Robert - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2012 r.
ABC Budowania 2020
6-9 minut
Dom: energooszczędny, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i 20 cm styropianu; powierzchnia 180 m2, kubatura 450 m3.
Wentylacja mechaniczna: z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła; z letnim zewnętrznym by-passem; sprawność odzysku ciepła 95%; wydajność 400 m3/h; spręż dyspozycyjny 340 Pa; dwa filtry klasy G3; nagrzewnica wstępna 1000 W. Przewody wentylacyjne - o średnicy 75-180 mm.
Decyzja: Od początku planowania domu nastawiłem się na instalację wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Po pierwsze - dlatego, że wspólnie z architektem zaprojektowałem budynek energooszczędny. Po drugie - chcę mieć pod kontrolą domowe systemy, szczególnie wentylacyjny i grzewczy. Przy grawitacyjnej wentylacji trzeba wyposażać każde wnętrze w komin lub kominki wentylacyjne i często nie udaje się trzymać ruchu powietrza we właściwych ramach - doświadczyłem tego w poprzednim blokowym mieszkaniu, w którym albo było za duszno, albo powstawały przeciągi. Postanowiłem uniknąć takich sytuacji. Rozesłałem do kilku dystrybutorów prośbę o kosztorys układu wentylacji mechanicznej w moim domu - niestety, wskazywały łączne wydatki w przedziale 20.000-23.000 zł. Szukałem oszczędności i udało mi się zejść do 16.000 zł!
- Kierownik budowy polecił mi skrupulatnego specjalistę od takich instalacji. Przyjechał na miejsce, popatrzył, potem zaprojektował elementy sytemu. Wcześniej poczytałem o rozmai...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze