Kotły i podgrzewacze
ABC Budowania 2020
49-60 minut
Kocioł to jedno z najważniejszych urządzeń w każdym domu. W naszym kraju najczęściej stosowane są modele na paliwo stałe i gazowe, znacznie rzadziej elektryczne i olejowe. Wybór źródła ciepła zależy przede wszystkim od lokalnych uwarunkowań. Właściciele działek z dostępem do sieci gazowej zazwyczaj korzystają właśnie z tego paliwa. Pozostali muszą szukać innych, mniej wygodnych albo droższych rozwiązań.
Jakie ceny energii?
Planując źródło ciepła w domu warto zwrócić uwagę na ceny różnych nośników energii. Różnice są znaczne. Przykładowo ogrzewanie tego samego budynku prądem elektrycznym (w pierwszej taryfie) będzie kosztowało 2-3 razy więcej niż wykorzystanie gazu czy węgla. Koszty ogrzewania można orientacyjnie określić, posługując się wskaźnikowym zapotrzebowaniem na ciepło, który w zależności od regionu Polski i ciepłochronności domu wynosi 80-120 kWh/m² rocznie. Najbardziej miarodajny będzie oczywiście pomiar zużytej energii cieplnej bezpośrednio ze wskazań ciepłomierza lub pośrednio - przez obliczenie ilości zużytego paliwa - gazu, oleju, węgla czy prądu elektrycznego.
Ceny energii pochodzącej z różnych nośników
Jak oszczędzić na ogrzewaniu domu?
Koszty ogrzewania stanowią aż ok. ¾ wydatków na użytkowanie domu. Ich wysokość zależy nie tylko od rodzaju wykorzystywanego do ogrzewania paliwa, ale również od ciepłochronności samego budynku (ma wpływ na zużycie en...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze