Michał - Czytelnik Budujemy Dom, przewodową instalację inteligentną założył w 2019 r.
ABC Budowania 2020
4-5 minut
Parametry domu: powierzchnia 290 m2, dwie kondygnacje.
Instalacja inteligentna: otwarta, przewodowa. Służy do sterowania - systemem grzewczym z gruntową pompą ciepła, wentylacją mechaniczną z rekuperatorem, alarmem, oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym, roletami zewnętrznymi, napędem w bramie wjazdowej i garażowej, automatycznym polewaniem. Instalacja bezprzewodowa - do obsługi multiroomu. Komunikacja z systemem inteligentnym następuje przez: tablet, łączniki naścienne i panele dotykowe, aplikację, smartfony.
Decyzja: Zbudowałem duży dom, który wyposażyłem w wiele instalacji i urządzeń oraz w różnorodne oświetlenie. Jedynie technologia inteligentna mogła uprościć ich obsługę, np. nie chciałem mieć w salonie 10 łączników do lamp, tylko jeden przycisk do aktywowania poszczególnych sekwencji, które mogę dowolnie zmieniać. Główne założenia miałem w głowie, lecz zleciłem automatykowi wykonanie projektu, a potem szukałem elektryków do położenia przewodów i fachowców do zamontowania inteligentnego osprzętu. Wszystko to załatwiałem podczas budowy domu. Wybrałem system przewodowy ze względu na szybkość działania, trwałość. Traktuję go czysto użytkowo, a nie do zabawy, dlatego ograniczyłem komunikatory do jednej aplikacji, tabletu, łączników i paneli dotykowych, smartfona. Tylko tzw. funkcję multiroom podpiąłem do bezprzewodowego systemu.
Rady i przestrogi:
- Projekt obejmował markowy drogi system i osprzęt KNX. Kosztorys zamykał się w 70 000 zł, więc sprawdziłem, czy nie zmieniając zaprojektowan...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze