Edyta i Marcin - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2017 r.
ABC Budowania 2020
2-3 minuty
Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia 160 m2; ściany dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i 12 cm styropianu.
Elewacje: tynk - cienkowarstwowy, silikonowy, barwiony w masie na odcień złamanej bieli, faktura drobny baranek 1 mm. Elastyczne panele elewacyjne - z mieszaniny akrylu i silikonu, odporne na korozję biologiczną, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Podbitka i parapety z blachy. Cokół z marmolitu.
Decyzja: architekt zaplanował wizualne ocieplenie elewacji - np. przy głównym wejściu i w szczytach bocznych ścian okładziną z drewna. Jednak już w fazie projektu odradzał nam wykorzystanie materiału naturalnego, uprzedzając o późniejszej konieczności systematycznej konserwacji. My również odrzuciliśmy ten materiał, ponieważ mieszkamy na nasłonecznionym i wietrznym terenie, wśród ornych pól. Nie chcieliśmy zastosować okładziny z kompozytu, bo według nas wygląda plastikowo i jest droga. Szukaliśmy innego rozwiązania, a podpowiedział je tynkarz z ekipy umówionej do wykończenia ścian tynkiem silikonowym. Zaproponował użycie dekoracyjnego panelu ściennego o zwiększonej elastyczności, imitującego drewno.
Rady i przestrogi:
- System elastycznych wytłaczanych fabrycznie paneli okazał się łatwy do zamontowania. Na budowę przyjechał w postaci zwiniętych pasów o wymiarach 2000 × 15,5 × 2 cm, które łatwo dawały się przyciąć pod żądany wymiar. W jednej paczce znajdowało się 20 takich pasów, ka...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze