Kinga i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, oczyszczalnię użytkują od 2014 r.
ABC Budowania 2020
4-5 minut
Grunt: niejednorodny, z wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi.
Oczyszczalnia ścieków: technologia ze złożem biologicznym. Dwa dwukomorowe zbiorniki, z pompami napowietrzającymi. Przepustowość 0,86 m3/doba. Studnia rozprowadzająca na złożu żwirowo-piaskowym.
Liczba stałych mieszkańców: 4-6 osób.
Decyzja: do założenia oczyszczalni skłonił nas program unijny, który zaczęła propagować gmina. Wcześniej korzystaliśmy z rodziną ze starego szamba, które niedawno się rozszczelniło, a nie chcieliśmy skazić wód gruntowych. Oferta gminy przyszła w samą porę. Wyboru modelu i montażu dokonali wykonawcy, wyłonieni na drodze przetargu. Po wizji lokalnej - po prostu wskazali najbardziej odpowiednie urządzenie z puli objętej dotacją. Nie musieliśmy podejmować trudnych technicznych decyzji, szukać wykonawców, jedynie wystąpić o udział w unijnym programie i złożyć papiery w urzędzie.
Rady i przestrogi:
- Krzysiek: Radzę sprawdzić, czy istnieje możliwość dofinansowania oczyszczalni. Bardziej skomplikowane modele są drogie, ale nawet na zwykły drenażowy trzeba wydać ponad 5000 zł, więc każda dopłata się liczy. U nas wynosiła ona prawie 80% ogólnego kosztu.
- Jedną wadą jest za mało chłonne złoże piaskowo-żwirowe pod studzienką rozdzielczą. Kiedy w pewnych okresach roku nasiąka ono wodą podskó...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze