Ściany i stropy
ABC Budowania 2020
49-60 minut
Zdecydowana większość domów jednorodzinnych w naszym kraju - ok. 90% - ma ściany murowane. Do wyboru są też jednak alternatywne metody ich wznoszenia. Na jaką technologię się zdecydować? Wybór stropu również nie ogranicza się do najbardziej rozpowszechnionego typu, czyli gęstożebrowego. Jakie są zalety i wady tego i pozostałych rozwiązań?
Jakie są kluczowe parametry cieplne ścian?
Przed wyborem technologii wykonania ścian i materiałów do ich budowy powinniśmy zapoznać się z dwoma kluczowymi parametrami.
Pierwszy z nich, λ - lambda, to współczynnik przewodzenia ciepła. Określa termoizolacyjność materiałów budowlanych w W/(m·K). Im mniejszą wartość tego współczynnika ma materiał, tym lepszą izolacyjność cieplną może mieć wykonana z niego przegroda zewnętrzna o określonej grubości. O ciepłochronności ściany w głównej mierze decydują materiały termoizolacyjne i mają one wartość tego współczynnika w granicach 0,03- 0,05 W/(m·K).
Z kolei U - współczynnik przenikania ciepła, określa izolacyjność termiczną, czyli ciepłochronność przegrody o określonej konstrukcji i grubości: ściany, dachu, stropu albo podłogi. Jego jednostką jest W/(m²·K). W uproszczeniu, wartość U całej przegrody wynika z tego, jakie są współczynniki lambda i grubości jej wszystkich warstw. Im mniejsza jest wartość U, tym przegroda lepiej chroni przed uci...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze