Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2009 r.
ABC Budowania 2020
4-5 minut
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, powierzchnia 131 m2. Ściany - trójwarstwowe, z bloczków betonu komórkowego o grubości 50 cm i cegły klinkierowej, z pustką powietrzną o szerokości 6 cm między nimi.
Elewacje: wszędzie cieniowana, szkliwiona cegła klinkierowa. Podbitka i orynnowanie - z PVC. Parapety i cokół - z klinkieru.
Decyzja: Koniecznie chciałam mieć trwałe i bezobsługowe elewacje z klinkieru. Aby spełnić to marzenie, musiałam zmienić… technologię budowy. Autor gotowego projektu zaplanował mury dwuwarstwowe i tynki cienkowarstwowe, ale architekt adaptacji zastąpił je trójwarstwowymi. Oczywiście liczyłam się z wyższymi kosztami i wydłużeniem prac. Jednak wcale nie było z tym tak źle!
Rady i przestrogi:
- Czas stawiania ścian udało mi się nieco skrócić przez zatrudnienie sprawnej ekipy. U mnie pracowało dwóch murarzy, którzy specjalizują się w układaniu klinkieru. Znalazłam ich ofertę w Internecie, lecz dla pewności sprawdziłam kilka poprzednich ich realizacji. Nie mogłam trafić lepiej! Postawili warstwowe ściany z bloczków betonowych i cegieł klinkierowych w 5 tygodni. Byli pracowici i fachowi. Wznoszenie fasady z klinkieru wymaga precyzji, a oni się nią wykazywali każdego dnia. Warstwę elewacyjną łączyli z nośną kotwami systemowymi, a cegły układali na zaprawę do klinkieru - dzięki temu na murz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze