Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Wybór działki

Wybór działki
Żeby zacząć budowę domu, trzeba - co oczywiste - posiadać działkę. Najlepiej, gdy jest dobrze skomunikowana, z dostępem do mediów i takimi warunkami gruntowymi, które umożliwiają bezproblemowe wzniesienie budynku. O parcelę idealną trudno, bo jest ich niewiele i trzeba za nie sporo zapłacić. Ale warto poszukać, bo od dobrego wyboru zależy komfort mieszkania przez wiele lat.

Projekt i wykonawca

Projekt i wykonawca
Projekt indywidualny czy z katalogu? Dom parterowy czy piętrowy? Jaka powierzchnia budynku? Na te i inne pytania trzeba odpowiedzieć podczas wyboru projektu domu.
Dom do samodzielnego montażu - czy to możliwe?
Każdy z nas stając przed podjęciem decyzji o budowie nawet najmniejszego domu rekreacyjnego, bierze pod uwagę koszt jaki musi ponieść, znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej. Zazwyczaj nie jest to łatwe, bo dobre firmy mają bardzo odległe terminy a te, które są „od ręki” niejednokrotnie są niesłowne i jakość ich usług stoi pod znakiem zapytania. Można także wybudować go samodzielnie, ale trzeba mieć na to dużo czasu.
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Fundamenty

Roboty ziemne i fundamenty
Wbicie pierwszej łopaty na budowie domu to szczególny moment - inwestycja przechodzi z fazy planowania do realizacji. Na początek niezwykle istotne zadanie, czyli wykonanie fundamentów. Są one bazą dla całego budynku, dlatego prace muszą być prowadzone fachowo i bardzo starannie.
Folia hydoizolacyjna IZOWINYL
Folia hydroizolacyjna IZOWINYL jest niezbrojoną folią, powstającą w procesie walcowania ze zmiękczonego polichlorku winylu. Z jednej strony jest moletowana, czyli ma wytłoczoną fakturę, co zapewnia stabilne i trwałe połączenie z zaprawą. Służy do izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej czyli chroni budynek zarówno przed wodami przesiąkającymi, jak również agresywnymi wodami pod ciśnieniem.
Ściany i stropy
Zdecydowana większość domów jednorodzinnych w naszym kraju - ok. 90% - ma ściany murowane. Do wyboru są też jednak alternatywne metody ich wznoszenia. Na jaką technologię się zdecydować? Wybór stropu również nie ogranicza się do najbardziej rozpowszechnionego typu, czyli gęstożebrowego. Jakie są zalety i wady tego i pozostałych rozwiązań?
Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2009 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, powierzchnia 131 m2. Ściany - trójwarstwowe, z bloczków betonu komórkowego o grubości 50 cm i cegły klinkierowej, z pustką powietrzną o szerokości 6 cm między nimi. Elewacje: wszędzie cieniowana, szkliwiona cegła klinkierowa. Podbitka i orynnowanie - z PVC. Parapety i cokół - z klinkieru.
Marta i Mikołaj - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2010 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny z garażem, powierzchnia 136 m2. Ściany - dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i 15 cm styropianu. Elewacje: tynk silikatowy w kolorze jasnoszarym. Na ganku, przy oknach i na garażu deski elewacyjne z egzotycznego drewna okoume. Podbitka - z PVC. Orynnowanie i parapety - z blachy. Oświetlenie - LED.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2013 r.
Dom: parterowy, powierzchnia 118 m2. Ściany - jednowarstwowe, z pustaków styropianowych o grubości 35 cm (5 x 15 x 15 cm), rdzeń o grubości 15 cm wylany z betonu. Elewacje: tynk cienkowarstwowy, silikonowo-silikatowy, barwiony w masie na kolor żółty, faktura baranek 1,5 mm. Boniowanie ze styropianu, wykończone tynkiem w kolorze szarym. Podbitka - z PVC. Parapety - z blachy. Cokół - z okładziną betonową, imitującą łupany granit.
Konstrukcja dachu
Konstrukcja i kształt dachu mają bardzo duży wpływ nie tylko na wygląd domu, ale też na swobodę aranżowania powierzchni na najwyższej kondygnacji. Wybór sposobu zwieńczenia budynku należy więc dobrze przemyśleć.
Membrany dachowe nowej generacji
Membrany dachowe, zwane również foliami dachowymi, są nowoczesnym materiałem, zastępującym papę układaną pod docelowe pokrycie dachowe. Są łatwiejsze do ułożenia i lżejsze, a dzięki swoim właściwościom skutecznie zabezpieczają poddasze i warstwę izolacji termicznej przed wilgocią i wiatrem. Membrany nowej generacji to aż 6 miesięcy dopuszczalnej ekspozycji na niszczące działanie słońca oraz bardzo duża odporność na wysokie temperatury - nawet 120°C.
Folie paroizolacyjne i folie wytłaczane
ZASTOSOWANIE: Folie paroizolacyjne - wszystkie rodzaje paroizolacji spełniają dwie funkcje: uszczelniają przegrody budowlane przed dopływem pary wodnej i uniemożliwiają powstawanie przewiewów, które są przyczyną strat ciepła w budynkach - od wewnątrz pomieszczeń montuje się paroizolacje ograniczające dopływ pary wodnej (w tej grupie są produkty o różnym oporze dyfuzyjnym: opóźniacze, regulatory i bariery parowe), a z zewnątrz membrany dachowe umożliwiające wydobywanie się pary wodnej poza konstrukcję. Folie hydroizolacyjne wytłaczane IZOFLEX - na ścianach fundamentów - jako dodatkowa izolacja przeciwwodna fundamentów lub dodatkowa warstwa drenująca w systemach zabezpieczeń wodochronnych podziemnych części budynków; na zasypywanych stropach - jako warstwa drenująco- wentylująca; na tarasach - spełnia funkcję wentylacji usuwającej wszelką wilgoć dzięki przepływowi powietrza.
Hydroizolacje dachów płaskich i tarasów
Coraz większa ilość budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych budowana jest w systemie dachów płaskich. Daje to inwestorowi możliwość zastosowania kilku rozwiązań uszczelnienia powierzchni dachu. Ogromna ilość pap wszelkiego rodzaju, styropapa, izolacje natryskowe i w końcu kilka rodzajów membran hydroizolacyjnych dachowych to wybór przed jakim stoi inwestor. Każde z rozwiązań ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników, więc decyzja co do właściwego systemu wcale nie jest prosta.
Pokrycia dachowe i rynny
Pokrycie dachowe to, obok konstrukcji, drugi najważniejszy element zwieńczenia domu. Wybór materiałów jest bardzo szeroki, ale trzeba pamiętać, by nie poprzestać na zakupie dachówek, blachy czy gontów. Ważne są też akcesoria dachowe, orynnowanie i instalacja przeciwoblodzeniowa. Bez nich dach będzie niekompletny.
Rozwiązania dachowe
ZASTOSOWANIE: Dachówki ceramiczne, system akcesoriów ceramicznych oraz technicznych do pokrycia dachów stromych oraz elewacji w różnych typach budynków. Renowacja obiektów zabytkowych - pałaców, zamków, świątyń oraz zabytkowych budynków mieszkalnych. Wybór wykrojów dachówek Koramic pozwala stosować je zarówno na budynkach o architekturze tradycyjnej, zabytkach jak również na obiektach współczesnych, o nowoczesnej bryle. Dachówki ceramiczne Koramic można stosować na dachach i elewacjach o różnych kątach nachylenia (w zależności od modelu); przy zastosowaniu membrany lub folii wstępnego krycia możliwe jest pokrycie dachu niemal płaskiego, o nachyleniu już od 15°, a także na pionowej elewacji przy zastosowaniu spinek SturmFIX.
Okna, drzwi i rolety
Wybierając okna, drzwi i rolety do domu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich cenę, ale także szereg parametrów użytkowych: ciepłochronność, zdolność do tłumienia hałasu czy rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. Istotne są też kwestie estetyczne - w końcu stolarka jest jednym z elementów elewacji, który od razu rzuca się w oczy.
Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2011 r.
Dach: o nachyleniu 35°, pokryty płaską dachówką ceramiczną. Okna dachowe: 13 obrotowych z osią obrotu w ½ skrzydła, wymiary 78 × 160 cm; 2 szyby i argon, nawiewniki o wydajności 16 m3/h; z ramami z klejonego warstwowo drewna sosnowego i jedno z ramami z PVC (w łazience), wyłaz dachowy. Lokalizacja na wszystkich połaciach dachu.
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r.
Dach: nachylenie 43°, z pofałdowaną dachówką betonową. Okna dachowe: jedno obrotowo-uchylne, 114 × 140 cm, ramy z klejonego drewna sosnowego, 3 szyby, lokalizacja w sypialni małżeńskiej, na południowo-wschodniej połaci dachu. Jedno obrotowe, 90 × 140 cm, ramy z PVC, 2 szyby i argon, w łazience rodzinnej na północno-zachodniej połaci dachu. Wyłaz dwuszybowy.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r.
Dach: dwuspadowy 40° z dachówką ceramiczną. Okna dachowe: 2 kolankowe, 70 × 70 cm i 70 × 110, ramy z drewna, 2 szyby i argon, lokalizacja w pokoju gościnnym (od frontu i wschodu); 11 obrotowych 70 × 110 cm, ramy z drewna i 2 szyby - nad klatką schodową po obu stronach kalenicy, w studiu 4 zgrupowane oraz jedno w łazience z ramami z PVC.
Bramy garażowe
Wybór bram garażowych jest bardzo szeroki. Najtańszą kupimy już za niewiele ponad 1000 zł, w sprzedaży są też modele kosztujące kilkakrotnie więcej. Cena to nie jedyny parametr, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie. Bardzo ważny jest też sposób otwierania bramy, jej termoizolacyjność, wygląd, sposób sterowania oraz zastosowane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa.
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2010 r.
Garaż: w bryle budynku, na jeden samochód (17 m2); nieogrzewany. Brama garażowa: segmentowa, górna; szerokość 3 m; z przetłaczanej i ocynkowanej stali wykończonej białym laminatem; wewnątrz segmentów pianka poliuretanowa o grubości 48 mm. Wyposażenie - obrotowa klamka z zamkiem na klucz i ryglem. Prowadnice - z ocynkowanej stali. Napęd - z paskiem kewlarowym, uciąg 700 N, prędkość 15 cm/s, hamowanie przed progiem, blokada dociskowa. Sterowanie - pilotem.
Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, górną segmentową bramę użytkuje od 2006 r.
Garaż: w bryle budynku, na dwa samochody, powierzchnia 63 m2; ogrzewany. Brama garażowa: segmentowa, górna; wymiary 4500 × 2250 mm; wykonana ze stali ocynkowanej o grubości 0,5 mm i wykończona laminatem; wewnątrz segmentów pianka PU o grubości 48 mm. Napęd - z mechanizmem łańcuchowym, system wykrywania przeszkody, ciche i łagodne domykanie, blokada dociskowa. Sterowanie - 3 piloty dwukanałowe.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2016 r.
Garaż: w bryle budynku, dwa samochody, powierzchnia 40 m2; nieogrzewany (grzejnik w kotłowni). Brama garażowa: segmentowa, górna; wymiary 4600 × 2250 mm, grubość paneli 42 mm; wykonana z blachy stalowej, wykończonej dwoma warstwami lakieru piecowego w kolorze szarym i białym; ocieplenie z pianki PU i przegroda termiczna; wewnętrzny rygiel. Napęd - z paskiem kewlarowym, siła uciągu 1000 N, prędkość do 21 cm/s; system wykrywania przeszkody, ciche i łagodne domykanie, blokada przed podważeniem z zewnątrz. Sterowanie - 2 piloty dwukanałowe i przycisk na ścianie.
Ogrody zimowe
Ogród zimowy to przestrzeń, w której można się relaksować, spożywać posiłki czy uprawiać egzotyczną roślinność. Budowa takiego pomieszczenia pozwala również znacznie zwiększyć powierzchnię domu.
Kotły i podgrzewacze
Kocioł to jedno z najważniejszych urządzeń w każdym domu. W naszym kraju najczęściej stosowane są modele na paliwo stałe i gazowe, znacznie rzadziej elektryczne i olejowe. Wybór źródła ciepła zależy przede wszystkim od lokalnych uwarunkowań. Właściciele działek z dostępem do sieci gazowej zazwyczaj korzystają właśnie z tego paliwa. Pozostali muszą szukać innych, mniej wygodnych albo droższych rozwiązań.
LOGAMAX PLUS GB122i - technologie w stylu premium
Gazowe kotły kondensacyjne Logamax plus GB122i to rodzina złożona z trzech jednostek o zróżnicowanych funkcjach i mocach nominalnych. Zostały one wyposażone w szereg rozwiązań technicznych godnych klasy premium.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Wybór sposobu rozprowadzania ciepła po budynku to jedna w ważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć podczas planowania domowych instalacji. Zarówno grzejniki, jak i podłogówka, mają zalety i wady. Dlatego często decydujemy się na rozwiązanie mieszane, wykorzystując atuty obu systemów.
REGULUS®-SYSTEM - wysokosprawne wymienniki ciepła CU/AL = efektywne grzanie i chłodzenie
GRZEJNIKI ŚCIENNE - działają poprzez promieniowanie cieplne z powierzchni oraz konwekcję naturalną; dynamiczne, precyzyjne grzanie z racji dużej powierzchni wymiany z jednoczesną małą masą całkowitą; grzanie w najszerszym zakresie Tz spośród wszystkich grzejników od niskotemperaturowego (pompy ciepła, kotły kondensacyjne) do grzania parą; wiele wymiarów wysokości - wiele wymiarów szerokości.
Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika
Odnawialne źródła energii to jeden z najgorętszych tematów w budownictwie. Na korzystanie z darmowej energii z otoczenia decyduje się coraz więcej inwestorów.
Czas na ekologiczną rewolucję z marką DE DIETRICH
Ekologiczne systemy grzewcze to świetna alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Z myślą o naszej planecie oraz wysokich rachunkach marka De Dietrich stworzyła urządzenia, które opierają się na odnawialnych źródłach energii gwarantując oszczędność. Czym charakteryzują się pompy ciepła?
HANPLAST ENERGY™ - instalacje fotowoltaiczne SMARTWIRE (HJT)
Hanplast Energy™ to kompleksowa obsługa inwestycji fotowoltaicznych dla firmy i domu, bezpośrednio od polskiego lidera produkcji najnowocześniejszych modułów fotowoltaicznych z ogniwami HJT, wykonanych w technologii połączeń SmartWire - firmy Hanplast Sp. z o.o., która jako pierwsza na świecie, wdrożyła z powodzeniem technologię szwajcarskiej firmy Meyer Burger.
STIEBEL ELTRON - pompy ciepła i centralna wentylacja do twojego domu
Budujesz nowy dom? Modernizujesz stary? STIEBEL ELTRON posiada ponad 40 lat doświadczeń w projektowaniu i produkcji pomp ciepła do nowych i modernizowanych domów. Oferuje wysokoefektywne pompy ciepła do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody i chłodzenia oraz rekuperację z odzyskiem ciepła. Zaprojektowane w Niemczech.
Kominy i kominki
Komin to ważny element domu - odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze oraz dym i spaliny, powstające we wszelkiego rodzaju urządzeniach grzewczych. Od tego, czy jest właściwie zaprojektowany, wykonany i eksploatowany zależy zdrowie i bezpieczeństwo domowników. Z kolei kominek często pełni rolę dekoracyjną, choć może też być ważnym źródłem ogrzewania całego budynku.
Systemy kominowe WADEX
ZASTOSOWANIE: Systemy kominowe produkcji PPH WADEX S.A. przeznaczone są do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych opalanych gazem, olejem opałowym oraz ekologicznymi paliwami stałymi. Stosowane są w budynkach jedno- i wielorodzinnych oraz w obiektach użyteczności publicznej i przemysłowych. Konstrukcja systemów umożliwia zastosowanie ich również do odprowadzania spalin, wytwarzanych przez urządzenia technologiczne w procesach przemysłowych, a także w układach wentylacyjnych.
Woda w domu
Są dwa sposoby pozyskania wody - z wodociągu albo z własnej studni. W obu przypadkach musi być dobrej jakości - czysta, smaczna, bezwonna i bezbarwna. Jeżeli taka nie jest, trzeba ją w odpowiedni sposób uzdatnić. Metodę oczyszczania najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania i budowy domu.
Kanalizacja
Domowa instalacja kanalizacyjna niemal zawsze projektowana jest jako grawitacyjna - ścieki spływają w?niej pod własnym ciężarem. Potem jednak trzeba je jakoś odprowadzić. Najkorzystniejszą opcją jest wybór kanalizacji zbiorczej. Właściciele działek, które nie są do niej podłączone, muszą wybierać pomiędzy szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków.
Sebastian - Czytelnik Budujemy Dom, oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2015 r.
Grunt: niejednorodny, piaszczysty i gliniasty. Oczyszczalnia ścieków: drenażowa z biologicznymi pakietami rozsączającymi (szwedzka technologia z filtrem biologicznym, materiałem nośnym dla bakterii są 4 pakiety z pofałdowanej geowłókniny). Osadnik gnilny o pojemności 2 m3, przepływ dzienny 0,6 m3/dzień. Liczba stałych mieszkańców: 3 osoby.
Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, oczyszczalnię ścieków użytkują od 2005 r.
Grunt: piaszczysty, przepuszczalny, lokalizacja na górce. Oczyszczalnia ścieków: biologiczna z osadem czynnym. 8 m za wielokomorowym zbiornikiem (m.in. z komorą napowietrzania, pompą) jest studnia rozprowadzająca oczyszczone ścieki po filtrze piaskowym w gruncie (pod studnią). Liczba stałych mieszkańców: na początku 10 osób, obecnie mniej.
Marta i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, drenażową oczyszczalnię użytkują od 2018 r.
Oczyszczalnia ścieków: z drenażem rozsączającym. Dwukomorowy osadnik gnilny o pojemności 2,5 m3, w I komorze kosz filtracyjny z kształtkami z tworzywa sztucznego, w II - studzienka rozprowadzająca. Poletko filtracyjne z rurami perforowanymi o średnicy 110 mm (dwie o długości 8 m, jedna 14 m) i kominki napowietrzające. Liczba stałych mieszkańców: 2 osoby.
Łazienkowy odpływ liniowy
Dzięki odpływowi liniowemu z łazienki można pozbyć się brodzika prysznicowego. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo wygodne, ale też świetnie się prezentuje.
Danka - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ punktowy pod prysznicem zamontowała w 2007 r.
Łazienka wspólna przy strefie dziennej: pow. 3,10 m2. Prysznic - o wym. 1,75 × 0,85 m, odgrodzony tylko hartowaną szybą z powłoką samoczyszczącą. Posadzka i ściany - z płyt gresu. Odpływ punktowy z syfonem: kratka w kształcie kwadratu o średnicy 15 cm, wykonana ze stali nierdzewnej.
Magda i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy pod prysznicem zamontowali w 2015 r.
Łazienka gościnna: pow. 9 m2. Prysznic - o wym. 1 × 0,9 m, zasłonięty kotarą prysznicową. Posadzka i ściany - z płyt gresu. Odpływ liniowy: wymiary 79 × 9 cm, wysokość rynienki z syfonem 10 cm, maskownica ze szczotkowanej stali nierdzewnej, ozdobnie perforowana. Jednokierunkowy spadek na posadzce o nachyleniu 2,7%.
Agnieszka i Bogdan - Czytelnicy Budujemy Dom, odpływ liniowy w remontowanej łazience założyli w 2017 r.
Wspólna łazienka przy strefie dziennej na parterze: pow. 4 m2. Posadzka i ściany - z płyt gresu i ceramiki. Odpływ liniowy: przepustowość 79 l/min; maskownica pełna i ramka wykonane ze szczotkowanej stali nierdzewnej; membrana z elastycznej folii PE. Wymiary - długość 700 mm, szerokość 177 mm, regulacja wysokości 89-124 mm, wysokość zabudowy w posadzce 89 mm.
Wentylacja i klimatyzacja
Domowe powietrze trzeba wymieniać, bo jeżeli nadmiernie wzrośnie w nim ilość niektórych substancji, to staną się one groźne dla zdrowia. Dlatego w każdym domu niezbędny jest sprawnie działający system wentylacyjny. W upalne dni nie zapewnia on jednak stuprocentowego komfortu, dlatego wielu właścicieli domów decyduje się też na klimatyzację.
Paweł - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2013 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i 15 cm styropianu (na poddaszu pod drewnianą okładziną wełna mineralna); powierzchnia 170 m2, kubatura 629 m3. Wentylacja mechaniczna: z krzyżowym wymiennikiem ciepła; sprawność temperaturowa do 95%; strumień objętości powietrza (nawiew i wywiew) 400 m3/h; letni bypass zewnętrzny wymiennika; dwa płaskie filtry klasy G4; wentylatory dwustronnie ssące. Przewody wentylacyjne - od średnicy 75-200 mm.
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2010 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych i 15 cm styropianu o podwyższonej izolacyjności cieplnej; powierzchnia 180 m2, kubatura 900 m3. Wentylacja mechaniczna: z wymiennikiem obrotowym; wydajność 500 m3/h; spręż 300 Pa; silniki wentylatorów elektronicznie komutowane; filtry klasy F5; nagrzewnica elektryczna 1000 W. Przewody wentylacyjne - okrągłe, ze stali, 125-200 mm. Lokalizacja - w pomieszczeniu gospodarczym na parterze.
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2012 r.
Dom: energooszczędny, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i 20 cm styropianu; powierzchnia 180 m2, kubatura 450 m3. Wentylacja mechaniczna: z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła; z letnim zewnętrznym by-passem; sprawność odzysku ciepła 95%; wydajność 400 m3/h; spręż dyspozycyjny 340 Pa; dwa filtry klasy G3; nagrzewnica wstępna 1000 W. Przewody wentylacyjne - o średnicy 75-180 mm.
Centralne odkurzanie
Odkurzacz centralny to cała instalacja składająca się z jednostki centralnej oraz podłączonego do niej rurociągu rozprowadzonego po domu. Na końcu rur znajdują się gniazda ssące, do których wtyka się wąż z rurą teleskopową i odpowiednią końcówką do sprzątania. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia sprzątanie, nic więc dziwnego, że decyduje się na nie coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych.
Kasia i Kuba - Członkowie Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2006 r.
Dom: 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 266 m2. Instalacja: ułożona podczas budowy domu. Gniazda - 3 (w centrum parteru, piętra i poddasza) i czwarta w jednostce centralnej; dwie automatyczne szufelki (w kuchni i wiatrołapie). Akcesoria - 2 węże ssące o długości 12 m z rurą teleskopową i włącznikiem w rączce, średni pakiet akcesoriów, separator popiołu. Dokupiono pokrowiec na wąż. Jednostka centralna: kompaktowa, model z cykloniczną separacją zanieczyszczeń, moc 1850 W, 66 dB. Gwarancja - 5 lat. Lokalizacja - w garażu.
Jurek - Czytelnik Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2012 r.
Dom: 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 120 m2. Instalacja: dodana w starym domu; gniazda - 2 szt. (na parterze i piętrze) oraz jedno w jednostce centralnej w piwnicy. Akcesoria - wąż ssący o długości 9 m; rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, podstawowy pakiet akcesoriów, separator do gruzu i wody. Jednostka centralna: kompaktowa, z dwustopniowym systemem separacji (z cyklonem i workiem odwróconym), moc 1800 W, siła ssania 605 air W, 76 dB. Gwarancja - 5 lat. Lokalizacja - w piwnicy.
Aneta i Marek - Członkowie Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2019 r.
Dom: 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 176 m2. Instalacja: gniazda - 3 (po jednym na każdej kondygnacji). Akcesoria - wąż o długości 9 m z rurą teleskopową z włącznikiem w rączce i płynną regulacją siły ciągu, średni pakiet szczotek i ssawek. Jednostka centralna: kompaktowa, z dwustopniowym systemem separacji śmieci (z cyklonem i bardzo szczelnym filtrem Gore-Tex, zapewniającym 98,3% filtracji), trzystopniowa turbina, moc 1950 W, siła ciągu 630 air W, 62 dB. Gwarancja - 10 lat. Lokalizacja - w garażu.
Instalacje elektryczne
Co prawda planowanie i wykonanie domowej instalacji elektrycznej jest zadaniem dla fachowca, ale na każdym etapie powinien on konsultować się z inwestorem. Współpraca jest niezbędna, bo to właściciel domu decyduje o liczbie i rozmieszczeniu rozmaitych urządzeń elektrycznych. Od tego zależy kształt całej instalacji.
Ewelina - Czytelniczka Budujemy Dom, osprzęt i oświetlenie łazienki dobierała w 2010 r.
Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC, srebrny i biały; gniazda i łączniki pogrupowane w dwu-, cztero-, pięciomodułowe zestawy; w łazienkach trójmodułowe gniazda i łączniki bryzgoszczelne; w salonie, pokoju właściciela, gabinecie - gniazda do RTV, głośników, internetowe, telefoniczne. Czujniki ruchu i centrale alarmowe; wideodomofony; regulatory pokojowe systemu grzewczego.
Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierał w 2018 r.
Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC, w kolorze grafitowym; gniazda wtykowe i łączniki klawiszowe pogrupowane w większe i mniejsze moduły; osprzęt bryzgoszczelny w tzw. pomieszczeniach mokrych, w garażu i kotłowni - odporny na wilgoć, pył, uszkodzenia mechaniczne; łączniki krzyżowe na klatce schodowej i w holu na poddaszu; gniazda na sprzęt RTV, antenowe, internetowe, głośnikowe. Razem około 110 sztuk.
Ania i Radek - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2018 r.
Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC w kolorze czarnym i białym; w wielu miejscach wielomodułowy, w tym listwy z gniazdami antenowymi, internetowymi, telewizyjnymi; łączniki schodowe na klatce schodowej; modele z podświetleniem diodą LED.
Dom bezpieczny i inteligentny
Instalacje alarmowe są obecnie powszechne w budownictwie jednorodzinnym. Zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo i wpływają na podniesienie komfortu mieszkańców. Podobną rolę pełnią instalacje inteligentne. Dodatkowo przyczyniają się do oszczędnego gospodarowania energią i zapewniają właściwy mikroklimat pomieszczeń.
Zosia i Andrzej - Czytelnicy Budujemy Dom, alarm założyli w 2008 r., domofon w 2011 r.
Parametry domu: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 160 m2, garaż 33 m2. Powierzchnia działki: 1200 m2. System alarmowy: przewodowy (pięciożyłowy) i bezprzewodowy, połączony z firmą monitorującą; dwie strefy ochrony. Ochrona obwodowa wewnętrzna - kontaktrony na oknach, drzwiach, bramie garażowej. Ochrona przestrzenna wewnętrzna - przewodowa, kilkanaście czujników PIR+MW. Inne elementy systemu - centrala, 3 manipulatory (wiatrołap, garaż, hol na poddaszu), 2 akumulatory, sygnalizator, radiolinia, sterownik czasowy opóźnienia, pilot antynapadowy. Domofon: przewodowy, analogowy.
Patryk - Czytelnik Budujemy Dom, alarmu używa od 2018 r.
Parametry domu: murowany, piętrowy, z garażem; powierzchnia 260 m2. Powierzchnia działki: 1200 m2. System alarmowy: przewodowy, połączony z firmą monitorującą; dwie strefy ochrony. Zewnętrzna ochrona - dualne czujniki ruchu. Wewnętrzna ochrona przestrzenna - detektory ruchu PIR, w kotłowni czujniki gazu, czadu i dymu. Inne elementy systemu - 2 centrale, 2 manipulatory, antena zewnętrzna wzmacniająca sygnał, sygnalizator zewnętrzny, nadajnik radiowy, podtrzymanie zasilania. Wideodomofon: przewodowy z możliwością nagrania wiadomości i filmu (w trakcie montażu, panel bramowy zostanie założony razem z ogrodzeniem od frontu).
Kasia i Kostek - Czytelnicy Budujemy Dom, instalację alarmu i wideodomofonu zmodernizowali w 2013 r.
Parametry domu: murowany, z garażem; powierzchnia 191 m2. Powierzchnia działki: 900 m2. System alarmowy: przewodowy, połączony z firmą monitorującą. Wcześniej jedna strefa ochrony, obecnie dwie. Ochrona obwodowa wewnętrzna - 18 kontaktronów na oknach, drzwiach, bramie garażowej. Wewnętrzna ochrona przestrzenna - 11 detektorów ruchu, czujnik gazu, dymu, czadu. Inne elementy systemu - 2 centrale, 3 manipulatory (wiatrołap, hole na piętrach), antena zewnętrzna wzmacniająca sygnał, zasilanie awaryjne, pilot antynapadowy, syrena. Wideodomofon: obecnie model dotykowy, wcześniej standardowy. Wcześniej unifon wewnętrzny ze słuchawką oraz dwa przyciski bez słuchawki, teraz jeden dotykowy i dwa ze słuchawką.
Elewacje
Deszcz, śnieg, mróz, wiatr, silne nasłonecznienie - to czynniki atmosferyczne działające na zewnętrzne ściany domu. Chroniące je elewacje powinny być więc trwałe, ale przy tym estetyczne. Wszak są widoczną już na pierwszy rzut oka wizytówką każdego domu.
Mariusz - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2016 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 129 m2; ściany dwuwarstwowe, z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i 15 cm styropianu. Elewacje: okładzina z klinkieru - przy głównym wejściu, na wykuszu przy tarasie, na cokole. W planach - ułożenie przy pomocy agregatu cienkowarstwowego tynku silikonowego barwionego w masie na kolor cappuccino.
Ada i Igor - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układają od 2018 r.
Dom: dwukondygnacyjny, pow. 250 m2; ściany dwuwarstwowe, z betonu komórkowego o grubości 24 cm i 15 cm styropianu. Elewacje: okładzina z łupka bułgarskiego o grubości 2-3 cm; wokół okien i na ścianach - obramowania i fasety wykonane ze styropianowych elementów. Cokół zostanie wykończony tynkiem mozaikowym. Parapety, rynny i rury spustowe z PVC.
Dominik - Członek Klubu Budujących Dom, elewację układał w 2011 r.
Dom: murowany, piętrowy, powierzchnia 180 m2; ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i styropianu (z dodatkiem grafitu) o gr. 18 cm; na termoizolacji umocowano siatkę i zaprawę klejową. Elewacje: 40% wykończone płaską blachą na rąbek stojący (jak na dachu), 60% - tarcicą z modrzewia europejskiego, deski 400-500 x 12 x 2 cm. Parapety z blachy. Oświetlenie w okapie, LED.
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Ściany i sufity zajmują największe powierzchnie w domu, dlatego od sposobu ich wykończenia w ogromnej mierze zależy, jak efektownie będą wyglądały wnętrza. Do wyboru jest wiele rozwiązań, różniących się pracochłonnością, właściwościami użytkowymi i nakładami finansowymi.
Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, odświeżała ściany w 2017 r.
Pomieszczenia: kuchnia i strefa dzienna. Farby: na ścianach - lateksowe, gotowe, z atestami i certyfikatem jakości; stopień połysku satyna; odporność na ścieranie klasa I i II. Na sufitach - sufitowa, głęboki mat. Narzędzia: masa do szpachlowania, szpachelka, papier ścierny, wałki i pędzle do malowania, teleskopowy drążek, kuwety, taśma malarska, folie i papier na podłogę, drabina.
Ewa i Tomek - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany malowali w 2016 r.
Pomieszczenia: sypialnie dzieci. Farby: specjalne na sufit, lateksowe oraz tablicowa i magnetyczna. Kolor - biały, pudrowy róż, waniliowy, czarny. Narzędzia: pędzle, wałki i teleskopowy drążek, taśma malarska, folie i papier do ochrony podłogi.
Kasia i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany malowali w 2010 r., elementy z drewna w 2018 r.
Pomieszczenia: kuchnia i strefa dzienna, sypialnia właścicieli. Farby: na ścianach - gotowe, lateksowa w kolorze bladoróżowym i grafitowym z metalicznym połyskiem oraz transparentna z brokatem w pastelowym kolorze. Na boazerii z drewna - niekryjąca, lekko barwiąca bejca, wykonana w mieszalniku na zamówienie, a także półmatowy bezbarwny lakier do drewna. Narzędzia: wałki z włosiem, teleskopowy drążek, taśma malarska.
Posadzki
Osobiste preferencje nie powinny być jedynym wyznacznikiem wyboru materiału posadzkowego. Bardzo ważne jest też przeznaczenie danego pomieszczenia - to, jak intensywnie będzie użytkowane i jaki będzie stopień jego zawilgocenia.
Schody
W nowoczesnych domach schody służą nie tylko do komunikacji pomiędzy kondygnacjami. Dzięki wyszukanej stylistyce mogą również stanowić ozdobę np. salonu.
Monika i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, schody użytkują od 2018 r.
Parametry domu: murowany, powierzchnia 115 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej - 2,75 m. Schody: zabiegowe, wykończone płomieniowanym marmurem Pietra Grey; szerokość biegu 100 cm. Konstrukcja - z żelbetonu. Stopnie - 17 szt., wysokość 18 cm. Balustrada - wysokości 97 cm, ze stali pomalowanej farbą proszkową w kolorze antracyt. Oświetlenie - kinkiet na ścianie wykończonej okładziną imitującą cegłę. Lokalizacja - w centrum domu, w salonie.
Ania i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, zewnętrzne schody dobudowali w 2016 r.
Parametry domu: murowany, powierzchnia 170 m2, 4 kondygnacje. Schody: wcześniej były przy wejściu i przy bocznym tarasie; 3 lata temu dodano przy wyjściu z kuchni jednobiegowe o szerokości 120 cm i taras o wymiarach 3,5 x 4,5 m. Konstrukcja - żelbetowa, w stemplowanym szalunku. Stopnie - 11 szt., wysokość 18 cm, głębokość 30 cm. Wykończone mrozoodpornym i antypoślizgowym gresem. Balustrada - o wysokości 100 cm, ze stali. Oświetlenie - w podstopnicach lampki LED. Lokalizacja - z tyłu budynku, w centralnym miejscu, przy kuchni; od wschodu.
Magda i Paweł - Członkowie Klubu Budujących Dom, zabiegowe schody użytkują od 2008 r.
Parametry domu: murowany, powierzchnia 160 m2; 2 kondygnacje, dolna o wysokości 2,80 m. Schody: zabiegowe, szerokość 110 cm. Konstrukcja - ze stali, ażurowa. Stopnie - 15 sztuk, wysokość 19 cm, głębokość 28-34 cm, wykończone klejonym drewnem. Balustrada - wysokość 97 cm, ze stali nierdzewnej i stalowych linek. Oświetlenie - żyrandol i halogeny na ścianie. Lokalizacja - w głównym holu, w centrum budynku.
Tarasy
O tym, jak będzie wykonany taras, najlepiej zdecydować podczas projektowania domu. Niezależnie od wybranej technologii, przedsionek salonu powinien być solidny - wszak stale narażony jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, bardzo niska i wysoka temperatura. Wpływ na jego żywotność mają nie tylko zastosowane materiały, ale także fachowość prowadzonych prac.
Monika i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, taras wyremontowali wiosną 2019 r.
Taras: z drewna, wcześniej dębowego, obecnie modrzewiowego; legary ułożone na stopach z lekkiej żywicznej masy montażowej. Nawierzchnia - nieryflowane deski o grubości 27 mm i szerokości 150 mm, zabezpieczone zabarwionym olejem. Zadaszenie - konstrukcja i balustrada z kantówki dębowej 16 cm; dach pokryty płytami z poliwęglanu 20 mm. Położenie - przy bocznej i tylnej ścianie domu, przy salonie; skierowany na zachód.
Ewelina - Członkini Klubu Budujemy Dom, taras remontowała w 2017 r.
Taras: wcześniej tylko płyta betonowa, wykończona gresem; obecnie - powiększony podest z kompozytu (ryflowane deski z profilem komorowym), a przy nim nawierzchnia z kostki betonowej. Zadaszenie - namiot sułtana. Położenie - przy tylnej ścianie domu, przy salonie i ogrodzie zimowym, ekspozycja północna.
Iza - Czytelniczka Budujemy Dom, posadzkę tarasu wyremontowała w 2018 r.
Taras: o powierzchni 50 m2. Nawierzchnia - poprzednio płyta betonowa wykończona gresem, obecnie płyty betonowe w kilku rozmiarach, imitujące szary piaskowiec, ułożone metodą na sucho. Zadaszenie - markiza z napędem. Położenie - przy tylnej ścianie domu, przy salonie, wystawa północno-wschodnia.
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Ogrodzenie posesji powinno być trwałe, estetyczne i nie wymagające skomplikowanej konserwacji. Dobrze też, by współgrało z otoczeniem. Wymagania dotyczące bramy wjazdowej są podobne, choć w tym przypadku ważne jest jeszcze to, by zapewniała komfortowy i bezpieczny wjazd na działkę.
Paweł - Czytelnik Budujemy Dom, ogrodzenie stawiał w 2018 r.
Ogrodzenie: z elementów prefabrykowanych - długość 2 × 60 m i 17,40 m, wysokość z podmurówką 1,70 m. Fundament i podmurówka - gotowe elementy z betonu, stopy o głębokości 0,60 m (przy bramie 1,5 m). Słupki - między przęsłami o wymiarach 5 × 7 cm, przy furtce i bramie o wym. 15 × 15 cm. Gotowe przęsła - 2,50 × 1,50 m, wykonane z drutu o grubości 5 mm, ocynkowanego i pomalowanego lakierem proszkowym na kolor antracyt. Furtka - o szerokości 1 m, z elektrozaczepem. Brama - jednoskrzydłowa, przesuwna, o szerokości 6 m; z napędem i pilotami.
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, ogrodzenie stawiał w 2013 r.
Ogrodzenie: o wysokości 1,75 m; słupki, murki, podmurówka wzniesione z pustaków betonowych i otynkowane; między nimi przęsła z ocynkowanej stali pomalowanej farbą proszkową, o szerokości 2,50 m i słupki stalowe 8 × 8 cm. Fundament - liniowy, zbrojony o głębokości 1,20 m. Furtki - dwie o szerokości 0,95 m, główna z domofonem i elektrozaczepem, do śmietnika zamykana na klucz. Brama - przesuwna, jednoskrzydłowa o szerokości 5 m, z napędem. Reszta ogrodzenia - z paneli z drutu oraz siatki.
Julita i Jurek - Czytelnicy Budujemy Dom, ogrodzenie stawiali w 2007 r.
Ogrodzenie: od frontu - o długości 70 m. Słupki przy bramie, furtce, śmietniku z łupka szydłowieckiego. Przęsła - poprzeczki z kątowników stalowych i sztachety. Furtki - 3 szt. o szerokości 0,90 m, główna z elektrozaczepem i domofonem, 2 w wiacie śmietnikowej zamykane na klucz. Brama - o szerokości 5 m, przesuwna, jednoskrzydłowa, samonośna; z napędem i pilotami.
Nawierzchnie
Ogrodowe trakty i podjazd do garażu powinny być trwałe, wygodne w użytkowaniu i estetyczne. Podczas ich wykonywania nie można zapomnieć o utworzeniu delikatnych spadków, dzięki którym na nawierzchni nie będą się tworzyć kałuże.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, nawierzchnię z kostki betonowej ułożył w 2014 r.
Działka: grunt piaszczysty. Kostka brukowa: dwuwarstwowa z betonu. Wymiary - grubość 8 cm, 11,9 × 8,9 cm, 11,9 × 11,9 cm, 11,9 × 17,9 cm. Kolor - zestaw trzech rozmiarów i kolorów o nazwie złota jesień. Obrzeża - z gotowych krawężników. Położona na - podjeździe o powierzchni 105 m2.
Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, kostkę klinkierową położyła w 2012 r., a kamienną w 2016 r.
Działka: grunt ilasty. Kostka brukowa: na podjeździe - najpierw kostka z klinkieru, obecnie z łupka granitowego; pod wiatą - kostka z klinkieru.
Adrianna i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, kostkę betonową użytkują od 2016 r.
Działka: grunt piaszczysty. Kostka brukowa: dwuwarstwowa z betonu, z fazowanymi krawędziami. Wymiary - grubość 6 cm, 4 różne rozmiary (20 × 30 cm, 20 × 20 cm, 20 × 10 cm i 10 × 10 cm). Kolor - kasztan. Obrzeża - krawężniki betonowe. Położona na - podjeździe, drodze gospodarczej, opasce i ścieżce - razem 335 m2.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT