Jak zaaranżować wnętrze ciekawe, funkcjonalne, a przy tym zgodne z najnowszymi trendami? Jak wybrać piękną elewację budynku, materiał na schody czy taras? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - pomyśl o odpowiednich płytkach!
Płytki ścienne i podłogowe: świetny przepis na nowoczesne lub stylowe wnętrze
Płytki ścienne i podłogowe: świetny przepis na nowoczesne lub stylowe wnętrze
Edyta i Marcin - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2017 r. Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia 160 m2; ściany dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i 12 cm styropianu. Elewacje: tynk - cienkowarstwowy, silikonowy, barwiony w masie na odcień złamanej bieli, faktura drobny baranek 1 mm. Elastyczne panele elewacyjne - z mieszaniny akrylu i silikonu, odporne na korozję biologiczną, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Podbitka i parapety z blachy. Cokół z marmolitu.
Edyta i Marcin - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2017 r.
Edyta i Marcin - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2017 r.
Dominik - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2011 r. Dom: murowany, piętrowy, powierzchnia 180 m2; ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i styropianu (z dodatkiem grafitu) o gr. 18 cm; na termoizolacji umocowano siatkę i zaprawę klejową. Elewacje: 40% wykończone płaską blachą na rąbek stojący (jak na dachu), 60% - tarcicą z modrzewia europejskiego, deski 400-500 x 12 x 2 cm. Parapety z blachy. Oświetlenie w okapie, LED.
Dominik - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2011 r.
Dominik - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2011 r.
Ada i Igor - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układają od 2018 r. Dom: dwukondygnacyjny, pow. 250 m2; ściany dwuwarstwowe, z betonu komórkowego o grubości 24 cm i 15 cm styropianu. Elewacje: okładzina z łupka bułgarskiego o grubości 2-3 cm; wokół okien i na ścianach - obramowania i fasety wykonane ze styropianowych elementów. Cokół zostanie wykończony tynkiem mozaikowym. Parapety, rynny i rury spustowe z PVC.
Ada i Igor - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układają od 2018 r.
Ada i Igor - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układają od 2018 r.
Mariusz - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2016 r. Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 129 m2; ściany dwuwarstwowe, z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i 15 cm styropianu. Elewacje: okładzina z klinkieru - przy głównym wejściu, na wykuszu przy tarasie, na cokole. W planach - ułożenie przy pomocy agregatu cienkowarstwowego tynku silikonowego barwionego w masie na kolor cappuccino.
Mariusz - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2016 r.
Mariusz - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2016 r.
Elewacje Deszcz, śnieg, mróz, wiatr, silne nasłonecznienie - to czynniki atmosferyczne działające na zewnętrzne ściany domu. Chroniące je elewacje powinny być więc trwałe, ale przy tym estetyczne. Wszak są widoczną już na pierwszy rzut oka wizytówką każdego domu.
Elewacje
Elewacje
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, ściany w salonie wykańczał w 2019 r. Salon: powierzchnia 22 m2 (cała przestrzeń dzienna 72 m2), ściany z ceramiki poryzowanej, wysokość 7 m. Opis dekoracji ścian. 1. Na ścianie z telewizorem - pionowe elementy o wysokości 7 m, wykonane ze sklejki (10 × 2,5 cm i wys. 2 m) oklejonej fornirem dębowym. 2. Na ścianie z kominkiem płyty gresowe imitujące biały marmur (120 × 240 cm). 3. Resztę przegród wykończono farbą ceramiczną w kolorze białym i grafitowym (RAL 7016). Materiały i narzędzia: Ad. 1. Do wiercenia, do drewna, drabina, rusztowanie. Ad 2. Poziomnica, pace zębate. Ad 3. Wałki i pędzle do malowania.
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, ściany w salonie wykańczał w 2019 r.
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, ściany w salonie wykańczał w 2019 r.
Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2010 r. Salon: powierzchnia 50 m2, początkowo ściany wykończone zaprawą tradycyjną z domieszką piasku kwarcowego. Opis dekoracji ścian. 1. Na trzech przegrodach beton dekoracyjny w postaci gotowej masy. 2. Na fragmencie trzeciej - okładzina imitująca kamień. 3. Przy kominku ściana z cegły rozbiórkowej. 4. W jadalni wykończenia z farby lateksowej w kolorze pudrowego różu. Materiały i narzędzia: Ad. 1. Paca ze stali nierdzewnej, wałki i pędzle. Ad. 2. Szpachelka. Ad. 3. Kielnia. Ad. 4. Wałek.
Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2010 r.
Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2010 r.
Ada - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie wykańczała w 2015 r. Salon: powierzchnia 37 m2 (wraz z jadalnią), ściany wykończone gipsem, wysokość 2,60 m. Opis dekoracji ścian. 1. Okładzina z gipsu imitująca cegły, pomalowana emulsją na kolor jasnoszary. 2. Tapeta winylowa w kolorze ecru. 3. Listwy podsufitowe wykończone tą samą farbą ścienną, przypodłogowe - farbą alkilową w kolorze białym. Materiały i narzędzia: Ad. 1. Okładzina gipsowa, grunt, klej gipsowy, pistolet do aplikacji kleju, paca zębata, farba, wałki i pędzle, drabina. Ad. 2. Grunt, tapeta i klej do tapet, stalowa linijka, nóż do cięcia tapet, wałek do kleju, długi plastikowy dociskacz i gumowy wałek do krawędzi, ściereczka.
Ada - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie wykańczała w 2015 r.
Ada - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie wykańczała w 2015 r.
Bogusia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2016 r. Salon: powierzchnia 50 m2 (razem z jadalnią), wysokość 2,82 m, ściany otynkowane zaprawą z kwarcem i gipsową. Opis dekoracji ścian. 1: panele 3D z gipsu na ścianie z telewizorem, przy wejściu na klatkę schodową, pomalowane farbą lateksową w kolorze białym. 2. Reszta ścian ma gładką powłokę również z białej emulsji lateksowej. Materiały i narzędzia: Ad. 1. Panele 3D, grunt, klej do gipsu, gips szpachlowy, gładź gipsowa, farba lateksowa, listwa startowa, poziomnica, metrówka, papier ścierny, piłka do drewna, narzędzia do nakładania kleju, urządzenie do natryskiwania farby. Ad. 2. Wałki i pędzle do malowania.
Bogusia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2016 r.
Bogusia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2016 r.
Marta i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany malowali w 2014 r. Pomieszczenia: strefa dzienna i sypialnie dzieci. Farby: lateksowe (w łazienkach z preparatami przeciwgrzybicznymi), tablicowe i magnetyczne. Bez lub z niską zawartością LZO. Z mieszalnika, sporządzone według palety RAL. Narzędzia: wałki i pędzle do malowania.
Marta i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany malowali w 2014 r.
Marta i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany malowali w 2014 r.
Kasia i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany malowali w 2010 r., elementy z drewna w 2018 r. Pomieszczenia: kuchnia i strefa dzienna, sypialnia właścicieli. Farby: na ścianach - gotowe, lateksowa w kolorze bladoróżowym i grafitowym z metalicznym połyskiem oraz transparentna z brokatem w pastelowym kolorze. Na boazerii z drewna - niekryjąca, lekko barwiąca bejca, wykonana w mieszalniku na zamówienie, a także półmatowy bezbarwny lakier do drewna. Narzędzia: wałki z włosiem, teleskopowy drążek, taśma malarska.
Kasia i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany malowali w 2010 r., elementy z drewna w 2018 r.
Kasia i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany malowali w 2010 r., elementy z drewna w 2018 r.
Ewa i Tomek - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany malowali w 2016 r. Pomieszczenia: sypialnie dzieci. Farby: specjalne na sufit, lateksowe oraz tablicowa i magnetyczna. Kolor - biały, pudrowy róż, waniliowy, czarny. Narzędzia: pędzle, wałki i teleskopowy drążek, taśma malarska, folie i papier do ochrony podłogi.
Ewa i Tomek - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany malowali w 2016 r.
Ewa i Tomek - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany malowali w 2016 r.
Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, odświeżała ściany w 2017 r. Pomieszczenia: kuchnia i strefa dzienna. Farby: na ścianach - lateksowe, gotowe, z atestami i certyfikatem jakości; stopień połysku satyna; odporność na ścieranie klasa I i II. Na sufitach - sufitowa, głęboki mat. Narzędzia: masa do szpachlowania, szpachelka, papier ścierny, wałki i pędzle do malowania, teleskopowy drążek, kuwety, taśma malarska, folie i papier na podłogę, drabina.
Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, odświeżała ściany w 2017 r.
Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, odświeżała ściany w 2017 r.
Ściany, okładziny, sucha zabudowa Ściany i sufity zajmują największe powierzchnie w domu, dlatego od sposobu ich wykończenia w ogromnej mierze zależy, jak efektownie będą wyglądały wnętrza. Do wyboru jest wiele rozwiązań, różniących się pracochłonnością, właściwościami użytkowymi i nakładami finansowymi.
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Schody
Agnieszka i Michał - Czytelnicy Budujemy Dom, schody użytkują od 2003 r. Parametry domu: murowany, powierzchni 219 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej 3 m. Schody: dwubiegowe ze spocznikiem, szerokość 100 cm. Wykonane z klejonego warstwowo drewna dębowego, pomalowanego lakierem. Konstrukcja - wylana z żelbetu. Stopnie - 10 + 7 sztuk, wysokość 18,5 cm, głębokość do 30 cm. Spocznik - 2 x 1 m. Balustrada - wysokość 95 cm; ze stali, pomalowanej proszkowo na kolor czarny, poręcz z drewna dębowego. Oświetlenie - 2 kinkiety nad spocznikiem. Lokalizacja - w holu.
Agnieszka i Michał - Czytelnicy Budujemy Dom, schody użytkują od 2003 r.
Agnieszka i Michał - Czytelnicy Budujemy Dom, schody użytkują od 2003 r.
Magda i Paweł - Członkowie Klubu Budujących Dom, zabiegowe schody użytkują od 2008 r. Parametry domu: murowany, powierzchnia 160 m2; 2 kondygnacje, dolna o wysokości 2,80 m. Schody: zabiegowe, szerokość 110 cm. Konstrukcja - ze stali, ażurowa. Stopnie - 15 sztuk, wysokość 19 cm, głębokość 28-34 cm, wykończone klejonym drewnem. Balustrada - wysokość 97 cm, ze stali nierdzewnej i stalowych linek. Oświetlenie - żyrandol i halogeny na ścianie. Lokalizacja - w głównym holu, w centrum budynku.
Magda i Paweł - Członkowie Klubu Budujących Dom, zabiegowe schody użytkują od 2008 r.
Magda i Paweł - Członkowie Klubu Budujących Dom, zabiegowe schody użytkują od 2008 r.
Ania i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, zewnętrzne schody dobudowali w 2016 r. Parametry domu: murowany, powierzchnia 170 m2, 4 kondygnacje. Schody: wcześniej były przy wejściu i przy bocznym tarasie; 3 lata temu dodano przy wyjściu z kuchni jednobiegowe o szerokości 120 cm i taras o wymiarach 3,5 x 4,5 m. Konstrukcja - żelbetowa, w stemplowanym szalunku. Stopnie - 11 szt., wysokość 18 cm, głębokość 30 cm. Wykończone mrozoodpornym i antypoślizgowym gresem. Balustrada - o wysokości 100 cm, ze stali. Oświetlenie - w podstopnicach lampki LED. Lokalizacja - z tyłu budynku, w centralnym miejscu, przy kuchni; od wschodu.
Ania i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, zewnętrzne schody dobudowali w 2016 r.
Ania i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, zewnętrzne schody dobudowali w 2016 r.
Monika i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, schody użytkują od 2018 r. Parametry domu: murowany, powierzchnia 115 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej - 2,75 m. Schody: zabiegowe, wykończone płomieniowanym marmurem Pietra Grey; szerokość biegu 100 cm. Konstrukcja - z żelbetonu. Stopnie - 17 szt., wysokość 18 cm. Balustrada - wysokości 97 cm, ze stali pomalowanej farbą proszkową w kolorze antracyt. Oświetlenie - kinkiet na ścianie wykończonej okładziną imitującą cegłę. Lokalizacja - w centrum domu, w salonie.
Monika i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, schody użytkują od 2018 r.
Monika i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, schody użytkują od 2018 r.
Schody W nowoczesnych domach schody służą nie tylko do komunikacji pomiędzy kondygnacjami. Dzięki wyszukanej stylistyce mogą również stanowić ozdobę np. salonu.
Schody
Schody
Tarasy
Ada - Czytelniczka Budujemy Dom, taras użytkuje od jesieni 2017 r. Taras: narożny, podniesiony na wys. 62 cm, pow. 50 m2; legary z drewna świerkowego ułożone na betonowych stopach. Nawierzchnia - olejowane, ryflowane deski z modrzewia syberyjskiego o gr. 27 mm i szer. 142 mm. Zadaszenie - stałe, pełne; konstrukcja i balustrady z kantówki modrzewiowej; balustrada o wys. 1 m, poręcz z kantówki 16 cm; dach pokryty gontem bitumicznym. Położenie - przy bocznej i tylnej ścianie domu, przy salonie i kuchni, skierowany na południe.
Ada - Czytelniczka Budujemy Dom, taras użytkuje od jesieni 2017 r.
Ada - Czytelniczka Budujemy Dom, taras użytkuje od jesieni 2017 r.
Danka i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, taras użytkują od 2008 r. Taras: wykonany metodą na mokro, na płycie betonowej; 7 x 7 m, pow. 49 m2. Nawierzchnia - z mrozoodpornych płytek gresowych. Zadaszenie - stałe i pełne, nad połową płyty. Położenie - pod stropem budynku w narożnej wnęce, przy salonie i sypialni, od południa i zachodu.
Danka i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, taras użytkują od 2008 r.
Danka i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, taras użytkują od 2008 r.
Iza - Czytelniczka Budujemy Dom, posadzkę tarasu wyremontowała w 2018 r. Taras: o powierzchni 50 m2. Nawierzchnia - poprzednio płyta betonowa wykończona gresem, obecnie płyty betonowe w kilku rozmiarach, imitujące szary piaskowiec, ułożone metodą na sucho. Zadaszenie - markiza z napędem. Położenie - przy tylnej ścianie domu, przy salonie, wystawa północno-wschodnia.
Iza - Czytelniczka Budujemy Dom, posadzkę tarasu wyremontowała w 2018 r.
Iza - Czytelniczka Budujemy Dom, posadzkę tarasu wyremontowała w 2018 r.
Ewelina - Członkini Klubu Budujemy Dom, taras remontowała w 2017 r. Taras: wcześniej tylko płyta betonowa, wykończona gresem; obecnie - powiększony podest z kompozytu (ryflowane deski z profilem komorowym), a przy nim nawierzchnia z kostki betonowej. Zadaszenie - namiot sułtana. Położenie - przy tylnej ścianie domu, przy salonie i ogrodzie zimowym, ekspozycja północna.
Ewelina - Członkini Klubu Budujemy Dom, taras remontowała w 2017 r.
Ewelina - Członkini Klubu Budujemy Dom, taras remontowała w 2017 r.
Monika i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, taras wyremontowali wiosną 2019 r. Taras: z drewna, wcześniej dębowego, obecnie modrzewiowego; legary ułożone na stopach z lekkiej żywicznej masy montażowej. Nawierzchnia - nieryflowane deski o grubości 27 mm i szerokości 150 mm, zabezpieczone zabarwionym olejem. Zadaszenie - konstrukcja i balustrada z kantówki dębowej 16 cm; dach pokryty płytami z poliwęglanu 20 mm. Położenie - przy bocznej i tylnej ścianie domu, przy salonie; skierowany na zachód.
Monika i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, taras wyremontowali wiosną 2019 r.
Monika i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, taras wyremontowali wiosną 2019 r.
Tarasy O tym, jak będzie wykonany taras, najlepiej zdecydować podczas projektowania domu. Niezależnie od wybranej technologii, przedsionek salonu powinien być solidny - wszak stale narażony jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, bardzo niska i wysoka temperatura. Wpływ na jego żywotność mają nie tylko zastosowane materiały, ale także fachowość prowadzonych prac.
Tarasy
Tarasy
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Ogrodzenia JONIEC® OGRODZENIA MODUŁOWE ROMA Nowoczesny design  Minimalizm formy  Prosty i szybki montaż
Ogrodzenia JONIEC®
Ogrodzenia JONIEC®
Julita i Jurek - Czytelnicy Budujemy Dom, ogrodzenie stawiali w 2007 r. Ogrodzenie: od frontu - o długości 70 m. Słupki przy bramie, furtce, śmietniku z łupka szydłowieckiego. Przęsła - poprzeczki z kątowników stalowych i sztachety. Furtki - 3 szt. o szerokości 0,90 m, główna z elektrozaczepem i domofonem, 2 w wiacie śmietnikowej zamykane na klucz. Brama - o szerokości 5 m, przesuwna, jednoskrzydłowa, samonośna; z napędem i pilotami.
Julita i Jurek - Czytelnicy Budujemy Dom, ogrodzenie stawiali w 2007 r.
Julita i Jurek - Czytelnicy Budujemy Dom, ogrodzenie stawiali w 2007 r.
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, ogrodzenie stawiał w 2013 r. Ogrodzenie: o wysokości 1,75 m; słupki, murki, podmurówka wzniesione z pustaków betonowych i otynkowane; między nimi przęsła z ocynkowanej stali pomalowanej farbą proszkową, o szerokości 2,50 m i słupki stalowe 8 × 8 cm. Fundament - liniowy, zbrojony o głębokości 1,20 m. Furtki - dwie o szerokości 0,95 m, główna z domofonem i elektrozaczepem, do śmietnika zamykana na klucz. Brama - przesuwna, jednoskrzydłowa o szerokości 5 m, z napędem. Reszta ogrodzenia - z paneli z drutu oraz siatki.
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, ogrodzenie stawiał w 2013 r.
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, ogrodzenie stawiał w 2013 r.
Paweł - Czytelnik Budujemy Dom, ogrodzenie stawiał w 2018 r. Ogrodzenie: z elementów prefabrykowanych - długość 2 × 60 m i 17,40 m, wysokość z podmurówką 1,70 m. Fundament i podmurówka - gotowe elementy z betonu, stopy o głębokości 0,60 m (przy bramie 1,5 m). Słupki - między przęsłami o wymiarach 5 × 7 cm, przy furtce i bramie o wym. 15 × 15 cm. Gotowe przęsła - 2,50 × 1,50 m, wykonane z drutu o grubości 5 mm, ocynkowanego i pomalowanego lakierem proszkowym na kolor antracyt. Furtka - o szerokości 1 m, z elektrozaczepem. Brama - jednoskrzydłowa, przesuwna, o szerokości 6 m; z napędem i pilotami.
Paweł - Czytelnik Budujemy Dom, ogrodzenie stawiał w 2018 r.
Paweł - Czytelnik Budujemy Dom, ogrodzenie stawiał w 2018 r.
Ogrodzenia i bramy wjazdowe Ogrodzenie posesji powinno być trwałe, estetyczne i nie wymagające skomplikowanej konserwacji. Dobrze też, by współgrało z otoczeniem. Wymagania dotyczące bramy wjazdowej są podobne, choć w tym przypadku ważne jest jeszcze to, by zapewniała komfortowy i bezpieczny wjazd na działkę.
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Nawierzchnie
Podjazd z płyt wielkoformatowych - jak go prawidłowo wykonać? Podjazd z betonowych płyt w formacie XL to najbardziej pożądany kierunek wśród inwestorów. Powodów jest wiele. Są nimi nie tylko względy użytkowe materiału, związane z odpornością oraz wytrzymałością na działanie aury czy szkodliwe czynniki zewnętrzne. To przede wszystkim gwarancja stworzenia spójnej, modnej aranżacji, całkowicie dopasowanej do charakteru posesji.
Podjazd z płyt wielkoformatowych - jak go prawidłowo wykonać?
Podjazd z płyt wielkoformatowych - jak go prawidłowo wykonać?
Marzena - Czytelniczka Budujemy Dom, nawierzchnię układała w 2012 r. Działka: grunt piaszczysty. Nawierzchnia: z płyt betonowych o wymiarach 50 x 50 i 50 x 25 cm, z posypką mineralną; grubość 6 cm. Kolor - jasno- i ciemnoszary. Kostka bazaltowa - drobna. Grys granitowy. Położona na - tarasie, ganku, podjeździe, ścieżkach, w domku ogrodnika - razem 70 m2.
Marzena - Czytelniczka Budujemy Dom, nawierzchnię układała w 2012 r.
Marzena - Czytelniczka Budujemy Dom, nawierzchnię układała w 2012 r.
Basia i Janusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, nawierzchnię ułożyli w 2007 r. Działka: grunt piaszczysty, Nawierzchnia: z betonu, kostka dwuwarstwowa, zaimpregnowana przemysłowo, z fazowanymi krawędziami. Wymiary - grubość 8 cm. Obrzeża - wyrobione z zaprawy betonowej, przed wjazdem na działkę z gotowych krawężników. Położona na - podjeździe, opasce i ścieżce - razem na powierzchni 222 m2.
Basia i Janusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, nawierzchnię ułożyli w 2007 r.
Basia i Janusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, nawierzchnię ułożyli w 2007 r.
Halina i Zbyszek - Czytelnicy Budujemy Dom, nawierzchnię ułożyli w 1999 r. Działka: grunt niejednorodny. Kostka brukowa: z granitu na podjeździe i dziedzińcu; bruk dębowy pod wiatą.
Halina i Zbyszek - Czytelnicy Budujemy Dom, nawierzchnię ułożyli w 1999 r.
Halina i Zbyszek - Czytelnicy Budujemy Dom, nawierzchnię ułożyli w 1999 r.
Joanna i Michał - Czytelnicy Budujących Dom, nawierzchnię ułożyli w maju 2018 r. Działka: grunt gliniasty, zwięzły i mokry. Nawierzchnia: kostka z betonu, dwuwarstwowa, grubość 6 cm, elementy w trzech rozmiarach. Kolor - ciemnoszary i jasnoszary. Obrzeża - z gotowych krawężników betonowych. Ułożone na - chodniku i podjeździe o łącznej powierzchni 130 m2.
Joanna i Michał - Czytelnicy Budujących Dom, nawierzchnię ułożyli w maju 2018 r.
Joanna i Michał - Czytelnicy Budujących Dom, nawierzchnię ułożyli w maju 2018 r.
Adam - Członek Klubu Budujących Dom, kostkę z betonu używa od marca 2019 r. Działka: grunt gliniasty. Kostka brukowa: z betonu, gładka. Kolor - szary. Wymiary - grubość 6 cm, 3 różne prostokątne elementy. Obrzeża - z betonu, na betonowym fundamencie. Położona na - podjeździe i ścieżkach oraz pod wiatą garażową - razem pow. 249 m2.
Adam - Członek Klubu Budujących Dom, kostkę z betonu używa od marca 2019 r.
Adam - Członek Klubu Budujących Dom, kostkę z betonu używa od marca 2019 r.
Adrianna i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, kostkę betonową użytkują od 2016 r. Działka: grunt piaszczysty. Kostka brukowa: dwuwarstwowa z betonu, z fazowanymi krawędziami. Wymiary - grubość 6 cm, 4 różne rozmiary (20 × 30 cm, 20 × 20 cm, 20 × 10 cm i 10 × 10 cm). Kolor - kasztan. Obrzeża - krawężniki betonowe. Położona na - podjeździe, drodze gospodarczej, opasce i ścieżce - razem 335 m2.
Adrianna i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, kostkę betonową użytkują od 2016 r.
Adrianna i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, kostkę betonową użytkują od 2016 r.
Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, kostkę klinkierową położyła w 2012 r., a kamienną w 2016 r. Działka: grunt ilasty. Kostka brukowa: na podjeździe - najpierw kostka z klinkieru, obecnie z łupka granitowego; pod wiatą - kostka z klinkieru.
Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, kostkę klinkierową położyła w 2012 r., a kamienną w 2016 r.
Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, kostkę klinkierową położyła w 2012 r., a kamienną w 2016 r.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, nawierzchnię z kostki betonowej ułożył w 2014 r. Działka: grunt piaszczysty. Kostka brukowa: dwuwarstwowa z betonu. Wymiary - grubość 8 cm, 11,9 × 8,9 cm, 11,9 × 11,9 cm, 11,9 × 17,9 cm. Kolor - zestaw trzech rozmiarów i kolorów o nazwie złota jesień. Obrzeża - z gotowych krawężników. Położona na - podjeździe o powierzchni 105 m2.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, nawierzchnię z kostki betonowej ułożył w 2014 r.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, nawierzchnię z kostki betonowej ułożył w 2014 r.
Nawierzchnie Ogrodowe trakty i podjazd do garażu powinny być trwałe, wygodne w użytkowaniu i estetyczne. Podczas ich wykonywania nie można zapomnieć o utworzeniu delikatnych spadków, dzięki którym na nawierzchni nie będą się tworzyć kałuże.
Nawierzchnie
Nawierzchnie
ABC Budowania 2020
ABC Budowania 2020
Spis treści
Wybór działki
Wybór działki
Projekt i wykonawca
Dom do samodzielnego montażu - czy to możliwe? Projekt i wykonawca
Fundamenty
Folia hydoizolacyjna IZOWINYL
Ściany i stropy
Ściany i stropy Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2009 r. Marta i Mikołaj - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2010 r. Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2013 r. Rozwiązania ścienne - POROTHERM T DRYFIX, POROTHERM DRYFIX Styropian Austrotherm - zdrowe serce każdego systemu dociepleń System budowy H+H
Konstrukcja dachu
Konstrukcja dachu Membrany dachowe nowej generacji Folie paroizolacyjne i folie wytłaczane Hydroizolacje dachów płaskich i tarasów Energooszczędne płyty PIR, izolacja nakrokwiowa POWERROOF, izolacja posadzki EUROFLOOR
Pokrycia dachowe i rynny
Pokrycia dachowe i rynny Rozwiązania dachowe
Okna, drzwi, rolety
Okna, drzwi i rolety Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2011 r. Robert - Członek Klubu Budujących Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r. Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r. Monika i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, okno dachowe użytkują od 2017 r. Ada - Czytelniczka Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2015 r. Beata - Czytelniczka Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2012 r. Marta - Czytelniczka Budujemy Dom, okna dachowe używa od 2005 r. Joanna - Członkini Klubu Budujących Dom, okna dachowe użytkuje od 2011 r. Joanna i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2011 r. Jola i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety na oknach fasadowych użytkują od 2017 r. Edyta - Czytelniczka Budujemy Dom, zewnętrzne markizy na oknach dachowych użytkuje od 2016 r. Danusia i Janusz - Członkowie Klubu Budujemy Dom, żaluzje wewnętrzne użytkują od 2008 r. Bogusia i Marek - Członkowie Klubu Budujących Dom, markizę na oknie dachowym użytkują od 2017 r. Karolina i Paweł - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety użytkują od lutego 2017 r. Jola - Czytelniczka Budujemy Dom, okiennice użytkuje od 2007 r. Ela - Czytelniczka Budujemy Dom, rolety zewnętrzne użytkuje od 2007 r.
Bramy garażowe
Bramy garażowe Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2010 r. Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, górną segmentową bramę użytkuje od 2006 r. Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2016 r. Radek - Czytelnik Budujemy Dom, 2 segmentowe bramy garażowe użytkuje od 2018 r.
Ogrody zimowe
Ogrody zimowe
Kotły i podgrzewacze
Kotły i podgrzewacze LOGAMAX PLUS GB122i - technologie w stylu premium
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe REGULUS®-SYSTEM - wysokosprawne wymienniki ciepła CU/AL = efektywne grzanie i chłodzenie
Pompy, kolektory, fotowoltaika
Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika Czas na ekologiczną rewolucję z marką DE DIETRICH HANPLAST ENERGY™ - instalacje fotowoltaiczne SMARTWIRE (HJT) STIEBEL ELTRON - pompy ciepła i centralna wentylacja do twojego domu
Kominy i kominki
Kominy i kominki Systemy kominowe WADEX
Woda w domu
Woda w domu
Kanalizacja
Kanalizacja Sebastian - Czytelnik Budujemy Dom, oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2015 r. Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, oczyszczalnię ścieków użytkują od 2005 r. Marta i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, drenażową oczyszczalnię użytkują od 2018 r. Kinga i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, oczyszczalnię użytkują od 2014 r.
Łazienkowy odpływ liniowy
Łazienkowy odpływ liniowy Danka - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ punktowy pod prysznicem zamontowała w 2007 r. Magda i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy pod prysznicem zamontowali w 2015 r. Agnieszka i Bogdan - Czytelnicy Budujemy Dom, odpływ liniowy w remontowanej łazience założyli w 2017 r. Elegancki prysznic bez barier
Wentylacja i klimatyzacja
Wentylacja i klimatyzacja Paweł - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2013 r. Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2010 r. Robert - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2012 r. Monika i Irek - Czytelnicy Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkują od maja 2019 r. Bogusia - Czytelniczka Budujemy Dom, stacjonarny klimatyzator użytkuje od 2010 r. Ewelina i Tomek - Czytelnicy Budujemy Dom, klimatyzator stacjonarny użytkują od 2019 r. Aneta i Marek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzator przenośny użytkują od lipca 2019 r. Ela - Członkini Klubu Budujących Dom, klimatyzator ścienny użytkuje od sierpnia 2019 r.
Odkurzacz centralny
Centralne odkurzanie Kasia i Kuba - Członkowie Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2006 r. Jurek - Czytelnik Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2012 r. Aneta i Marek - Członkowie Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2019 r. Igor - Członek Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2015 r.
Instalacje elektryczne
Instalacje elektryczne Ewelina - Czytelniczka Budujemy Dom, osprzęt i oświetlenie łazienki dobierała w 2010 r. Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierał w 2018 r. Ania i Radek - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2018 r. Nowe obudowy metalowe KP-DB - rozszerzenie oferty marki IDEAL TS
Dom bezpieczny i inteligentny
Dom bezpieczny i inteligentny Zosia i Andrzej - Czytelnicy Budujemy Dom, alarm założyli w 2008 r., domofon w 2011 r. Patryk - Czytelnik Budujemy Dom, alarmu używa od 2018 r. Kasia i Kostek - Czytelnicy Budujemy Dom, instalację alarmu i wideodomofonu zmodernizowali w 2013 r. Grzegorz - Członek Klubu Budujących Dom, instalację alarmową użytkuje od 2010 r. Michał - Czytelnik Budujemy Dom, przewodową instalację inteligentną założył w 2019 r. Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, bezprzewodową instalację inteligentną użytkuje od 2018 r. Łukasz - Czytelnik Budujemy Dom, przewodowej instalacji inteligentnej używa od 2014 r. Bezpieczeństwo domu i posesji - zewnętrzne czujki ruchu OPTEX Planuj, licz, instaluj - system alarmowy
Elewacje
Elewacje Mariusz - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2016 r. Ada i Igor - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układają od 2018 r. Dominik - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2011 r. Edyta i Marcin - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2017 r. Płytki ścienne i podłogowe: świetny przepis na nowoczesne lub stylowe wnętrze
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Ściany, okładziny, sucha zabudowa Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, odświeżała ściany w 2017 r. Ewa i Tomek - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany malowali w 2016 r. Kasia i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany malowali w 2010 r., elementy z drewna w 2018 r. Marta i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany malowali w 2014 r. Bogusia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2016 r. Ada - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie wykańczała w 2015 r. Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2010 r. Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, ściany w salonie wykańczał w 2019 r.
Posadzki
Posadzki
Schody
Schody Monika i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, schody użytkują od 2018 r. Ania i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, zewnętrzne schody dobudowali w 2016 r. Magda i Paweł - Członkowie Klubu Budujących Dom, zabiegowe schody użytkują od 2008 r. Agnieszka i Michał - Czytelnicy Budujemy Dom, schody użytkują od 2003 r.
Tarasy
Tarasy Monika i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, taras wyremontowali wiosną 2019 r. Ewelina - Członkini Klubu Budujemy Dom, taras remontowała w 2017 r. Iza - Czytelniczka Budujemy Dom, posadzkę tarasu wyremontowała w 2018 r. Danka i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, taras użytkują od 2008 r. Ada - Czytelniczka Budujemy Dom, taras użytkuje od jesieni 2017 r.
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Ogrodzenia i bramy wjazdowe Paweł - Czytelnik Budujemy Dom, ogrodzenie stawiał w 2018 r. Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, ogrodzenie stawiał w 2013 r. Julita i Jurek - Czytelnicy Budujemy Dom, ogrodzenie stawiali w 2007 r. Ogrodzenia JONIEC®
Nawierzchnie
Nawierzchnie Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, nawierzchnię z kostki betonowej ułożył w 2014 r. Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, kostkę klinkierową położyła w 2012 r., a kamienną w 2016 r. Adrianna i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, kostkę betonową użytkują od 2016 r. Adam - Członek Klubu Budujących Dom, kostkę z betonu używa od marca 2019 r. Joanna i Michał - Czytelnicy Budujących Dom, nawierzchnię ułożyli w maju 2018 r. Halina i Zbyszek - Czytelnicy Budujemy Dom, nawierzchnię ułożyli w 1999 r. Basia i Janusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, nawierzchnię ułożyli w 2007 r. Marzena - Czytelniczka Budujemy Dom, nawierzchnię układała w 2012 r. Podjazd z płyt wielkoformatowych - jak go prawidłowo wykonać?