Ada - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie wykańczała w 2015 r.
ABC Budowania 2020
2-3 minuty
Salon: powierzchnia 37 m2 (wraz z jadalnią), ściany wykończone gipsem, wysokość 2,60 m.
Opis dekoracji ścian. 1. Okładzina z gipsu imitująca cegły, pomalowana emulsją na kolor jasnoszary. 2. Tapeta winylowa w kolorze ecru. 3. Listwy podsufitowe wykończone tą samą farbą ścienną, przypodłogowe - farbą alkilową w kolorze białym. Materiały i narzędzia: Ad. 1. Okładzina gipsowa, grunt, klej gipsowy, pistolet do aplikacji kleju, paca zębata, farba, wałki i pędzle, drabina. Ad. 2. Grunt, tapeta i klej do tapet, stalowa linijka, nóż do cięcia tapet, wałek do kleju, długi plastikowy dociskacz i gumowy wałek do krawędzi, ściereczka.
Decyzja: Podobają mi się pomieszczenia w stylu francuskim i angielskim, bo są jasne i przytulne. Podczas urządzania nowego domu starałam się podążać za wybranymi wzorami. Główną ścianę o wymiarach 4,80 × 2,60 m i kominek w salonie postanowiłam przykryć okładziną z gipsu naśladującą cegłę, a resztę ścian wytapetować. Pod sufitami i nad posadzką zaplanowałam szerokie listwy - takie szczegóły wykończeniowe podkreślają charakter aranżacji. Wszystkie elementy położył mój mąż.
Wykonanie: Wybraliśmy gipsową okładzinę w formie pojedynczych plastrów i kupiliśmy ją wprost od producenta - paczki dostarczył kurier. Na odkurzonej i zagruntowanej ścianie mąż przyklejał je klejem gipsowym, dozując go na półcentymetrowy grzebień. Prawie nie pozostawiał przerw między cegłami, ale w utrzymaniu poziomu pomagał sobie listwami montażowymi - to bardzo ważne. Później szpary wypełniał klejem gipsowym w tubie i wygładzał palcem, bo chodziło o efekt lekkiej niedbałości. Na końcu zagruntował okładzinę i pomal...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze